Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Apple beta i Epic model sklepu z aplikacjami jest zadokowany

Prezes Apple Tim Cook dostarcza aktualizację numerów App Store na WWDC 2018. – Marcio Jose Sanchez / AP / SIPA

jak w To jest gra elektronicznaTo battle royale. Plik Głośny pozew Epic Games przeciwko Apple Został otwarty na sądzie w Kalifornii, który przez trzy tygodnie będzie miejscem oskarżeń o monopol i chciwość drugiego, sprawa, która prawdopodobnie wpłynie na całą gospodarkę technologiczną i jej popularne platformy, z których korzystają miliardy ludzi.

„Udowodnimy, bez dwuznaczności, że Apple ma monopol” – powiedziała prawniczka Kathryn Forrest, prawniczka Epic, w przemówieniu otwierającym, po którym przez telefon wygłosiły setki osób. App Store, główny sklep z aplikacjami dla urządzeń iPhone i iPad, działa według nich jak „otoczony murem ogród”.

Ta ważna metafora gigantów technologicznych odnosi się do ich ekosystemów, w których mogą ustalać zasady, nadawać priorytet własnym produktom i przyciągać użytkowników i programistów, którzy nie mają alternatywy, jeśli chcą dotrzeć na ten rynek. „Najczęstszym kwiatem w tym wewnętrznym ogrodzie jest muchołówka”, mięsożerca Catherine Forrest.

Przewodnik ? Wiceprezes Apple, Eddy Cue, napisał do prezesa Tima Cooka w 2013 roku: „Korzystanie z iTunes, App Store i iBookstore to jeden z najlepszych sposobów na przyciągnięcie ludzi do ekosystemu”. Adwokat.

Miliardowy rynek użytkowników

Fani Fortnite nie muszą grać na urządzeniu marki Apple, ale według prezesa Epic Tima Sweeneya Apple albo zmusił swoją firmę do wyrażenia zgody na niekorzystne warunki, Albo stracisz dostęp do tego rynku. Powiedział sędziemu Yvonne Gonzalez Rogers: „Skoro Fortnite wykracza poza gry wideo… konieczne jest, abyś był w stanie uwzględnić miliard i kilku użytkowników iPhone’a” na świecie.

Tim Cook ma również pojawić się osobiście w Oakland, niedaleko San Francisco. Apple zablokował Fortnite w App Store w sierpniu zeszłego roku za złamanie umowy natychmiast po tym, jak Epic próbował ominąć swój system płatności, unikając w ten sposób 30% prowizji od sprzedaży. „Chciałem, aby świat zobaczył, że Apple sprawuje pełną kontrolę nad dostępem do całego oprogramowania” na swoich urządzeniach mobilnych – wyjaśnił Tim Sweeney. Jego studio złożyło skargę o nadużycie pozycji dominującej.

Sklep spożywczy Apple

Ale grupa kalifornijska nie ma monopolu na „sklep spożywczy”, odpowiedziała prawniczka Apple, Karen Dunn, oskarżając Epic o chciwość. „Apple nie stworzył bezpiecznego ekosystemu, który wykluczałby ludzi” – powiedziała. „Zrobił to, aby zaprosić programistów”.

Jeśli wygra Epic, oznacza to dla konsumentów i deweloperów „mniej bezpieczeństwa, mniej prywatności, mniejszą niezawodność, mniej opcji i niższą jakość”. Powiedziała te wszystkie rzeczy, które są chronione przez przepisy antymonopolowe.

Dan Ives, analityk w Wedbush Securities, skomentował: „Epic wykorzysta swoją ogromną bazę użytkowników (około 350 milionów zarejestrowanych graczy Fortnite na całym świecie), która nie ma sobie równych, do generowania wsparcia w mediach społecznościowych”. Ale zauważa, że ​​obrona Apple jest dobrze ugruntowana i nie zawodziła od lat. Grupa ma wygrać, „co wzmocni jej kontrolę nad aplikacją i sklepem z płatnościami”.

Z apelem i środkami zaradczymi bitwa może trwać latami. Ale może też wpłynąć na obecną debatę wokół prawa konkurencji. „Jeśli Epic wygra i otrzyma zarzut, że przepisy Apple naruszają przepisy antymonopolowe, Apple będzie musiał napisać nowe przepisy” – powiedział Tejas Narcania, profesor prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. „Prawdopodobnie wystąpią reakcje łańcuchowe całej branży”.

Gavà jest pod presją

Kilku amerykańskich organów regulacyjnych bada praktyki Apple i platformy handlowej Amazon, która jest również uważana za sędziego i stronnika. Unia Europejska, która zareagowała na skargę Spotify, oszacowała w piątek, że producent iPhone’a już „nadszarpnął konkurencję”, by pokonać konkurentów, zwłaszcza dzięki „bardzo wysokim” prowizjom, w tym własnym aplikacjom. zwolniony.

Na Androidzie, wyposażonym w Google, który w dużej mierze dominuje w smartfonach, sklep działa w podobny sposób, z jedną zasadniczą różnicą: dozwolone są alternatywne platformy pobierania.

Pozew dotyczy „konkretnego ustalenia umownego (…). Ale prawdziwe pytanie do mnie brzmi: czy naprawdę chcemy środowiska, w którym wszystkie aplikacje muszą przechodzić przez ten sam portal, kontrolowany przez programistę sprzętu i mobilny system operacyjny ? ”- pyta Eric Stallman, profesor prawa na Uniwersytecie w Berkeley.„ Stawką jest przyszłość mobilnych komputerów ”.

READ  Pierwsze recenzje Hellblade 2 pojawiają się po 45 minutach gry i są bardzo pozytywne! | X-Box