Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Test Huawei Mate 50 Pro: sukces gorzkiego smaku

Test Huawei Mate 50 Pro: sukces gorzkiego smaku

Huawei i Leica, to koniec. Niemiec był powiązany z Xiaomi kilka miesięcy temu. Dlatego chińska marka, znana z wydajności smartfonów na zdjęciach, wznowiła pracę wewnętrznie i teraz wyczarowuje Xmage, który jest kompatybilny ze sprzętem i pakietem oprogramowania swoich terminali. Dzięki Mate 50 Pro marka otwiera przede wszystkim koncepcję zmiennej przysłony, od f/1,4 do f/4, zastosowanej do optyki szerokokątnej.

Jednostka główna: 50 MP, f/1.4-f/4, eq. 24 mm

Mate 50 Pro zamierza odróżnić się od zwykłych smartfonów oryginalnym systemem: zmienną przysłoną na poziomie mechanicznym, a nie tylko symulowaną przez przetwarzanie oprogramowania. Jeśli można ją ustawić ręcznie, albo w menu „Przysłona”, albo w trybie przechwytywania „Pro”, można – i najczęściej – korzystać z niej codziennie, ponieważ opcja jest aktywna od teraz. W zależności od warunków oświetleniowych smartfon przełącza się między f/1.4, jak w przypadku zdjęć robionych przy słabym oświetleniu, a f/4 w bezpośrednim świetle słonecznym. Ta przysłona służy również do zmiany efektów rozmycia tła, ponieważ dostępnych jest kilka poziomów pośrednich (na przykład przy f/2).

W obliczu bardzo dobrego telefonu optycznego Find X5 Pro ma również czujnik 50 MP, który zapewnia zdjęcia 12,5 MP dzięki łączenie pikseliMate 50 Pro trafia w dziesiątkę. Zdjęcia są bardzo szczegółowe, faktury dobrze się prezentują, a kolorymetria jest wyjątkowo naturalna. Kontur obrazu ma również tę zaletę, że jest ostry i niezbyt zniekształcony. Szkoda, że ​​smartfon traci punkty na nieszczęsnym detalu: w pewnych wzorach potyka się i nie udaje mu się wiernie odtworzyć parametrów małych elementów. Tak jest w przypadku naszych kolorowych kulek, które stwarzają trudności, czy wierszy tekstu.

Oppo Find X5 Pro (12,5 MP, f/1,7, ISO 254, 1/462 s)
Huawei Mate 50 Pro (12,5 MP, F/2, ISO 50, 1/132 s)

Te trudności w zarządzaniu konturami małych przedmiotów są bardziej widoczne w nocy, a płaskie obszary kolorów pokazują pewne artefakty. Jednak ogólna ostrość jest przekonująca, a kolorymetria jest w miarę normalna.

Oppo Find X5 Pro (12,5 MP, f/1,7, ISO 6848, 1/20 s)
Huawei Mate 50 Pro (12,5 MP, F/1,4, ISO 400, 1/25 s)

Tryb 50 megapikseli

Możliwe jest wykorzystanie każdego ze zdjęć głównego czujnika do uzyskania ujęć o rozdzielczości 50 megapikseli. Bez leczenia w trakcie łączenie pikseliW dzień iw nocy ten tryb wyraźnie nie cieszy się zainteresowaniem, a ujęcia tracą na jakości.

Huawei Mate 50 Pro
Huawei Mate 50 Pro

Moduł ultraszerokokątny: 13 MP, f/2.2, eq. 13 mm

Przy wyborze najdroższych smartfonów, takich jak Oppo Find X5 Pro, kojarzą się z nimi bardzo specyficzne sensory łączenie pikseli W przypadku jednostek ultraszerokokątnych Mate 50 Pro preferuje „prosty” czujnik 13 MP, co sprawiło, że obawialiśmy się spadku jakości. Wyniki okazały się błędne, bo ostrość jest co najmniej zadowalająca, choć niektóre elementy cierpią z powodu mniej udanej obróbki i pewne defekty w konturze obrazu. Kolorymetria jest w porządku, a poziom szczegółowości, pomimo lekkiego wygładzenia, jest co najmniej wysoki.

Oppo Znajdź X5 Pro
Huawei Mate 50 Pro

Słabe oświetlenie jest oczywiście trudniejsze do zarządzania w przypadku smartfona, który mimo to zapewnia wyniki dość podobne do tych z Find X5 Pro – jednak pamiętaj, że tutaj zadowolił się obrazem o rozdzielczości 12,5 megapiksela. Widoczne jest wygładzenie, a także zniekształcenie i zniekształcenie kolorów w rogach obrazu, nawet jeśli możemy narazić na szwank globalne zniekształcenie na krawędzi sceny.

