Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Udane uruchomienie pierwszej kosmicznej misji turystycznej SpaceX

Turystyka kosmiczna – Dziś o 2:02 rano, zgodnie z planem, czwarta misja załogowa SpaceX, pierwsza w całości z pasażerami cywilnymi. Czterech Amerykanów na pokładzie kapsuły Crew Dragon pozostanie na orbicie przez trzy dni.

Przywróć obrazy w historycznym gnieździe

Rakieta Falcon 9 została pomyślnie wystrzelona w środę o 20:02 czasu lokalnego (2:02 w czwartek we Francji) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie, po raz pierwszy wynosząc załogę w kosmos bez żadnych profesjonalnych astronautów. LCI zaprasza do ponownego przeżycia tego historycznego momentu.

Wideo – Pierwszy rejs SpaceX: spojrzenie wstecz na historyczny start

Przywróć obrazy w historycznym gnieździe

Rakieta Falcon 9 została pomyślnie wystrzelona w środę o 20:02 czasu lokalnego (2:02 w czwartek we Francji) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie, po raz pierwszy wynosząc załogę w kosmos bez żadnych profesjonalnych astronautów. LCI zaprasza do ponownego przeżycia tego historycznego momentu.

Wideo – Pierwszy rejs SpaceX: spojrzenie wstecz na historyczny start

Niesamowity wygląd

SpaceX właśnie ujawniło zdjęcia z punktu widzenia, które czterej kosmiczni turyści mają obecnie ze swojego statku kosmicznego.

powrót do zdjęć

Dziś wieczorem czterech amerykańskich turystów wyrusza w niesamowitą podróż w warunkach zerowej grawitacji w statku kosmicznym SpaceX, gdzie muszą spędzić trzy dni na orbicie Ziemi bez profesjonalnego astronauty na pokładzie, co jest historycznym precedensem.

Widziany ze stabilnej ziemi

585 km od Ziemi

Kapsuła Crew Dragon znajduje się teraz na orbicie 585 kilometrów od Ziemi: 10 kilometrów nad celem, co jest nowym rekordem dla kapsuły Dragon.

Michelle obama

Michelle Obama miała również słowo, aby zadzwonić do nowych astronautów, nazywając „zaszczytem” rozmowę z Sian Proctor, czwartą Afroamerykanką, która odbyła podróż w kosmos. „Myślę o tych wszystkich młodych ludziach, którzy troszczyliby się o tę załogę i marzyli o wielkich podziękowaniach” – napisała na Twitterze była Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych.

Inne zadania już zaplanowane

SpaceX, który przed dzisiejszą nocą wysłał 10 astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w imieniu NASA podczas trzech poprzednich misji załogowych, później planuje inne loty turystyki kosmicznej. Kolejne wydarzenie odbędzie się w styczniu 2022 roku, z trzema biznesmenami na pokładzie.

I teraz?

Czterech pasażerów Crew Dragon będzie podróżować dalej niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), na docelowej orbicie 575 km. Każdego dnia okrążą świat około 15 razy i będą mogli podziwiać zapierający dech w piersiach widok przez szklaną kopułę zainstalowaną po raz pierwszy na Smoku. Pod koniec podróży rozpoczną spektakularne zejście, aby wylądować na Florydzie.

Na pokładzie analizowane będą ich dane biologiczne (tętno, sen itp.), a także ich zdolności poznawcze. Przejdą również testy przed i po locie, aby zmierzyć wpływ na ich ciała.

pierwsze słowa

„Niewielu było tam wcześniej, a wielu pójdzie za nimi. Drzwi otwierają się teraz, to naprawdę niesamowite” – powiedział miliarder Jared Isakman, lider misji, z wnętrza kapsuły po przybyciu w kosmos.

na orbicie

Właśnie rozpoczął się drugi etap rakiety Falcon 9. Kapsuła Crew Dragon i jej czterej pasażerowie rozpoczynają teraz swoją bezpłatną, trzydniową podróż po orbicie.

Miko

Dwie i pół minuty po wystrzeleniu dno rakiety zatrzymało silniki, na chwilę nazwano MECO, aby „odciąć główny silnik” i urwało się.

Ta część rakiety powróci na Ziemię, aby wylądować na platformie morskiej. SpaceX będzie mógł wykorzystać go ponownie do nowych lotów.

Za kilka minut przejmie rolę drugiego stopnia odczepianej rakiety.

Pozostawia !

I przejdźmy do pierwszej misji turystyki kosmicznej SpaceX! Inspiration4, pierwsza misja kosmiczna bez profesjonalnego astronauty na pokładzie, wystartowała o czasie.

Cisza przed hukiem pocisku

Zaledwie dwie minuty przed startem!

gotowy do startu

Czterech członków załogi jest gotowych do startu.

