Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepionki: czy to prawda, że ​​Partia Socjalistyczna głosowała przeciwko zgłaszaniu patentów? – Wydanie

Pytanie zadane przez Jérôme z dnia 05.02.2021

dzień dobry,

W Światowej Organizacji Handlu (WTO) trwają dyskusje na temat patentowania szczepionek i innych produktów medycznych potrzebnych do zarządzania pandemią Covid-19. Piątek, Odbyło się nowe spotkanie Następnie zdecydowano się złożyć nowe wnioski jeszcze w tym miesiącu. Obecnie ponad 60 krajów popiera propozycję Indii i Republiki Południowej Afryki dotyczącą tymczasowego zniesienia praw własności intelektualnej.

Jak na przykład CheckNews To zostało wcześniej wyjaśnione W poprzednim artykuleFrancja, Unia Europejska i Stany Zjednoczone sprzeciwiają się obecnie takiemu środkowi. Pytacie nas o głosowanie, które odbyło się w zeszłym tygodniu w innym kontekście, w Parlamencie Europejskim. Podczas gdy europosłowie debatowali nad stworzeniem paszportu zdrowia, La Gauche (do którego należy La France insoumise) zaproponowała kilka poprawek w kierunku podniesienia patentów. Wszystko zostało odrzucone.

Spór nastąpił z socjalistami, którzy oskarżyli tych ostatnich o głosowanie przeciwko tym poprawkom. PS odpowiedział, że zgłoszenie patentowe nie jest przedmiotem. Jako pierwszy atak przeprowadził poseł LFI Manon Aubry, publikując wyniki głosowania na portalach społecznościowych.

W rzeczywistości głosowanie 28 kwietnia przebiegło pomyślnie. Podczas badania paszportu zdrowia (został przyjęty 540 głosami za, 119 przeciw i 31 wstrzymujących się), lewica zgłosiła kilka poprawek do włączenia po art. 26 Z tekstu, Gdzie „Wszelkiego rodzaju dyskryminacja (bezpośrednia lub pośrednia) wobec osób, które nie zostały zaszczepione, musi być zakazana”.

READ  „Nie szukaj”: kometa nadchodzi, by zniszczyć Ziemię, kino „Nie niemożliwe”

Spośród czterech zaproponowanych poprawek dwie zostały zaakceptowane i obecnie pojawiają się w tekście, w art. 26 bis i 26 ter. Dlatego mają „Szczepionki przeciwko Covid-19 muszą być produkowane masowo, sprzedawane po przystępnej cenie i rozprowadzane na całym świecie, aby były dostępne wszędzie tam, gdzie są potrzebne, oraz szeroko rozpowszechniane w lokalnych społecznościach”. I Zwalczanie pandemii COVID-19 jest warunkiem wstępnym naprawy gospodarczej i społecznej oraz skuteczności działań naprawczych. Niezbędne jest opracowanie szczepionek przeciwko Covid-19. Poważne przypadki nieprzestrzegania harmonogramów produkcji i dostaw stwarzają niezwykle niepokojące problemy ”.

„poza tematem”

Według VoteWatchEU, dwa kolejne, odnoszące się konkretnie do patentów, zostały odrzucone z 65% głosów. pierwszy Wzmiankowany: Szczepionki Covid-19 należy uznać za niezawodne globalne dobro publiczne dla każdego. Komisja i państwa członkowskie muszą pokonać przeszkody i ograniczenia związane z patentami i prawami własności intelektualnej w celu zapewnienia masowej produkcji i terminowej dystrybucji szczepionek do wszystkich krajów i wszystkich obywateli na uczciwych i przystępnych zasadach. Dotrzyj do wszystkich, zwłaszcza do pracowników służby zdrowia, osób starszych i innych grup ryzyka ”.

druga: „Unia powinna wspierać inicjatywę przedstawioną przez Indie i RPA Światowej Organizacji Handlu, która przewiduje tymczasowe wyłączenie praw własności intelektualnej do szczepionek i leków przeciwko Covid-19, a firmy farmaceutyczne muszą dzielić się swoją wiedzą i danymi za pośrednictwem WHO Grupa dostępu do technologii Covid-19 (C). -TAP) ”.

Niezależnie od tego, czy spojrzymy na VoteWatch, czy na transkrypcję głosowania, słuszne jest stwierdzenie, że PS głosowało przeciwko tym dwóm poprawkom, ponieważ były to instrukcje określone przez grupę S&D. Ale wśród 22 członków Grupy S&D, którzy zgodzili się na Pierwszą Poprawkę (wbrew instrukcjom grupy), jest trzech Francuzów: Raphael Glucksmann, Aurore Lalloc i Pierre LaRuturo. Zwróć uwagę, że jest mało prawdopodobne, aby głosowali przeciwko niemu: tylko sześciu francuskich posłów zostało wybranych do grupy socjalistycznej. Pozostali trzej posłowie głosowali przeciwko. Wynik jest dokładnie taki sam, jak w przypadku drugiej poprawki.

READ  Naturalne sposoby na walkę z alergią

Mimo głosów 50/50 posłów do Parlamentu Europejskiego z Partii Socjalistycznej, lider partii chciał odpowiedzieć na kontrowersje. Olivier natychmiast powtórzył swoje poparcie dla szkolenia dotyczącego podnoszenia patentów, wyjaśniając, że poprawki popierane przez grupę La Gauche nie mają nic wspólnego z tekstem. „Podczas gdy Komisja i państwa członkowskie chcą narzucić nam paszport umożliwiający wejście na niedzielny targ, LFI domaga się, aby wszystkie cukinie na ziemi były wolne.; Pomysł jest atrakcyjny, ale zupełnie nieistotny. Jeśli nie, dlaczego nie dokonać korekt w całkowitych dochodach i zlikwidowaniu rajów podatkowych?? » Flirtowanie.

Ogólnie rzecz biorąc, lewica i Zieloni głosowali za tymi dwiema poprawkami, a EPP, S&D i Renew Europe głosowały przeciwko.