Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Raport ONZ – rts.ch: Na początku wojny stracono ponad 400 cywilów

Raport ONZ – rts.ch: Na początku wojny stracono ponad 400 cywilów

Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Volker Türk powiedział w czwartek, że setki cywilów zostało straconych na Ukrainie w pierwszych miesiącach inwazji sił rosyjskich na ten kraj.

Komisja Śledcza ONZ odnotowała 441 doraźnych egzekucji i morderstw w trzech regionach Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego do 6 kwietnia, zauważył Volker Türk, przedkładając raport Radzie Praw Człowieka ONZ (HRC).

Według raportu śmierć 341 mężczyzn, 72 kobiet, 20 chłopców i 8 dziewcząt została udokumentowana w 102 miastach i wsiach w obwodzie kijowskim, czernigowskim i sumskim w tym okresie.

Wysoki Komisarz powiedział: „Prawdziwe liczby prawdopodobnie będą wyższe i pracujemy nad zweryfikowaniem wystąpienia dodatkowych 198 zabójstw na tych obszarach”.

możliwe zbrodnie wojenne

„Mamy mocne przesłanki, że te udokumentowane doraźne egzekucje mogą stanowić zbrodnię wojenną: morderstwo z premedytacją” – powiedział. „W niektórych przypadkach rosyjscy żołnierze dokonywali egzekucji na cywilach w prowizorycznych ośrodkach detencyjnych” – powiedział.

„Inni zostali zabici na miejscu po kontroli bezpieczeństwa, przy wejściu lub w swoich domach lub na podwórkach, nawet gdy ofiary podniosły ręce i nie stanowiły zagrożenia” – kontynuował Wysoki Komisarz. Ponadto rosyjskie pojazdy opancerzone bombardowały budynki, zabijając cywilów w ich domach.

Potęga rosyjska jest już oskarżana o zbrodnie wojenne

Śledczy ONZ oskarżyli Moskwę 23 września o popełnienie „znaczącej liczby” zbrodni wojennych w czterech regionach Ukrainy w pierwszych tygodniach po rosyjskiej inwazji.

Z jednej strony orzekli, że wbrew temu, co twierdzą organizacje pozarządowe i Ukraina, jest za wcześnie, by mówić o zbrodniach przeciwko ludzkości.

>> Przeczytaj także: Dla Przewodniczącej Rady Praw Człowieka rok 2022 był prawdziwym „tsunami”.

READ  UE: Jak lepiej chronić Morze Bałtyckie przed zanieczyszczeniami?