Oppo Znajdź X5 Pro
Huawemi Mate 50 Pro (13 MP, F2.2 ISO 1250, 1/11 s)

Na koniec warto zauważyć, że moduł ultraszerokokątny służy również do robienia bardzo udanych ujęć makro.

Teleobiektyw: 64 MP, f/3,5, ekw. 90 mm

Trzeci moduł fotograficzny w Mate 50 Pro jest dedykowany do teleobiektywu. Sensorowi 64MP towarzyszy optyczny odpowiednik 90mm w formacie 24x36mm i zapewnia powiększenie 3,5x w porównaniu do szerokiego kąta. Dość ciekawy zestaw, który pozwala na eksport 16-megapikselowych ujęć, bez możliwości osiągnięcia 64 megapikseli. W porównaniu do Samsunga Galaxy S22 Ultra, który opiera się na sensorze 10 MP z 3-krotnym zoomem, Mate 50 Pro zachowuje się bardzo dobrze, przynajmniej w świetle dziennym. Ostrość jest znacznie mniejsza niż przy szerokim kącie, ale obrazy są bardzo użyteczne.

Samsung Galaxy S22 Ultra ((10 MP, 70 mm, F/2,5, ISO 50, 1/100 s)
Huawei Mate 50 Pro (16 MP, odpowiednik 3,5, ISO 125, 1/51 s)

Jednak w nocy obraz jest przeładowany bardzo obecnym antyaliasingiem, artefaktami, bardzo nieprecyzyjnymi liniami i nienaturalną kolorymetrią. Podamy porównanie z Galaxy S22 Ultra, którego 10MP nie jest w stanie wytrzymać wagi w słabym świetle, w wyższej rozdzielczości. Jednak w obliczu Find X5 Ultra i 2-krotnego zoomu Mate 50 nie radzi sobie słabo.

Oppo Znajdź X5 Pro
Huawei Mate 50 Pro (16 MP, F/3.5, ISO 3200, 1/60 s)

Jednostka przednia, pozycja pionowa i wideo

Dwa przednie czujniki, ale tylko jeden naprawdę użyteczny. To ultraszeroki kąt 13 MP, w połączeniu z czujnikiem 3D ToF używanym do głębi ostrości. Jakość selfie jest bardzo dobra. Ekspozycja, ton i poziom szczegółowości są bardzo dobrze przestrzegane. Podobnie jak w przypadku każdego dobrego chińskiego smartfona, będziesz musiał uważać na sztuczki upiększające, które można domyślnie aktywować, na przykład poprawiając twoje funkcje, wygładzając skórę.

W przypadku zdjęć Mate 50 Pro wykorzystuje szerokokątną zmienną przysłonę. W tym celu nie wystarczy przejść do trybu niestandardowego, ale przejść do trybu o nazwie „Odblokuj”. Dzięki 4 różnym przysłonom (f/1.4, f/2, f/2.8 i f/4) możesz uzyskać mniej lub bardziej wzmocniony efekt bokeh, bez żadnej interwencji oprogramowania, jak to zwykle ma miejsce w przypadku smartfonów. Dostępny jest również tryb „wirtualnej przysłony”, który działa od f/0,96 do f / 16. Przy tej samej wartości strzału najlepiej wybrać tryb portretowy przy f/1,4 lub domyślną przysłonę przy f/1,4. Na f/0.95 tło jest naprawdę zbyt rozmyte, by dać jakikolwiek naturalny efekt. Jeśli chcesz wybrać aperturę fizyczną na f/1.4, będziesz musiał zbliżyć się trochę do celu. Jak prawdziwy aparat.

Jeśli chodzi o wideo, najnowszy telefon Huawei umożliwia przechwytywanie obrazów 4K z maksymalną szybkością 60 kl./s, 1080p przy 480 kl./s lub nawet 720p przy 3840 kl./s. Obecność stabilizacji optycznej (OIS) przy szerokim kącie i teleobiektywu, za pomocą stabilizacji elektronicznej (EIS) pozwala smartfonowi nie cierpieć z powodu szarpnięć podczas fotografowania. Funkcja śledzenia osób jest również zintegrowana, aby nigdy nie przegapić swojego celu.

READ  Curiosity odkrył na Marsie zaskakujący „metaliczny kwiat”