Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczupły i wyczerpany Aleksiej Nawalny pojawia się w sądzie

Rosyjski przeciwnik Aleksiej Nawalny, w czwartek 29 kwietnia, wydawał się wychudzony i wyraźnie wyczerpany, gdy pojawił się na wideo podczas przesłuchania, podczas którego ponownie potępił system prawny swojego kraju.

W tym pierwszym pojawieniu się od tamtej pory Zakończył trzytygodniowy strajk głodowyAleksiej Nawalny z ironią wyraził się, odpierając zarzuty, że obraził weterana II wojny światowej. Moskiewski sąd wyznaczył 17 maja jako datę nowej rozprawy.

„Wczoraj zabrano mnie do łazienki (…). Było lustro, spojrzałem na siebie: jestem po prostu okropnym szkieletemPoinformował o tym sąd w nagraniu audio nadanym przez niezależny kanał telewizyjny DUGD. „Nie ważyłem bardzo mało od czwartego.”Zanim zwrócił się do swojej żony Julii, która była obecna w sądzie, dodał, mówiąc mu, że teraz ma prawo do kilku łyżek dziennie owsianki.

Według jednego z jego prawników, przeciwnik schudł 22 kilogramy od powrotu do Rosji po leczeniu w Niemczech z powodu skutków zatrucia, o które obwinia moskiewskie służby wywiadowcze.

Kampanie Inteligentne Głosowanie

Po tygodniach intensywnej presji politycznej przeciwnik i jego krewni ogłosili w czwartek likwidację swojej sieci regionalnych biur politycznych, do których rosyjski wymiar sprawiedliwości rozważa zakwalifikowanie.„ekstremista”. Przepis ten dałby władzom podstawę prawną do skazania działaczy Nawalnego na kary więzienia i zamrożenia ich kont bankowych.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Rosyjskie władze rozpoczynają likwidację obozu Nawalny

„Utrzymanie sieci Navalny w stanie pracy, ponieważ jest to niemożliwe, od razu doprowadzi do wyroków karnych dla tych, którzy pracują w tych urzędach, współpracujących z nimi i tych, którzy im pomagają”.Leonid Volkov, jeden z najbliższych sojuszników przeciwnika, powiedział w wideo zamieszczonym na YouTube. Odtąd zainteresowane urzędy będą starały się kontynuować swoją działalność niezależnie od siebie.

READ  Australia i Nowa Zelandia przyznają się do porażki strategii „zero Covid”

Fundusz Antykorupcyjny (FBK) został założony w 2011 roku przez prawnika i aktywistę, który stał się noir Kremla, i jest znany w Rosji ze śledztw potępiających korupcję kręgów władzy w Rosji. Najpopularniejsze, opublikowane w styczniuKilka dni po powrocie do Rosji i aresztowaniu Aleksieja Nawalnego prezydent Władimir Putin został oskarżony o budowę pałacu nad Morzem Czarnym. Obejrzano go 116 milionów razy na YouTube i zmusiła Putina do osobistego zaprzeczenia.

Biura Aleksieja Nawalnego w całej Rosji również publikują swoje ankiety, ale głównie organizują kampanie dla „Inteligentne głosowanie” Przeciwnik go bronił, zachęcając do poparcia kandydata, który ma największe szanse na zwycięstwo na Kremlu, niezależnie od jego planów politycznych. Technika ta okazała się stosunkowo skuteczna w ostatnich wyborach samorządowych, podczas których kandydaci do władzy zostali pokonani lub scedowani. Działacze sieci Alexe Navalny często odmawiają udziału w wyborach.

Nowe przedsięwzięcia

Od powrotu przeciwnika władze wzmogły presję na jego zwolenników. Prawie wszyscy jej pracownicy zostali umieszczeni w areszcie domowym lub skazani na krótkie kary pozbawienia wolności, a wielu opuściło kraj. W czwartek jego zespół twierdził, że odkrył, że przeciwnik Leonid Wołkow czy szef FBK Iwan Żdanow byli przedmiotem procesów, o których jeszcze nie wiedzieli.

Aleksiej Nawalny, lat 44, przebywa w więzieniu od połowy stycznia. Został aresztowany po powrocie z Niemiec, gdzie spędził prawie pięć miesięcy na rekonwalescencji po otruciu, które obwinił Kreml. Na początku marca został skazany na dwa i pół roku więzienia za dawne zarzuty oszustwa, które wiele organizacji pozarządowych i zachodnich stolic określało jako polityczne.

Więziony w kolonii przestępczej w północno-wschodniej części stolicy Rosji, rozpoczął strajk głodowy, aby potępić swoje złe warunki przetrzymywania. W piątek, po dwóch dniach demonstracji poparcia, które zakończyły się aresztowaniem 2000 osób, postanowił zakończyć je za trzy tygodnie.

READ  Niepublikowane tajemnice żołnierza „Wagnera”, Upiornej Armii Putina

Le Monde z AFP i Reuters