Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ta nowa planeta w Układzie Słonecznym interesuje naukowców: przedstawiamy wam naszego ziemskiego mistrza

Ta nowa planeta w Układzie Słonecznym interesuje naukowców: przedstawiamy wam naszego ziemskiego mistrza

24 października 2023 roku amerykańskie media doniosły o badaniu opublikowanym przez czasopismo astronomiczne: odkryciu planety w Układzie Słonecznym. Nazwana Sedna, będzie bardzo przypominać Ziemię.

Czy gwiazda podobna do naszej przyciąga miejsce niedaleko nas? W skali wszechświata nazywa się ją planetą podobną do Ziemi Nasz mistrz To jest obok.

Obecność tego pierwiastka przeklasyfikowała go jako planetę Magazyn astronomiczny Sierpień ubiegłego roku wzbudził entuzjazm społeczności naukowej. I nie bez powodu: Sedna wygląda jak niebieska planeta.

„Scenariusz planety Pasa Kuipera”

Dzięki temu scenariuszowi w 2003 roku narodziła się hipoteza o istnieniu takiej planety. Wtedy amerykański astronom Michael Brown zaobserwował lodową, czerwonawą gwiazdę, która pojawiła się w polu teleskopów.

Nasz mistrz znajduje się na Pas KuiperaJest to obszar w kształcie dysku położony poza orbitą ostatniej znanej planety Układu Słonecznego, Neptuna. Przestrzeń ta jest domem dla innych gwiazd kulistych, których nazewnictwo od dawna jest przedmiotem debaty. Pluton Na szczycie listy spadł w 2006 roku.

Odkrycie Michaela Browna stanowi początek spisku naukowego: z jednej strony musimy odnieść sukces w obserwacji tej bardzo odległej gwiazdy, a z drugiej strony musimy określić jej główne cechy. W tym miejscu opublikowana latem praca Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego dodaje kilka elementów.

podobny

the Zjawiska grawitacyjne Obserwowane w Pasie Kuipera dostarczają bogatego wglądu w możliwe właściwości Sedny. Biorąc pod uwagę zaobserwowane ruchy, jego masa byłaby podobna do masy Ziemi.

W rzeczywistości teorie grawitacji, które rozwijały się przez trzy stulecia, zakładają, że masa pierwiastków w przestrzeni wpływa na przyciąganie, jakie wywierają między sobą. Sedna musiałaby być tak masywna jak Ziemia, aby to zjawisko wystąpiło w tym regionie.

To będzie planeta 1,5 do 3 razy cięższy Z błękitnej planety – twierdzą autorzy badania, Patrick Sofia Likoka i Takashi Ito z japońskich uniwersytetów.

READ  Astronomowie odkryli pozostałości galaktyk pochłoniętych przez Drogę Mleczną

Naukowcy są przekonani: „Musimy ulepszyć definicję planety, ponieważ planeta podobna do Ziemi znajdująca się za Neptunem prawdopodobnie będzie należeć do nowej klasy planet”. Na obrzeżach Sedny znaleziono grupę obiektów będących oznakami jej silnej grawitacji.

(Bardzo) daleki kuzyn

Okrążenie Słońca zajęłoby naszemu Panu 11 400 lat, czyli znacznie dłużej, niż Ziemia wyznacza swoje rytmy dla naszych lat. Jej orbita jest ekscentryczna i wydłużona, co sprawia, że ​​jej trasa jest długą elipsą od Ziemi 250 do 500 razy większa niż odległość między Ziemią a Słońcem.

To jest główny powód, dla którego są one tak interesujące i tak trudne do obserwacji. Ziemia znajduje się 149 milionów kilometrów od Słońca, podczas gdy nasz Pan jest od niej dalej 37 do 74 miliardów kilometrówsiedem tysięcy lat świetlnych.

I choć to odkrycie może wydawać się anegdotyczne, oczy badaczy błyszczą: „Odkrycie jednego lub kilku nowych obiektów transneptunowych może zrewolucjonizować nasze teorie na temat powstawania Układu Słonecznego”.