Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Unia Europejska wszczęła postępowanie sądowe przeciwko AstraZeneca

Opublikowany w:

Unia Europejska podjęła kroki prawne przeciwko szwedzko-brytyjskiemu laboratorium AstraZeneca. Sedno tego konfliktu: terminy dostaw według Komisji Europejskiej. Reakcja laboratorium AstraZeneca była „bezpodstawna”.

Plotki krążą od kilku dni. Unia Europejska wszczęła postępowanie sądowe przeciwko AstraZeneca, laboratorium szwedzko-brytyjskie, Który zarzuca mu, że nie wywiązuje się ze zobowiązań dotyczących dostawy szczepionki przeciwko Covid, ogłosiła w poniedziałek 26 kwietnia Komisja Europejska. Skarga uznana za bezzasadną

Rzecznik firmy powiedział: „Warunki umowy nie były przestrzegane, a firma nie była w stanie wdrożyć niezawodnej strategii zapewniającej terminowe dostawy”. Europejski organ wykonawczy, wskazujący, że środek ten został wprowadzony w piątek w imieniu Unii Europejskiej i 27 „jednomyślnie” tą decyzją.

AstraZeneca w pierwszym kwartale dostarczyła do Unii Europejskiej tylko 30 milionów dawek ze 120 milionów objętych umową. W drugim kwartale zamierza dostarczyć tylko 70 mln z pierwotnie planowanych 180 mln.

W oświadczeniu grupa farmaceutyczna odpowiedziała i uznała inicjatywę UE za „bezpodstawną” i obiecała „energicznie bronić się”. AstraZeneca twierdzi, że „w pełni przestrzegała” umowy podpisanej z Brukselą i ma nadzieję, że będzie miała „możliwość jak najszybszego rozwiązania tego sporu”.

Pozew cywilny może zająć kilka miesięcy

Dodał, że pozew rozpoczął się w piątek „w imieniu Komisji, jak w nazwach dwudziestu siedmiu państw członkowskich, które jednogłośnie zgodziły się poprzeć ten środek”, bez sprecyzowania, który sąd wziął pod uwagę.

Umowa Unii Europejskiej z AstraZeneca, której wersja kontrolowana została ogłoszona, jest umową podlegającą prawu belgijskiemu, stanowiącą, że laboratorium, Komisja i państwa zobowiązują się do rozstrzygania wszelkich potencjalnych sporów „przed wyłączną jurysdykcją sądów ustanowionych w Bruksela”.

„To, co nas interesuje w tej sprawie, to zapewnienie szybkiego dostarczenia wystarczającej liczby dawek, do których mają prawo obywatele Europy, co nam obiecano na podstawie umowy” – powiedział rzecznik komisji. .

READ  Student z Bamiyan w środkowym Afganistanie

W tym procesie cywilnym, który będzie trwał kilka miesięcy, Europejczycy muszą „zażądać rozwiązania umowy z powodu niewykonania, z odszkodowaniem lub wykonania umowy (dostawy), co jest mało prawdopodobne”, co rozważano w zeszłym tygodniu belgijskiego prawnika Arno Janssena, który studiował kontrakt z kancelarią DeBandt. Powiedział, że klauzula, w której laboratorium zobowiązuje się do „najlepszego rozsądnego wysiłku” w tej umowie (zaangażowanie środków) „powinna znajdować się w centrum” sytuacji, powiedział.

AstraZeneca ze swojej strony musi argumentować, że ma inne umowy do wypełnienia z Wielką Brytanią, ponieważ szczepionka została licencjonowana pod koniec grudnia, miesiąc przed Unią Europejską, według tego samego źródła.

Komisja już 19 marca uruchomiła procedurę rozstrzygania sporów umownych w celu rozwiązania sporu z AstraZeneca i ogłosiła, że ​​nie aktywowała opcji, jaką Unia Europejska miała w umowie na zakup dodatkowych 100 milionów dawek.

Stosowanie szczepionki AstraZeneca zostało ograniczone w większości krajów Unii Europejskiej ze względu na jej ciężkość Rzadkie przypadki zakrzepów krwi Możesz go włączyć. Dania już go nie używa.

Z Agence France-Presse