Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ulubiony pomnik Francuzów: 5 rzeczy, które warto wiedzieć o Place Stanislas w Nancy?

Place Stanislas w Nancy walczy o miano ulubionego pomnika Francuzów. (© Ilustracja / Adobe Stock)

sławny Miejsce Stanisława de Nancy (Meurthe-et-Moselle), wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, konkuruje z innymi zabytkami, aby stać się ulubieńcem Francuzów.

Francja 3 W środę 15 września 2021 r. wyemitowana zostanie nowa wersja ulubionego francuskiego programu pomnikowego prezentowanego przez Stephane’a Berna. Place Stanislas reprezentuje Grand Est.

Tutaj 5 RZECZY, KTÓRE WARTO WIEDZIEĆ O TYM PUDEŁKU Co roku odwiedzają go tysiące turystów, a wielu mieszkańców Nancy go uwielbia.

1/ Dlaczego nazywa się „Miejscem Stanisława”

Ten 1,31 hektarowy plac, który znajduje się w historycznym centrum miasta i stał się obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców, ma wyjątkową historię. Plac nosi imię Stanisława Leszczyńskiego (1677-1766), króla polskiego, teścia Ludwika XV, księcia lotaryńskiego i barra.

W 1751 r. Stanisław zadzwonił do Mikołaja Dorivala, porucznika policji Nancy, aby opowiedzieć mu o planie budowy nowego podwórka.

Stanisław chce, aby to miejsce stało się miejscem spotkań mieszkańców, w którym znajdują się wielkie administracje i miejsca rozrywki. Na placu znajduje się obecnie ratusz, Lorraine National Opera, hotel, Muzeum Sztuk Pięknych, kawiarnie, kluby nocne i restauracje.

Miejsce rozpoczęło się w marcu 1752 r. do otwarcia w listopadzie 1755 r., mobilizując do 400 robotników.

W 1831 r. otwarto nowy pomnik Stanisława (pomnik Ludwika XV, który był tam instalowany od 1755 r. do jego zniszczenia podczas Rewolucji Francuskiej). Miejsce to bierze swoją ostateczną nazwę od miejsca Stanisława.

Posąg Stanisława na placu o tej samej nazwie w Nancy (Meurthe-et-Moselle).
Posąg Stanisława na placu o tej samej nazwie w Nancy (Meurthe-et-Moselle). (© Adobe)

2/ Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Grupa składająca się z Place Stanislas, Place de la Carrière i Place d’Alliance została wpisana jako obiekt kulturowy na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1983 roku.

READ  Tajemniczy film Mylene Farmer wzbudza ciekawość jej fanów م

Wokół placu 166 hektarów miasta znajduje się również w sektorze chronionym, co wymaga określonych zasad urbanistycznych w celu zachowania dziedzictwa historycznego.

3/ To jest miejsce na wszystkie wydarzenia

Miejsce Stanisława znane jest wszystkim mieszkańcom: to ulubione miejsce spotkań. Badanie umieściło nawet to miejsce na szczycie wśród mieszkańców Nancy.

To tutaj odbywają się wszystkie wydarzenia: każdej zimy witana jest wielka choinka i Procesja Świętego MikołajaUlotny jesienny ogród, szum i światło lata. Był także gospodarzem wielu koncertów, pokazów sztucznych ogni i wydarzeń politycznych.

Tutaj mieszkańcy Nancy zbierają się, aby komunikować: zwycięstwo drużyny piłkarskiej (ASNL, Puchar Świata, Euro …) lub honor (marsz 11 stycznia po atakach Charliego, 13 listopada …).

ona też miejsca gniewu Z demonstracjami protestacyjnymi, nawet jeśli nie mogą już przejść od ruchu żółtych kamizelek.

4/ Do 2005 roku był to duży parking

W 1958 roku miejsce zostało otwarte na parking wraz z pojawieniem się prywatnego samochodu. W 1983 roku parkowanie zostało ostatecznie zakazane.

Aby uczcić 250. rocznicę otwarcia placu, podjęto ogromny projekt wybudowania i zwrócenia mieszkańcom deptaka Stanisława. Za 8 milionów euro odrestaurowano balustrady i fasady, poprawiono oświetlenie i poszerzono chodniki w okolicy.

Został otwarty w maju 2005 roku w obecności Jacquesa Chiraca, Gerharda Schroedera i Aleksandra Kwaśniewskiego. To ówczesny burmistrz Nancy Andre Rossino wpadł na pomysł stworzenia placu dla pieszych.

Plac Stanisława miał parking przed 2005 rokiem.
Stanislas Place miał parking przed 2005 rokiem. (© DR)

5/ „kapsuła czasu” jest ukryta pod pudełkiem

z okazji inauguracji, Pudełko dedykowane przyszłym pokoleniom pochowanym pod pudełkiem 15 kwietnia 2005. Wskazuje wygrawerowana gwiazda (molo gwiaździste), kilka metrów przed pomnikiem Stanisława.

Zawiera „książkę pod pudełkiem”, która jest „dużą książką zawierającą idee, powiedzenia i rysunki Nancy, gromadzone przez kilka miesięcy”, stwierdza republika wschodnia. Kopia dziennika znajduje się również w kapsule z meteorem księżycowym.

READ  Asterix i Obelix kontra Cezar: Główny kontrast filmu z komiksem

Ta kapsuła mogłaby zostać odkryta przez Przyszłe Pokolenia, gdyby podjęta została nowa, poważna renowacja Placu Stanisława. Do zobaczenia za 250 lat?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny? Zauważ, że możesz śledzić Lorraine Actu w przestrzeni Mon Actu. Wystarczy jedno kliknięcie, a po rejestracji znajdziesz wszystkie wiadomości o swoich ulubionych miastach i markach.