Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ta dziwna kometa zbliżająca się do Ziemi wciąż ulega przemianom na oczach astronomów

Ta dziwna kometa zbliżająca się do Ziemi wciąż ulega przemianom na oczach astronomów

Od tego lata Naukowcy astronomiiNaukowcy astronomii Ludzie z całego świata lubią obserwować ewolucję Komety 12P/Pons-Brooks na jej drodze w stronę naszego Słońca. Po raz czwarty od lipca jasnośćjasność Kometa nagle zaczęła się rozjaśniać, osiągając jasność 9mag w gwiazdozbiorze Herkulesa. Zdaniem astronomów ten nagły wzrost jasności jest oznaką jej coraz bardziej burzliwej aktywności w miarę zbliżania się do naszej gwiazdy.

Coraz aktywniejsza kometa

Kometa Potoki 12b/ponce Odwiedza nas mniej więcej co 71 lat: tak zwana kometa okresowa, któraObraca się po orbicieObraca się po orbiciesilnie eliptyczny, przybliża go do słońca, po czym ponownie oddala się w kierunku naszych granic Układ SłonecznyUkład Słonecznyw maksymalnej odległości od naszej gwiazdy 33,8 Jednostki astronomiczneJednostki astronomiczne – Poza orbitą NeptunNeptun. Największe zbliżenie do Słońca osiągnie wiosną 2024 r. i odwiedzi nas ponownie w 2094 r.

Kometa składa się między innymi z materiału lodowego i nagrzewa się, gdy zbliża się do Słońca, powodując sublimacjasublimacja Część jądra, która przechodzistan stałystan stały DoStan gazowyStan gazowy. Mówimy tutaj o aktywności kriowulkanicznej: pod wpływem wzrostu ciśnienieciśnienieGazy wwiercają się w powierzchnię komety i uciekają w przestrzeń kosmiczną, pozostawiając za sobą smugę gazu i pyłu.

Bardzo nieregularna aktywność

Jeśli poprzednie szczyty aktywności nadawały mu wygląd rogatego potwora, tym razem ostatnia eksplozja zamieniła go w bladozieloną kulę, przeciętą zakrzywioną linią kolorkolor ciemny. Pojawienie się rogów powiązano z przypuszczalnym nieregularnym kształtem jądra komety, a powstanie tej dziwnej struktury może być również wiarygodnym wyjaśnieniem. Jednak według strony internetowej niektórzy astronomowie oferują inne wyjaśnienia Klimat kosmiczny.

Zakrzywiona linia może w rzeczywistości być cieniem pewnego słupa gazu, co jest oznaką ucieczki z tego miejsca TematTemat W określonym miejscu na powierzchni komety. Jego aktywność jest wysoce nieprzewidywalna, a jego wygląd może zmieniać się z nocy na noc! Możliwe jest śledzenie Twojej lokalizacji bezpośrednio na stronie internetowej Przewodnik po niebie.


Ta rogata kometa ponownie wznawia swoją aktywność wulkaniczną!

Artykuł z Kaspar SalomonKaspar Salomonopublikowany 14 listopada 2023 r

Kometa 12P/Pons-Brooks po raz kolejny przyciąga uwagę astronomów, gdyż nagle się rozjaśnia. Miłośnikom nieba wiadomo już, że aktywność komety zaobserwowano już dwukrotnie, na jej drodze w stronę naszego Słońca. Jego aktywność wulkaniczna nadaje mu wygląd rogatej bestii, zachwycając obserwatorów.

READ  Dlaczego wokół Saturna znajdują się pierścienie?

Po raz trzeci od tego lata astronomowie odnotowali nagły wzrost jasności komety 12P/Pons-Brooks, który spowodował, że 2 listopada ubiegłego roku zabłysnęła jasnością 12mag w gwiazdozbiorze Herkulesa. Marka A emisjaemisja Z gazu powstałego w wyniku ogrzewania, gdy zbliża się do słońca.

