Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina, Polska i kraje bałtyckie sprzeciwiają się przywróceniu rosyjskich sportowców

Ukraina, Polska i kraje bałtyckie sprzeciwiają się przywróceniu rosyjskich sportowców

Ani Rosja, ani Białoruś Igrzyska Olimpijskie lub w zawodach międzynarodowych. Polska, Ukraina i trzy kraje bałtyckie sprzeciwiły się przywróceniu rosyjskich i białoruskich sportowców w poniedziałek 27 marca, wywierając presję na Międzynarodowy Komitet Olimpijski w przeddzień spotkania.

„Nie ma ani jednego powodu, aby odejść od systemu wykluczania rosyjskich i białoruskich sportowców, który został ustanowiony przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski ponad rok temu”, oceniło pięć krajów w opublikowanym oświadczeniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na stronach internetowych odpowiednich ministerstw spraw zagranicznych.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski musi wyjaśnić swoje stanowisko

poprosił o wyjaśnienie swojego stanowiskaWe wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski będzie dyskutował o powrocie Rosjan i Białorusinów do międzynarodowych imprez, co jest perspektywą wywołującą napięcia dyplomatyczne w okresie poprzedzającym Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu, których kwalifikacje do niektórych dyscyplin się rozpoczęły.

Dla organizacji olimpijskiej zakaz nie może trwać wiecznie: „Żaden sportowiec nie powinien być wykluczony z zawodów wyłącznie na podstawie paszportu” – rozmyśla MKOl od miesięcy, opierając się m.in. na opinii dwóch ekspertów ONZ.

W obliczu tych obaw Polska, Ukraina, Litwa, Estonia i Łotwa uważają, że „to nie narodowość sportowców decyduje o ich roli, ale fakt, że są oni sponsorowani/wspierani przez swoje rządy lub firmy wspierające rosyjską reżimu, który kontynuuje swoją agresywną wojnę przeciwko Ukrainie lub nawet bezpośrednio związany z armią rosyjską”.

W ubiegły czwartek Niemiecki Związek Szermierczy zrezygnował z organizacji zaplanowanego na początek maja etapu Pucharu Świata w szermierce kobiet w Tauberbischofsheim, argumentując, że wciąż jest „wiele otwartych pytań” dotyczących przywrócenia zdyskwalifikowanej szermierki.

Kilka dni później Ukraińska Federacja Dyscyplinarna ogłosiła, że ​​zbojkotuje wszelkie zawody z udziałem rosyjskich i białoruskich sportowców, groźba już wisiała nad Igrzyskami Olimpijskimi 2024 z Ukrainy, Polski i krajów bałtyckich.

Z AFP