Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Demokratycznej Republice Konga lawa dociera do przedmieść Gomy

W Demokratycznej Republice Konga lawa dociera do przedmieść Gomy

Nagła erupcja wulkanu Nyiragongo (Demokratyczna Republika Konga) w sobotni wieczór spowodowała masowy exodus mieszkańców. Przepływ zatrzymał się w środku nocy, oszczędzając lotnisko kilkaset metrów.

Strumień lawy spływał ze zboczy wulkanu Nyiragongo we wschodniej Demokratycznej Republice Konga (DRK), aż do przystanku Goma na obrzeżach miasta, obserwowanego w niedzielę 23 maja rano przez kamerzystę l’AFP . Strumień lawy zatrzymał swój postęp na noc, zatrzymując się na północno-wschodnich przedmieściach miasta. Silny ogień i opary wydobywają się ze skalistej fasady lawy, koloru czarnego i zawsze niestabilnego.

Fasada lawy znajduje się na przedmieściach Bohini, które wyznacza granicę miasta z sąsiednią prowincją Nyiragongo, zalała domy kilku małych wiosek. Lotnisko oddalone o kilkaset metrów uciekło. Mieszkańcy Gomy doświadczyli kilku trzęsień ziemi, około dziesięciu, od świtu.

Lawa ustała wcześnie rano w pobliżu Gomy. Moussa Swasawa / Francuska Agencja Prasowa

Dziesiątki gapiów, zaciekawionych i podejrzliwych, zbliżyło się do fasady lawy, aby przyjrzeć się sytuacji z bliska, i zrobiło przy tym zdjęcia telefonami komórkowymi. „Ludzie powoli zaczynają wracać do domu, a sytuacja jest w tej chwili dość spokojna», Świadkiem mieszkańca. Tak jak poprzedniego dnia wracają z rzeczami osobistymi przypiętymi do głowy, a dzieci ściskają ręce za rodzicami.

«Ale mieszkańcy wciąż się boją, są zawstydzeni, bo władze nie nawiązały dziś rano żadnego kontaktu.W Gomie było stosunkowo spokojnie budząc się powoli, mieszkańcy na ulicy lub przed swoim domem obserwowali wulkan i rozmawiali ze sobą – dodał.Ruch jest niewielki. Ludzie zastanawiają się, czy wulkan się zatrzymał, czy będzie trwał dalej i czy lawa pojawi się ponownie.»- wyjaśnił Rezydent, już cytowany.

Mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w obliczu wybuchu. Moussa Swasawa / Francuska Agencja Prasowa
READ  Jakie są straty militarne obu stron po 100 dniach konfliktu?

Po ulicach jeździ sporo samochodów, ponieważ nie ma widocznej policji ani wojska. Na drodze na południowy zachód od miasta, kierując się w stronę miejscowości Sake, w kierunku regionu Masisi, gdzie tysiące ludzi uciekających przed nagłą erupcją schroniło się w nocy, a wielu wolało tam czekać, niż wracać do Gomy:Nie jesteśmy przekonani, że pewnego dnia będzie to koniec erupcji, więc poczekamy»Wyjaśnienie ojca.

Widok na erupcję wulkanu Nyiragongo w nocy z 22 na 23 maja. Alex Miles / AFP

Goma przeżył

Było to miasto Goma położone we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga.Przeżył„Z lawy z wulkanu Nyiragongo, który wybuchł w sobotę wieczorem” – powiedział w niedzielny poranek wojskowy gubernator regionu.Lawa zatrzymała się w kierunku Bauhinia, na obrzeżach Gomy, (…) miasto uciekłoGenerał dywizji Said Constant Ndima, który zameldowałWstępnie zginęło pięć osób»W przypadku przesiedleń ludności.