– Erupcje kriowulkaniczne, które zwiększają jego jasność

Po raz pierwszy została odkryta w 1812 roku przez francuskiego astronoma Jean-Louisa Ponsa, a następnie ponownie odkryta w 1883 roku przez amerykańskiego astronoma Williama Roberta Brooksa. Potoki 12b/ponce Jest to tak zwana kometa okresowa, co oznacza, że ​​wykonuje pełny obrót (lub obrót) w stosunkowo regularnym odstępie czasu. Jak to ma miejsce mniej więcej co 71 lat, wkrótce zbliży się do Słońca, co powoduje jego nagrzewanie w miarę zbliżania się do naszej planety. gwiazdagwiazda.

Wraz ze wzrostem temperatury lodowe jądro komety krzepnie, przechodząc ze stanu stałego w stan gazowy. Następnie mówimy o kriowulkanizmie: gazy przedostają się na powierzchnię komety i uciekają w przestrzeń kosmiczną, tworząc smugę gazu i pyłu, która nagle zwiększa ich jasność. W przypadku Komety 12P/Pons-Brooks jasność wzrosła prawie 100-krotnie w ciągu zaledwie kilku dni! Wydaje się, że wygląd rogatego potwora wynika z nieregularnego kształtu jego serca.

Zimna, nieprzewidywalna aktywność wulkaniczna

Gdy zbliża się do punktu na swojej orbicie najbliższego Słońcu – PeryheliumPeryheliumKtóry nadejdzie wiosną 2024 r. – możemy spodziewać się ponownego wznowienia aktywności kriowulkanicznej. Jednak jego aktywność jest trudna do przewidzenia i zarezerwowana jest dla astronomów-amatorów TeleskopyTeleskopy Kieruj reklamy na tego gościa.

Po osiągnięciu peryhelium 12P/Pons-Brooks ponownie powróci do granic Układu Słonecznego, z maksymalną odległością od Słońca (lub AweliaAwelia) z 33,8 AU, poza orbitą Neptuna. W 2094 r. ponownie osiągnie peryhelium. Ewolucję komety można śledzić na żywo korzystając z przewodnika Przewodnik po niebieJak Jego obecna pozycja W naszym Układzie Słonecznym.

READ  Pierwszy przypadek ptasiej grypy H3N8 wykryto u ludzi

Artykuł z Natalia MayerNatalia Mayeropublikowany 17 października 2023 r

W lipcu ubiegłego roku kometa P12/Pons-Brooks przyciągnęła uwagę astronomów nagłym pojaśnieniem. Następnie badacze wyjaśnili skutek eksplozji. A teraz znowu to zrobiłem. Po raz kolejny ozdobiła się zabawnymi śnieżnymi rogami, dzięki którym wygląda jak Sokół Millennium.

Tam Kometa P12/Pons-Brooks Już tego lata robi furorę. W miarę jak spokojnie podąża w stronę Ziemi – a najbliższe zbliżenie do Słońca powinno nastąpić w kwietniu 2024 r. – jej jasność nagle dramatycznie wzrasta. Przyczyną był wybuch, który nastąpił na jego dachu.

Powtarzające się eksplozje na lodowatej komecie wulkanicznej

A raczej powinniśmy mówić o erupcji. Ponieważ kometa P12/Pons-Brooks jest tym, co astronomowie nazywają zimną kometą wulkaniczną. Może wybuchnąć, gdy słońce ogrzeje jej jądro. Następnie ciśnienie wzrasta aż do ok chmurychmury Lód jest wyrzucany w przestrzeń kosmiczną przez pęknięcia w atmosferze PowłokaPowłoka Z komety.

To właśnie przydarzyło się P12/Pons-Brooks w lipcu ubiegłego roku. Zostało to ogłoszone ponownie 5 października Naukowcy z Brytyjskie Towarzystwo Astronomiczne. Po kolejnym rozbłysku astronomowie zauważyli, że kometa stała się kilkadziesiąt razy jaśniejsza. W ciągu następnych dni ponownie została ozdobiona jakimś rogiem.

