Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Teleskop Jamesa Webba obserwował galaktyki spiralne jak nigdy dotąd

Teleskop Jamesa Webba obserwował galaktyki spiralne jak nigdy dotąd

Dziewiętnaście zdjęć opublikowanych 29 stycznia pokazuje galaktyki spiralne o unikalnych kształtach, takie jak nasza Droga Mleczna.

opublikowany


Czas czytania: 5 minut

Mozaika 19 galaktyk spiralnych zaobserwowana przez Teleskop Jamesa Webba i opublikowana 29 stycznia 2024 r. (NASA/ESA/CSA/STSCI/J. LEE(STSCI)/T. WILLIAMS(OXFORD))

Hipnotyczny i interesujący, przyprawia o zawrót głowy. W poniedziałek 29 stycznia Europejskie Agencje Kosmiczne opublikowały 19 zdjęć galaktyk spiralnych.Europejska Agencja Kosmiczna) i amerykański (NASA). Przeprowadzono je przy użyciu instrumentów Teleskopu Jamesa Webba (JWST), najpotężniejszego teleskopu, jaki kiedykolwiek zaprojektowano. Kształt spiralny jest dość powszechny w przypadku galaktyk: według szacunków dotyczy to około 60% z nich. Nasza galaktyka, Droga Mleczna, jest tego jednym z przykładów.

Na tych zdjęciach gwiazdy świecą na niebiesko, a odcienie pomarańczu i czerwieni odpowiadają pyłowi wokół gwiazd i pomiędzy gwiazdami. France Info przeprowadziło wywiady z kilkoma naukowcami, aby lepiej zrozumieć to, co zaobserwowano i sfotografowano.

Galaktyka Duch (NGC 628)

Położona około 32 milionów lat świetlnych stąd, w konstelacji Ryb, galaktyka ta (zwana także NGC 628 lub M74) została już zaobserwowana przez Jamesa Webba, co doprowadziło do publikacji zdjęcia w sierpniu 2022 roku. Hubble'a (w świetle widzialnym) i Spitzera (w podczerwieni) przeskanował już wiele galaktyk, w tym tę, ale instrumenty Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba zapewniają oszałamiające szczegóły.

Galaktyka NGC 628, zwana także M74 i nazywana Galaktyką Duchem, jest widoczna przez instrumenty Teleskopu Jamesa Webba na zdjęciu opublikowanym 29 stycznia 2024 r. (NASA / ESA / CSA / STSCI / J. LEE (STSCI) / T. Williams (Oxford))

Te wizualizacje są „Niesamowite nawet dla badaczy, którzy badają te galaktyki od dziesięcioleci”.– skomentowała Janice Lee, naukowiec z Space Telescope Science Institute w Baltimore (USA). Ma Annie Hughes, członek Projekt Phangs (High Angle Resolution Physics in Nearby Galaxies), który monitoruje 90 dużych galaktyk gwiazdotwórczych, ma pierwsze miejsce w badaniu tych nowych zdjęć: „Wiemy o tych rzeczach, znamy siłę Jamesa Webba, pracowaliśmy nad tym od dziesięcioleci. Ale kiedy otrzymaliśmy zdjęcia, i tak powiedzieliśmy: „Wow!”.

Teleskop Jamesa Webba działa w oparciu o zapis, który pozwala nam szczególnie obserwować wczesne etapy powstawania gwiazd. Te chwile młodości, powstające w rozległych chmurach gazu i pyłu, są zazwyczaj ukryte. Ale instrumenty Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba pozwalają nam zajrzeć w to, co normalnie umykałoby naszemu wzrokowi. „Kiedy patrzymy na widzialne, pył pochłania światło. Wtedy widzimy ciemne pasma. Ale ten pył emituje w podczerwieni, a według Jamesa Webba [spécialisé dans l’infrarouge], „Naprawdę widzimy te struktury pyłowe i gazowe”.komentuje astrofizyk Eric Lagadec.

„Widzimy włókna zawierające gaz i pył. Widzimy także dziury: tam, gdzie eksplodowały gwiazdy”.

Eric Lagadec, astrofizyk

Informacje we Francji

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją dwa główne typy galaktyk spiralnych: Astrofizyk Françoise Coombes prezentował w Collège de France w 2017 r : „Świetny projekt”który przedstawia regularne kształty, z „Spiralne ramiona rozciągające się od środka do krawędzi”oraz „Losowy”, Kto się zgłosi? „Małe kawałki ramion spiralnych”.Ale bez spójnej struktury.

