Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Demokratyczna Republika Konga: wybuchł wulkan Nyiragongo, ewakuując miasto Goma

Czy miasto Goma we wschodniej Demokratycznej Republice Konga jest na skraju ponownego doświadczenia piekła na Ziemi? Lokalne władze ogłosiły, że wulkan Nyiragongo, który jest na jego szczycie, wybuchł w sobotę wieczorem. W przemówieniu skierowanym do mieszkańców transmitowanym przez lokalne radio i sieci społecznościowe, gubernator wojskowy prowincji Kiwu Północne potwierdził, że „wulkan Nyiragongo wybuchł od 22 maja około godziny 19”. Góra Nyiragongo to aktywny stratowulkan położony na wschodnioafrykańskiej szczelinie.

„Plan ewakuacji miasta Goma został uruchomiony” – ogłosił na Twitterze minister komunikacji Patrick Moyaya.

Gubernator, który zarządzał gubernatorstwem od czasu ogłoszenia stanu oblężenia w tym rejonie w maju, dodał: „Udzielimy mieszkańcom dalszych wyjaśnień, aby wskazać im kierunki, w których będą bezpieczni”. 6- Walka z grupami zbrojnymi. Według wewnętrznego dokumentu Misji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga (MONUSCO), helikopter ONZ „wykonał lot rozpoznawczy nad tym obszarem i potwierdził działania erupcyjne na rzece Nyiragongo”.

Od początku wieczoru widoczna była silna emisja żarzącego się światła z krateru i zapach siarki w Gomie, położonej po południowej stronie wulkanu, nad brzegiem jeziora Kivu. Z miasta nie wypływała lawa, a trzęsienia ziemi nie było. Nie zapobiegło to atakom paniki w samej Gomie, gdy mieszkańcy rzucili się do swoich domów i z niepokojem obserwowali, jak krater w oddali błyska czerwono w nocy.

„Niebo zrobiło się czerwone. Wyczuwa się zapach siarki. W oddali widzimy gigantyczne płomienie wydobywające się z góry. Ale nie ma trzęsienia ziemi.” Karen Mbala, mieszkaniec Gomy, powiedziała przez telefon: „W takim razie syreny nie krzycz do tego czasu. ”W liście nagranym do mieszkańców i transmitowanym przez lokalne radio i sieci społecznościowe, gubernator wojskowy Północnego Kiwu potwierdził„ erupcję wulkanu Nyiragongo od 22 maja około godziny 19:00 ”.

READ  W Stanach Zjednoczonych Izba Reprezentantów pogrąża się w głębszym kryzysie

Generał Constant Ndima oświadczył, że „śledztwo jest w toku, a mieszkańcy muszą przestrzegać instrukcji ochrony ludności”, wzywając do „spokoju”.

– Udzielimy mieszkańcom dalszych wyjaśnień, aby kierować ich w kierunkach, w których będą bezpieczni – dodał gubernator kierujący gubernatorstwem od czasu ogłoszenia stanu oblężenia na tym obszarze 6 maja walk. Przeciw grupom zbrojnym.

Poprzednia śmiertelna erupcja wulkanu w 2002 roku

Jednak strumień piroklastyczny zmierza w kierunku Rwandy. Pierwsza ocena wykazała, że ​​Goma i okolice są bezpieczne. Oprócz populacji liczącej około miliona, Goma jest domem dla dużego kontyngentu sił pokojowych i wielu pracowników MINUSCO. Jest też bazą dla wielu organizacji pozarządowych i innych organizacji międzynarodowych.

W większości części miasta odcięto prąd, a setki mieszkańców, często z rodzinami, podróżowało pieszo, motocyklem lub samochodem do pobliskiej granicy z Rwandą.

Inny mieszkaniec powiedział: „Ludzie wyjeżdżają lub przygotowują się do wyjazdu”, gdy potok ucieczki narastał, z materacami na głowach, paczkami i dziećmi w ramionach, a samochody trąbiły klaksonami. Mieszkańcy udają się w kierunku centrum granicznego z Ruandą w południowej części miasta lub drogą na zachód w kierunku Saki, w kierunku kongijskiego regionu Masisi. Goma sąsiaduje bezpośrednio z granicą, a „Wielka Bariera”, centrum graniczne między dwoma krajami, znajduje się na dalekim południu miasta. Inny mieszkaniec wyjaśnił: „Zabieram dzieci i wsiadam do samochodu. Istnieje ryzyko, że prąd dotrze do Gomy, nigdy nie wiadomo”.

18 stycznia 2002 roku wulkan ten Po erupcji doprowadziło to do ogromnego przepływu lawySzeroki na około dwa kilometry, który przekroczył Gomę i zniszczył wszystko na swojej drodze, powodując kryzys humanitarny w tym mieście już poważnie dotkniętym wojnami szalejącymi w regionie 20 lat temu. Erupcja wulkanu zabiła ponad 100 osób i została pokryta prawie całą lawą we wschodniej części Gomy, w tym połowę pasa startowego lotniska. Najbardziej śmiercionośna erupcja wulkanu w 1977 roku zabiła ponad 600 osób.

READ  Holandia i Dania zgadzają się na przekazanie Ukrainie samolotów F-16, Zełenski chwali „historyczną” decyzję

Byłaby to „łagodna erupcja uskoku po stronie północno-wschodniej”.

Region Goma znajduje się w północnej prowincji Kivu, graniczącej z Rwandą i Ugandą i jest obszarem intensywnej aktywności wulkanicznej, z sześcioma wulkanami, w tym Nyiragongo i Nyamuragira, które osiągają odpowiednio 3470 i 3058 metrów. Cechą charakterystyczną tych dwóch wulkanów są stosunkowo częste „miękkie erupcje” lawy płynącej z obu stron, a nie erupcja w kraterze. Tak było podczas erupcji wulkanu w styczniu 2002 roku. Według źródła w ramach władz Parku Narodowego Virungas, gdzie sąsiadują Nyiragongo i Nyamuragera kilka kilometrów, byłaby to „lekka erupcja. na północno-wschodniej flance. „

Mówi się, że lawa płynie w kierunku dystryktu Kibumba, kilka kilometrów na północ od Gomy, w kierunku granicy z Rwandą, podczas gdy linia energetyczna do stacji Matepe została odcięta. W raporcie z 10 maja Juma Volcanic Observatory odnotowało, że „aktywność sejsmiczna wulkanu w Nyiragongo wzrosła” i zasługuje na „specjalną uwagę monitorującą”.