Rogi wynikają z nieregularnego kształtu komety

Naukowcy uważają, że specyficzny kształt, jaki przyjęła kometa P12/Pons-Brooks w czasie tych eksplozji, koniecznie przypomina nam kształt Sokoła Millennium na naszej planecie. Gwiezdne Wojny – Ze względu na nieregularny kształt jądra. Podczas lipcowej erupcji tak było śpiączkaśpiączka W ten sposób rozszerzał się, aż osiągnął 7000 razy większą wielkość niż wspomniane jądro. Nawet jeśli liczby nie zostały jeszcze ustalone, wydaje się, że eksplozja była dwukrotnie silniejsza.

Oczekuje się, że w miarę zbliżania się do Słońca Kometa P12/Pons-Brooks będzie doświadczać większej liczby rozbłysków tego typu.


Nakręciłeś Sokoła Millennium w kosmosie? Nie, eksplodowała gigantyczna kometa!

Artykuł Doriana Schiepmeistera opublikowany 30.07.2023

Nieoczekiwane wydarzenie zaskoczyło obserwujących astronomów Konstelacja DracoKonstelacja Draco W ciągu ostatnich kilku dni. Kometa P12/Pons-Brooks doświadcza nagłego wzrostu jasności, prawdopodobnie w wyniku eksplozji: halo gwiazdy jest teraz ozdobione parą świetlistych „rogów”.

READ  Według badań te pokarmy, które należy wyeliminować, zwiększają ryzyko zachorowania na raka

„Rogata kometa”. To pseudonim nadawany Komecie 12P/Pons-Brooks przez media anglosaskie Od 19 lipca. Tego dnia astronomowie na całym świecie zaobserwowali eksplozję na powierzchni ciała niebieskiego, która doprowadziła do nagłego i znacznego wzrostu jego jasności. Do zdarzenia doszło w jądrze komety 12P/Pons-Brooks, o średnicy 34 x 12 kilometrów (wymiary podobne do komety 12P/Pons-Brooks). Kometa halleyaKometa halleya). Jego błyskotliwość wzrosła, pięciokrotnie przekraczając zwykłą średnią. Internauci dzięki projektowi Wirtualny teleskopsfotografował kometę: ta ostatnia przedstawia teraz osobliwość, a mianowicie AtrakcjaAtrakcja Tworzą dwie spiczaste anomalie przypominające rogi. Przecina Układ Słoneczny i obecnie znajduje się 3,9 jednostki astronomicznej (około 448 milionów km), daleko od Marsa. Wyraźny rozmiarWyraźny rozmiar Podczas eksplozji liczba 12P/Pons-Brooks wzrosła z 16,6 do 11,6. Kometa, która utrzymuje jasność 11,6mag, pozostaje niewidoczna gołym okiemokooko Nagi. A jednak tak jest Można je dostrzec za pomocą teleskopu astronomicznego lub teleskopu.

Bliskie podejście do krawędzi Ziemi

Prawdopodobnie zaobserwowano to 14H I piętnastyH P12/Pons-Brooks został oficjalnie rozpoznany przez francuskiego astronoma Jean-Louisa Ponsa w 1812 roku. Posiada eliptyczną ścieżkę OrbitalnyOrbitalny Wiek komety wynosi 71 lat. W kwietniu 2024 roku ma osiągnąć peryhelium, czyli punkt położony najbliżej Słońca. Za kilka dni zbliży się do obwodu Ziemi i prawdopodobnie będzie widoczna na niebie LaylaLaylajego moc ma osiągnąć 4,5.

Uwaga dla astronomówPółkula północnaPółkula północna, P12/Pons-Brooks znajduje się obecnie na „głowie” konstelacji Smoka, w pobliżu Małego Wozu. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary kometę można zobaczyć jedynie za pomocą potężnych teleskopów. Najbardziej cierpliwi będą musieli poczekać jedenaście miesięcy, aby cieszyć się obiektem, który przez kilka dni, od kwietnia do czerwca 2024 r., rozświetli sklepienie niebieskie.