Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Virgin Orbit pomyślnie wystrzelił 7 satelitów na orbitę

Rakieta Virgin Orbit LauncherOne, wystrzelona z samolotu firmowego u wybrzeży Kalifornii, wystrzeliła w kosmos w czwartek siedem małych satelitów (kostek), zapoczątkowując w ciągu roku przyspieszenie tempa startów, w tym dwóch z Wielkiej Brytanii.

Boeing 747 Cosmic Girl startuje z rakietą LauncherOne zawierającą 7 satelitów na niską orbitę okołoziemską. Zdjęcie: zrzut ekranu – YouTube / Virgin Orbit

Zmodyfikowany Boeing 747 Cosmic Girl Virgin Orbit wystartował z Mojave Spaceport w Kalifornii w USA, przeleciał nad Oceanem Spokojnym i wystrzelił rakietę LauncherOne z lewego skrzydła na wysokość około 10 668 metrów. Firma potwierdziła później, że wszystkie satelity zostały pomyślnie umieszczone na właściwej orbicie.

„Kolejny wspaniały dzień dla zespołu Virgin Orbit i ogromny krok naprzód dla naszych klientów” — napisała firma na Twitterze.

Wśród wystrzelonych satelitów cztery należą do programu wojskowego testowania przestrzeni kosmicznej (STP) Departamentu Obrony USA, dwa do polskiej firmy SatRevolution i jeden do globalnej firmy Spire Global.

Premierę można obejrzeć za pośrednictwem nagranego webcastu na firmowym kanale YouTube:

Założona w 2017 roku przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona firma Virgin Orbit weszła na giełdę w zeszłym miesiącu. Firma koncentruje się na wystrzeliwaniu małych satelitów i podkreśla mobilność systemu wystrzeliwania z powietrza w porównaniu z ograniczeniami stałych miejsc wystrzeliwania.

„Wspaniałą rzeczą w korzystaniu z 747 jest to, że możemy umieścić go na dowolnej orbicie z dowolnego miejsca na świecie”, powiedział Branson, mieszkający na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, podczas transmisji internetowej dotyczącej startu lotu.

„Niektóre kraje na całym świecie mają możliwość wysyłania satelitów w kosmos ze swojego terytorium, a teraz 480 krajów może korzystać z Virgin Orbit” – powiedział. „Po prostu zadzwoń do nas.”

Według dyrektora operacyjnego firmy, Tony’ego Jenningsa, Virgin Orbit poprawiał lot po locie. „Myślę, że nie tylko widzimy taką dokładność, jakiej oczekujemy, ale także nabraliśmy pewności w naszych operacjach” – powiedział.

READ  „Wojna szaleje, gdy Bruksela podejmuje decyzję w sprawie technologii oznaczonych jako„ zielone ”

Nazwany „Above the Clouds”, utwór z albumu Gang Starr hip-hopowego duetu „Moment of Truth” wydanego przez Virgin Records w 1998 roku, była to czwarta misja kosmiczna firmy.

Virgin Orbit wysłał już w kosmos 17 satelitów

Pierwsza misja Virgin Orbit, lot testowy w maju 2020 r., który nie zawierał żadnych satelitów, nie powiodła się, gdy pękł przewód paliwowy w pierwszym stopniu silnika LauncherOne.

Następnie firma przeprowadziła swój drugi lot testowy, w styczniu 2021 r., Misję, która umieściła na orbicie 10 kostek w ramach programu edukacyjnego NASA dotyczącego wystrzeliwania satelitów.

Trzeci lot, misja komercyjna, która wystartowała w czerwcu 2021 r., umieścił siedem satelitów na orbicie okołoziemskiej. Cztery statki kosmiczne biorące udział w tym locie zostały dostarczone przez Program Badań Kosmicznych Armii USA (STP), a dwa satelity obserwacyjne Ziemi należały do ​​polskiej firmy SatRevolution.

Obie organizacje są lojalnymi klientami: cztery ładunki STP będą latać w misji „Above the Clouds”, a SatRevolution ma na pokładzie dwa satelity – statek kosmiczny Stork i SteamSat-2, który będzie testował dysze wodne opracowane przez brytyjski SteamJet. systemy kosmiczne. Siódmym satelitą tej misji jest Adler-1 firmy Spire Global, który będzie badał środowisko kosmicznych śmieci na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Czwartkowa misja była pierwszą z sześciu, które Virgin Orbit planuje wystrzelić w 2022 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, firma przeprowadzi dwa starty RAF, które wystartują z Cornwall Spaceport w południowo-zachodniej Anglii. „To będzie dla nas bardzo pomyślny rok” – powiedział Jenges na wtorkowej konferencji prasowej.

Czy widziałeś nasze nowe filmy na? youtube? Subskrybuj nasz kanał!