Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE pracuje nad nową propozycją dotyczącą pułapu gazowego w celu osiągnięcia porozumienia Poniedziałek – 18.12.2022 18:19

Flagi Unii Europejskiej przed siedzibą Komisji

Flagi Unii Europejskiej przed siedzibą Komisji

BRUKSELA (Reuters) – Kraje Unii Europejskiej rozważają propozycję ograniczenia cen gazu do poziomów niższych niż dotychczas przewidywane, wynika z dokumentu, do którego dotarł Reuters, przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów energii z 27 krajów Unii Europejskiej, aby spróbować zatwierdzić środek. .

Pomimo miesięcy negocjacji i dwóch nadzwyczajnych posiedzeń ministerialnych w sprawie propozycji UE dotyczącej pułapu, krajom nie udało się osiągnąć porozumienia i nie zgadzały się co do tego, czy taki środek mógłby złagodzić lub zaostrzyć europejski kryzys energetyczny.

Republika Czeska, która sprawuje rotacyjną prezydencję w UE, przygotowała w poniedziałek projekt nowego porozumienia, aby spróbować przełamać impas.

Jego propozycja przewiduje uruchomienie limitu, jeśli cena kontraktu miesięcznego na kontrakt miesięczny na holenderskiej platformie TTF (Title Transfer Facility) przekroczy 188 euro za MWh przez trzy dni.

Ta cena za aktywację limitu jest znacznie niższa od progu 275 euro za megawatogodzinę zaproponowanego początkowo przez Komisję Europejską, który kraje pro-cap, takie jak Belgia, Polska i Grecja, uznały za zbyt wysokie.

Kraje te uważały, że pułap powinien wynosić mniej niż 200 euro, aby móc walczyć z wysokimi cenami gazu, które doprowadziły do ​​wyższych rachunków za energię.

Rosja była największym dostawcą gazu do Unii Europejskiej przed inwazją na Ukrainę pod koniec lutego.

Od tego czasu Moskwa odcięła większość gazu, który wysyła do Europy, powodując gwałtowny wzrost cen i rekordową inflację.

Jednak Niemcy, Holandia i Austria, które reprezentują największy rynek gazu w Europie, sprzeciwiają się temu pułapowi, który ich zdaniem mógłby zakłócić funkcjonowanie rynków energii.

(Reportaż Kate Abnett, wersja francuska autorstwa Mathieu Brotarda)