Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szwecja, Polska i Niemcy reagują na wypędzenie dyplomatów przez Rosję

Opublikowany

Aktualizacja

Długość wideo: 1 minuta.

franceinfo
Artykuł napisany przez

W poniedziałek 8 lutego trzy kraje europejskie – Niemcy, Szwecja i Polska – odpowiedziały na decyzję Rosji o wydaleniu ambasadorów oskarżonych o okazywanie poparcia rywalowi Aleksiejowi Nawalnemu.

Według Aleksieja Nawalnego napięcia między Rosją a Unią Europejską nie zmniejszyły się. W piątek 5 lutego Rosja podjęła decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów, zarzucając Władimirowi Putinowi poparcie dla opozycji. „Poinformowaliśmy ambasadora Rosji, że ktoś z ambasady Rosji został poproszony o opuszczenie Szwecji. Jest to zdecydowana odpowiedź na niedopuszczalną decyzję o wydaleniu szwedzkiego ambasadora, któremu się to nie udało.Szwedzka minister spraw zagranicznych Ann Linde odpowiedziała na Twitterze.

Do Petera Stano, rzecznika Josepha Borala, szefa europejskiej dyplomacji: „Pokazuje, w jakim kierunku chce iść Rosja. Stymuluje dyskusje między państwami członkowskimi, aby ocenić konsekwencje”. Niemniej jednak, zdaniem Pascala Bonifacego, dyrektora Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych (IRIS), Europejczycy muszą być umiarkowani. „Z Rosją nic nie można zrobić. Relacje się pogarszają. Z drugiej strony czekamy na rosyjską szczepionkę, więc nie możemy całkowicie zamknąć drzwi”., Zakończył.

READ  Prawie cała Rada Lekarska zrezygnowała