Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Białoruś wysyła samolot pasażerski wiozący przeciwników do Mińska, przywódcy UE potępiają „niedopuszczalne działanie”

Białoruś wysłała myśliwiec w niedzielę 23 maja, aby przechwycić samolot pasażerski przewożący działacza opozycji. Powiadom opozycję Kolejny Twierdził, że jego były redaktor, 26-letni Roman Protasevi, został aresztowany po awaryjnym lądowaniu tego samolotu na lotnisku w Mińsku oraz Boeinga 737 Ryanaira z Aten (Grecja) i Wilna (Litwa). Służba prasowa prezydencji białoruskiej wstępnie potwierdziła aresztowanie Protasewicza, zanim list został stłumiony.

Według władz samolot zboczył z kursu ze względu na zagrożenie bombowe. Ze swojej strony Nexta twierdziła, że ​​przymusowe lądowanie zostało spowodowane przez A. „Walka” Białoruscy agenci bezpieczeństwa uruchomili go na pokładzie samolotu i twierdzili, że w samolocie znajduje się ładunek wybuchowy. Państwowa agencja informacyjna Belta zacytowała lotnisko w Mińsku jako informację, że pojawiło się zagrożenie bombowe „Fałszywe” Po szukaniu samolotu Boeing.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko osobiście nakazał myśliwcowi MiG-29, aby przechwycił samolot po stanie alarmu, jak podał jego służba prasowa.

„Niedopuszczalne przekierowanie” do Paryża

W listopadzie białoruskie służby bezpieczeństwa umieściły pana Protasiewicza na liście Osoby zaangażowane w działalność terrorystyczną. Młody człowiek jest byłym współpracownikiem Nexty, mediów, który odegrał wiodącą rolę w wielkiej fali protestu przeciwko reelekcji Łukaszenki w 2020 roku, sprawując urząd od 1994 roku.

Przywódcy Unii Europejskiej wspólnie zaapelowali do Białorusi o zezwolenie Ryanairowi na wyjazd i zezwolenie „Wszyscy jego mieszkańcy” Aby kontynuować swoją podróż, obojętny „Absolutnie niedopuszczalne działanie”. Uważamy, że rząd Białorusi odpowiada za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i samolotów. Wszyscy pasażerowie muszą mieć możliwość natychmiastowej kontynuacji podróży. ”Minister spraw zagranicznych Unii Europejskiej Josep Borrell napisał na Twitterze. Wezwała również przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela z Białorusi do zaniechania sprawy. „Wszyscy pasażerowie”.

Francja nadała nazwę „Konwersja” kradzież„Gorszący”. „Zdecydowana i jednolita reakcja Europejczyków jest niezbędna. Wszyscy pasażerowie tego lotu, w tym przeciwnicy z Białorusi, powinni mieć możliwość bezzwłocznego opuszczenia Białorusi”.Minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian odpowiedział na Twitterze.

Niemcy głosem wyższego urzędnika Ministerstwa Spraw Zagranicznych Miguela Bergera wezwały A. „ Natychmiastowe wyjaśnienie ” Białorusi o tych faktach, podczas gdy polski premier Matthews Murawiecki zabrał głos Terroryzm państwowy. « Niespotykane wydarzenie! Cywilny samolot lecący do Wilna [la capitale de la Lituanie] Zmuszeni do lądowania w Mińsku ”Pisał dalej prezydent Litwy Gitanas Nuseda Jego konto na Twitterze. „Za tym strasznym aktem stoi białoruski reżim”., on dodał. Wystąpienie potępiła również białoruska opozycjonistka przebywająca na emigracji Swietłana Cichanowska. Potwierdziła na Twitterze, że zrobił to reżim „Prześlij do” Samolot Romana Protasevicia wylądował. Według jej reportera „Na Białorusi grozi kara śmierci”..

System został zepchnięty z samolotu Osadź tweeta W Mińsku aresztować dziennikarza i działacza Romana Protasevicha. Grozi mu kara śmierci na Białorusi. Żądamy natychmiastowego uwolnienia Romana w celu zbadania sprawy ICAO [l’Organisation de l’aviation civile internationale] Sankcje są skierowane przeciwko Białorusi. „

Latem i jesienią 2020 roku ruch protestu zgromadził w stolicy i kilku innych miastach dziesiątki tysięcy ludzi. Uważa się, że jest to mobilizacja na dużą skalę dla kraju liczącego zaledwie 9,5 miliona ludzi. Ale protest Stopniowo to się skończyło Ze względu na masowe aresztowania, przemoc policyjną, w wyniku której zginęły co najmniej cztery osoby, ciągłe nękanie sądowe i surowe kary więzienia wobec aktywistów i dziennikarzy

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Na Białorusi protestującym grozi kara więzienia

Świat z Agence France-Presse

READ  Sąd Najwyższy rozpoznaje aborcję i może podtrzymać ograniczenia