Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lot Ryanair odwrócony przez Białoruś: Europa potępia incydent „niedopuszczalny”

Europa okazuje swoje niezadowolenie. Samolot Ryanair został porwany przez BiałoruśAdina Valian, komisarz europejska odpowiedzialna za transport, ogłosiła około godziny 19:15 czasu francuskiego w niedzielne popołudnie, że „natychmiast wystartowała z Mińska” na Litwę. „To wspaniała wiadomość dla wszystkich, zwłaszcza dla rodzin i przyjaciół pasażerów” – po prostu skomentowała. Z drugiej strony nie wspomniał o losie działacza opozycji Romana Protasevicha, który został aresztowany po awaryjnym lądowaniu samolotu w Mińsku. Samolot Boeing 737 został przekierowany na lot między Atenami a Wilnem, stolicami dwóch krajów Unii Europejskiej i członków NATO.

I szybko Unia Europejska wezwała Białoruś, by zezwoliła na odlot samolotu z „wszystkimi pasażerami” na pokładzie. Adina Vallian powiedziała: „To bezprecedensowy wypadek”, a Unia Europejska „nie zaakceptuje tego, że pasażerowie (zrzeszonych) linii lotniczych są zagrożeni”, podkreślając, że pozostaje w kontakcie z „zainteresowanymi organizacjami międzynarodowymi”.

Jest to całkowicie nie do przyjęcia. Ze swojej strony szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell odpowiedział: „Uważamy, że rząd Białorusi jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i samolotów. Ursula von der Leyen ostrzegła, a Charles Michel wezwał do wszczęcia śledztwa przez International Civil Organizacja lotnicza (ICAO): „Musimy ponieść wszystkie konsekwencje naruszeń zasad międzynarodowego transportu lotniczego”.

Wiele krajów zareagowało również w ciągu dnia we własnym imieniu. Niemcy wezwały do ​​„natychmiastowego wyjaśnienia”. Londyn ostrzegał przed tym To zrobił Łukaszenko Będzie to miało tragiczne konsekwencje ”. Polski premier potępił„ państwowy terroryzm ”. Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian potępił„ niedopuszczalną ”sytuację i wezwał Europejczyków do„ zdecydowanej i jednolitej reakcji ”. Wezwanie ambasadora kraju w Paryżu W Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

READ  Celibat i wyświęcanie kobiet… Hiszpańscy katolicy chcą rozmawiać o przyszłości kapłaństwa

Nadchodzące kary?

Szefowie państw i rządów 27 krajów UE spotkają się w poniedziałek i wtorek w Brukseli, aby omówić szczyt Seria spraw międzynarodowych I kwestia klimatu. Incydent z przekierowanym Boeingiem będzie na porządku dziennym, a urzędnicy omówią możliwość nałożenia „sankcji” na ten kraj.

Joseph Borrell ogłosił 10 maja, że ​​Unia Europejska przygotowuje nowe sankcje wobec Białorusi i ma nadzieję, że zostaną one przyjęte „w ciągu najbliższych tygodni” – sankcje wymagające konsensusu między państwami członkowskimi. Unia Europejska podjęła pod koniec lutego decyzję o przedłużeniu sankcji nałożonych na Prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, a także na członków jego reżimu zaangażowanych w stłumienie wyborów prezydenckich z 9 sierpnia, do 28 lutego 2022 r. skazany przez Brukselę na „Rigged”.

Pomimo sankcji europejskich i amerykańskich wymierzonych w Aleksandra Łukaszenkę i wyższych urzędników rządowych, wspierany przez Moskwę prezydent nie okazał żadnych poważnych oznak kompromisu. Konfrontacja z ruchem protestacyjnym, Wręcz przeciwnie, wzmacnia represje.