Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przywódca dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie został zabity na Wielkiej Saharze przez siły francuskie

Adnan Abu Walid al-Sahrawi osobiście wydał rozkaz zabójstwa sześciu francuskich pracowników pomocy humanitarnej oraz ich nigeryjskiego przewodnika i kierowcy.

Przywódca Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze Adnan Abu Walid al-Sahrawi był “neutralny” przez siły francuskie (“zabicie”, Elysée Select), Emmanuel Macron ogłosił na Twitterze od środy wieczorem do czwartku.

„To kolejny wielki sukces w naszej walce z grupami terrorystycznymi w regionie Sahelu”.Prezydent Francji dodał. HUIG są odpowiedzialne za większość ataków w regionie trójgranicznym, który rozciąga się na Mali, Niger i Burkina Faso. Tak zwany obszar „Trzech Granic” jest częstym celem ataków dwóch zbrojnych grup dżihadystów: Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze (EIGS) oraz powiązanej z Al-Kaidą Islamskiej i Muzułmańskiej Grupy Wsparcia (GSIM).

Kierownik EIGS Zginął śmiercią męczeńską w wyniku bombardowania sił Barkhane.Ze swojej strony francuska minister sił zbrojnych Florence Parly również napisała na Twitterze powitanie Decydujący cios dla tej grupy terrorystycznej. Nasza bitwa trwa.”

EIGS, utworzony w 2015 r. przez Adnana Abu Walida al-Sahrawiego, byłego członka Frontu Polisario, a następnie ruchu dżihadystycznego Al-Kaidy w Islamskim Maghrebie (AQIM), został uznany za „wroga priorytetowego” w Sahelu regionu podczas szczytu w Pau (południowo-zachodnia Francja), w styczniu 2020 r. Uważany już za odpowiedzialny za większość ataków w regionie „Trzech Granic”, rozległy obszar niejasnych konturów, który rozciąga się na Mali, Niger i Burkina Faso i znajduje się wśród najbiedniejszych krajów świata. Obszar ten jest częstym celem ataków dwóch zbrojnych ugrupowań dżihadystów: Państwa Islamskiego na Wielkiej Saharze (EIGS) oraz powiązanej z Al-Kaidą Islamskiej i Muzułmańskiej Grupy Wsparcia (GSIM).

śmiertelne ataki

GIG przeprowadziły szczególnie śmiertelne ataki cywilne i wojskowe w Mali, Nigrze i Burkina Faso. Celował w żołnierzy amerykańskich w śmiertelnym ataku w październiku 2017 r., w którym czterech żołnierzy amerykańskich sił specjalnych i czterech Nigeryjczyków zginęło w zasadzce w Tongo Tongo, niedaleko Mali na południowym zachodzie Nigru. Do końca 2019 r. EIGS przeprowadziło serię zakrojonych na szeroką skalę ataków na bazy wojskowe w Mali i Nigrze. A 9 sierpnia 2020 r. w Nigrze szef EIGS osobiście nakazał zabójstwo sześciu francuskich pracowników pomocy humanitarnej oraz ich nigeryjskiego przewodnika i kierowcy. Ten atak na młodych ludzi zaangażowanych w akcję humanitarną wzbudził wielkie zainteresowanie we Francji i Nigrze, który został wówczas wyznaczony jako czerwona strefa. „Nie oficjalnie zalecane”, z wyjątkiem stolicy Niamey, przez francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

READ  Co najmniej 169 rannych w starciach na dziedzińcu meczetu

Po ponad ośmiu latach poważnego zaangażowania Emmanuel Macron ogłosił w czerwcu zmniejszenie francuskiej obecności wojskowej w Sahelu i zakończenie antydżihadystycznej operacji Barkhane na rzecz ściślejszego aparatu, skupiając się ponownie na operacjach antyterrorystycznych. Dla lokalnych armii wokół międzynarodowego sojuszu, który zrzesza Europejczyków. „Naród myśli tego wieczoru o wszystkich swoich bohaterach, którzy zginęli za Francję w Sahelu w Operacji Serval i Barkhane, o pogrążonych w żałobie rodzinach i wszystkich rannych. Ich poświęcenie nie poszło na marne. Z naszymi afrykańskimi, europejskimi i amerykańskimi partnerami, będziemy kontynuować tę walkę”Emmanuel Macron dodał w kolejnym tweecie.