Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teleskop Jamesa Webba startuje kilka dni po „wypadku”

Start Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba został przełożony z 18 na 22 grudnia po „Wypadek” Podczas przygotowań w Gujanie Francuskiej, które wymagają dodatkowych testów w celu sprawdzenia, czy nie został uszkodzony, NASA ogłosiła w poniedziałek.

Technicy przygotowywali się do połączenia Webba z „Uruchom Transformator Pojazdu”, Ten, który służył do umieszczenia obserwatorium w górnym stopniu pocisku Ariane 5.Napisany przez amerykańską Agencję Kosmiczną. Klamra – utrzymuje Webba w „uruchamianiu adaptera pojazdu” – Został nagle niespodziewanie uwolniony, powodując wibracje w obserwatorium”.NASA wyjaśniła. Dlatego wymagane są dodatkowe testy dla „Upewnij się, że wypadek nie uszkodził żadnego z elementów”NASA, która obiecała poinformować opinię publiczną, gdy tylko te kontrole zostaną przeprowadzone, dodała: „w weekend”.

18 lustro

Teleskop, na który astronomowie i astrofizycy z niecierpliwością czekają na całym świecie, to niezwykle skomplikowana inżynierska perełka. Na przykład, jego bardzo duże lustro składa się z 18 mniejszych, sześciokątnych luster, które muszą otwierać się na orbitę podczas niebezpiecznej sekwencji i być idealnie wyrównane, aby prowadzić obserwacje. Teleskop znajduje się obecnie w Kourou w Gujanie Francuskiej, gdzie prowadzone są przygotowania pod nadzorem Arianespace. Przyleciał tam z Kalifornii po 16-dniowym rejsie.

Opisywany jako następca Teleskopu Hubble’a, wystrzelonego w 1990 roku, JWST został zbudowany w Stanach Zjednoczonych pod kierownictwem NASA i zawiera instrumenty agencji europejskiej (ESA) i Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA). Musi zbadać z niezrównaną precyzją wszystkie fazy wszechświata, aż do pierwszych epok wszechświata i powstania pierwszych galaktyk. Zostanie umieszczony na orbicie wokół Słońca, 1,5 mln km od Ziemi, z dala od granic swojego starszego brata Hubble’a, który od 1990 roku operuje na wysokości 600 km.

READ  Laboratorium — Microsoft Windows 11: Poważny wpływ na autonomię laptopów