Galaktyka widmo, charakteryzująca się dużą regularnością i silną symetrią, należy do pierwszej rodziny. the „wzór” Z galaktyki NGC 628, która może ekscytować „zawiąż mi buty” Według Annie Hughes jest to związane ze sposobem zachowania młodych gwiazd i strukturą ich otoczenia, zwłaszcza otaczających je gazów.

Wśród 19 zdjęć wyróżnionej galaktyki NGC 4254 (zwana także M99), znajdująca się w gwiazdozbiorze Berenice Hare, 50 milionów lat świetlnych od Ziemi, wyróżnia się z dużą regularnością.

Galaktyka NGC 4254 (zwana także M99) znajdująca się w gwiazdozbiorze Bereniki, 50 milionów lat świetlnych od Ziemi, widziana za pomocą instrumentów Teleskopu Jamesa Webba na zdjęciu opublikowanym 29 stycznia 2024 r. (SPACE TELESKOP SCIENCE INSTITUT / ESA / Webba)

(Bardzo jasna) galaktyka NGC 1087

Wzór galaktyki NGC 1087, znajdującej się w konstelacji Ryb, oddalonej o 80 milionów lat świetlnych, jest mniej regularny niż galaktyka Widmo. Annie Hughes podkreśla jednak, że nasz wzrok nieodwracalnie przyciąga blask jego serca.

Galaktyka NGC1087 widziana przez instrumenty Teleskopu Jamesa Webba, na zdjęciu opublikowanym 29 stycznia 2024 r. (NASA / ESA / CSA / STSCI / J. LEE (STSCI) / T. WILLIAMS (OXFORD))

Według niej jasność ta jest powiązana z aktywnością wynikającą z masywnej czarnej dziury znajdującej się w centrum tej galaktyki. Jasność mogła wynikać z dwóch czynników: albo było za dużo materiału, albo został silnie nagrzany, gdy materia przemieszczała się z jądra galaktyki do czarnej dziury.

Spiralny wzór jest łatwy do rozpoznania na poniższych zdjęciach, również wykonanych w ramach projektu Phangs, ale wykonanych za pomocą instrumentów Bardzo Dużego Teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO), znajdującego się na pustyni Atakama w Chile.

Galaktyki spiralne z poprzeczką (takie jak NGC 3351 i NGC 1512)

Galaktyka NGC 3351 znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa, 33 miliony lat świetlnych od Ziemi i jest galaktyką spiralną. Dokładniej, galaktyka spiralna z poprzeczką. Podrodzina, której częścią jest Droga Mleczna. Ramiona spiralne nie zaczynają się bezpośrednio od centrum galaktyki, ale od poprzeczki biegnącej przez jej centrum.

Galaktyka NGC 3351 widziana przez instrumenty Teleskopu Jamesa Webba na zdjęciu opublikowanym 29 stycznia 2024 r. (NASA / ESA / CSA / STSCI / J. LEE (STSCI) / T. WILLIAMS (OXFORD))

Na powyższym zdjęciu pasek ten jest niebieski, co podkreśla obecność gromady gwiazd skupionej wokół centrum galaktyki. Annie Hughes zauważa, że ​​gwiazdy te są w tym samym wieku i mają inne cechy niż te spotykane gdzie indziej w galaktyce.

Za centralnym halo włókna ramion spiralnych są przeplatane dziurami, co zaobserwowano w innych przypadkach, np. w Galaktyce Duch. Ogólnie wzór jest taki sam dla galaktyki NGC 1512 (poniżej). Ta inna galaktyka spiralna z poprzeczką znajduje się w gwiazdozbiorze Zegara, około 30 milionów lat świetlnych od nas.

Galaktyka NGC 1512 widziana przez instrumenty Teleskopu Jamesa Webba, na zdjęciu opublikowanym 29 stycznia 2024 r. (NASA / ESA / CSA / STSCI / J. LEE (STSCI) / T. WILLIAMS (OXFORD))

Jeśli specjalizuje się w obserwacjach bardzo odległych obiektów, nowe cechy Teleskopu Jamesa Webba w tej części poświęconej galaktykom spiralnym pozwolą nam lepiej zrozumieć powstawanie gwiazd.

READ  Co wiemy o wzroście wirusa oddechowego w Stanach Zjednoczonych