Misja zatrudniła 38-letniego miliardera Jareda Isaacmana, szefa firmy świadczącej usługi finansowe i doświadczonego pilota. Na pokładzie będzie kapitan. Towarzyszy mu Hayley Arsenault, 29-letni ratownik medyczny, który przeżył raka u dzieci; 42-letni Chris Sembrowski jest byłym członkiem Sił Powietrznych USA, a obecnie pracuje w przemyśle lotniczym. Sian Proctor, 51-letni profesor, wybrany mniej więcej w 2009 roku na astronautę NASA. Będzie czwartą Afroamerykanką, która poleci w kosmos.

Jakie są zagrożenia związane z tą pracą?

jak wspomniano CNNZagrożenia są zawsze obecne, gdy statek kosmiczny opuści Ziemię. Ponieważ będzie trwał dłużej (trzy dni), lot SpaceX jest teoretycznie bardziej niebezpieczny niż przygody miliarderów Jeffa Bezosa i Richarda Bransona na krótkiej orbicie.

Jednak NASA szacuje, że Crew Dragon ma 1 na 270 szans na katastrofalną awarię. Dla porównania, misje NASA między latami 80. a początkiem 2000 r. odnotowały wskaźnik niepowodzeń wynoszący około 1 na 68 misji.

Pół godziny przed startem

Odliczanie trwa przed rozpoczęciem okna rozruchowego. Wciąż trwają różne weryfikacje. Propelent, produkt używany do napędzania rakiety, zacznie się ładować za kilka chwil.

„Czas się zbliża, a niebo jest piękne”

Właz jest zamknięty

Właz kapsuły Crew Dragon firmy SpaceX został zamknięty przed startem.

W tej chwili nie zaobserwowano żadnych problemów ze statkiem kosmicznym, a warunki pogodowe nadal są dobre.

Wyjazd zaplanowany za mniej niż dwie godziny

Misja Inspiration4 ma wystartować za niecałe dwie godziny, o 2 w nocy.

Czterech astronautów jest już na pokładzie statku kosmicznego.

Misja Inspiration4 wystartowała w nocy z legendarnego Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Chociaż jest to czwarty raz, kiedy SpaceX wysłał ludzi w kosmos, tym razem żaden z pasażerów nie był zawodowym astronautą, co stanowi prawdziwy pierwszy lot turystyki kosmicznej.

READ  Maroko i Izrael otworzą wzajemne ambasady

Wszystkie informacje na

SpaceX rozpoczyna turystykę kosmiczną

Przeżyj na nowo rozpoczęcie tej historycznej misji powyżej.

Przeczytaj także

  • SpaceX: W środę rozpoczyna swój pierwszy lot turystyczny w kosmos
  • Co musisz wiedzieć o pierwszej misji turystyki kosmicznej SpaceX

Była to rakieta Falcon 9, która wyrzuciła z ziemskiej atmosfery kapsułę Dragon o wysokości 8 metrów i szerokości 4 metrów, zmodyfikowaną tak, aby wrażenia były jeszcze potężniejsze: pasażerowie mogli uzyskać 360-stopniowy widok dzięki szklanej kopule. W tej kabinie czwórka odrębnych jednostek będzie mogła przez trzy dni kontemplować przestrzeń kosmiczną i Ziemię na orbicie na wysokości 575 km.

Pod koniec tej niezwykłej podróży „turyści kosmiczni” wrócą na Florydę lądując w morzu, gdzie upadek ich kapsuły został spowolniony przez ogromne spadochrony.

To pierwszy prywatny lot w kosmos Ufundowany przez młodego amerykańskiego miliardera Jareda Isaacmana. 38-letni menedżer firmy finansowej, który jest również doświadczonym pilotem, zdecydował się zaoferować trzy miejsca mniej szczęśliwym. 29-letnia Hayley Arsenault pracuje obecnie w szpitalu w Memphis, 42-letni Chris Sembrowski, weteran sił powietrznych, i Sian Proctor, 51-letni nauczyciel nauk o Ziemi.

Wszyscy trenowali przez niecałe sześć miesięcy, w porównaniu do lat dla astronautów. Chociaż podróż jest zwykle w pełni zautomatyzowana, wszyscy są przeszkoleni, aby móc przejąć kontrolę nad swoim statkiem w razie niebezpieczeństwa.

na ten sam temat

Najczęściej czytane artykuły

NA ŻYWO – Covid-19: „Czy możemy obejść się bez trzech tygodni z przeszłości? Nie”, mówi Macron

Uboga Brytyjka, która dołączyła do ISIS w Syrii, błaga Wielką Brytanię, by ją wpuściła

Deszcz i burze: 9 utonął w środę w południowej Francji

Na żywo – burze i powodzie: nigdy więcej pomarańczowych czuwań

Australia zrywa „kontrakt stulecia” z Francją na zakup okrętów podwodnych

LCI . Logo
Broni ambicji informacji
DarmowyI
Zweryfikowany Każdy ma do niego dostęp dzięki dochodom
Reklama .

Aby pomóc nam w utrzymaniu tej bezpłatnej usługi, możesz „zmienić swój wybór” i zaakceptować wszystkie pliki cookie.