Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Atak w Strasburgu w 2018 r.: Pięciu mężczyzn wróciło do sądu karnego

Atak w Strasburgu w 2018 r.: Pięciu mężczyzn wróciło do sądu karnego

Cztery lata po ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Strasburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, sędziowie ds. . Policja.

11 grudnia 2018 r., tuż przed godziną 20:00, 29-letni Cherif Chekatt, o profilu S islamskiego ekstremizmu, wszedł uzbrojony w pistolet i nóż do historycznego centrum Strasburga, gdzie znajdował się tradycyjny targ. odbywa się w Boże Narodzenie.

Wędrując ulicami przypadkowo zabił pięciu mężczyzn: 29-letniego włoskiego dziennikarza, 36-letniego muzyka ze Strasburga polskiego pochodzenia, 45-letniego tajskiego turystę i 61-letniego emeryta. Mechanik, mieszka w Strasburgu, pochodzi z Afganistanu, 45 lat.

Kilkadziesiąt osób zostało też rannych.

Napastnikowi, który został ranny w wyniku ostrzału żołnierzy, udało się uciec taksówką. Po 48 godzinach śledzenia został zabity przez patrol policji w Neudorf, na południe od Strasburga.

Następnie na jego kluczu USB znaleziono film przedstawiający wierność Państwu Islamskiemu (IS).

Sędziowie zachowali terrorystyczny charakter jedynie wobec Audrey Mondjehi, przyjaciółki i byłej współwięźniarki prezentera ataku.

Źródło sądowe poinformowało Agence France-Presse, że on, który ma 41 lat i posiada obywatelstwo Wybrzeża Kości Słoniowej, będzie sądzony pod zarzutem przynależności do terroryzmu, współudziału w zabójstwach i współudziału w zamachach, zwłaszcza wobec osób sprawujących władzę publiczną, a wszystko to w związku z aktem terrorystycznym.

Przebywająca w areszcie śledczym od grudnia 2018 roku Audrey Mondjihi jest podejrzana o pomoc Cherifowi Chekattowi w jego wysiłkach, w szczególności poprzez umożliwienie mu zdobycia broni użytej podczas ataku.

Osiemdziesiąt osiem ofiar zostało zidentyfikowanych

Źródło sądowe dodało, że pozostali czterej podejrzani w wieku 32, 36, 37 i 82 lat wrócili do sądu karnego pod zarzutem współudziału jako wstęp do jednego lub więcej przestępstw bez charakteru terrorystycznego.

Podejrzewa się ich, w różnym stopniu, o zezwolenie na dostawę broni użytej w ataku. Po przedstawieniu im zarzutów zostali umieszczeni w areszcie tymczasowym i obecnie znajdują się pod nadzorem sądowym. Trzech z tych ludzi pochodzi z tej samej osiadłej społeczności backpackerów.

READ  Wykres na dzień - OIL.WTI (03.10.2022)

Profil terrorystyczny nie był przeciwko nim przechowywany, ponieważ sędziowie śledczy nie byli w stanie udowodnić w toku śledztwa, że ​​byli świadomi terrorystycznego projektu szeryfa Shaqata. Podczas prawie czteroletniego śledztwa rzekomo zignorowali profil napastnika i jego projekt dżihadystyczny.

Źródło zbliżone do sprawy powiedziało AFP, że uważają, że broń, rewolwer z końca XIX wieku, miała zostać użyta podczas napadu.

Prawnicy pięciu podejrzanych nie mogli się skontaktować lub nie chcieli odpowiedzieć.

Sędziowie śledczy zastosowali się do wniosków Prokuratury Krajowej ds. Zwalczania Terroryzmu (PNAT), które zostały przekazane stronom w dniu 28 listopada.

Oprócz pięciu zabitych i 10 rannych, Fundusz Powierniczy dla Ofiar Terroryzmu (FGTI) zidentyfikował 88 bezpośrednich ofiar tego ataku, według Stowarzyszenia Ofiar Ataku (AVA).

Impreza odbyła się w niedzielę w Strasburgu przed pomnikiem upamiętniającym, cztery lata po ataku w stolicy Alzacji, której jarmark bożonarodzeniowy przyciąga każdego roku około dwóch milionów gości, w tym wielu zagranicznych turystów. Obecny był minister sprawiedliwości Eric Dupond Moretti, burmistrz Jean Parseghian, przedstawiciele sekt i rodzin ofiar.