Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepionki: czy to prawda, że ​​Partia Socjalistyczna głosowała przeciwko zgłaszaniu patentów? – Wydanie

Pytanie zadane przez Jérôme z dnia 05.02.2021

dzień dobry,

W Światowej Organizacji Handlu (WTO) trwają dyskusje na temat patentowania szczepionek i innych produktów medycznych potrzebnych do zarządzania pandemią Covid-19. Piątek, Odbyło się nowe spotkanie Następnie zdecydowano się złożyć nowe wnioski jeszcze w tym miesiącu. Obecnie ponad 60 krajów popiera propozycję Indii i Republiki Południowej Afryki dotyczącą tymczasowego zniesienia praw własności intelektualnej.

Jak na przykład CheckNews To zostało wcześniej wyjaśnione W poprzednim artykuleFrancja, Unia Europejska i Stany Zjednoczone sprzeciwiają się obecnie takiemu środkowi. Pytacie nas o głosowanie, które odbyło się w zeszłym tygodniu w innym kontekście, w Parlamencie Europejskim. Podczas gdy europosłowie debatowali nad stworzeniem paszportu zdrowia, La Gauche (do którego należy La France insoumise) zaproponowała kilka poprawek w kierunku podniesienia patentów. Wszystko zostało odrzucone.

Spór nastąpił z socjalistami, którzy oskarżyli tych ostatnich o głosowanie przeciwko tym poprawkom. PS odpowiedział, że zgłoszenie patentowe nie jest przedmiotem. Jako pierwszy atak przeprowadził poseł LFI Manon Aubry, publikując wyniki głosowania na portalach społecznościowych.

W rzeczywistości głosowanie 28 kwietnia przebiegło pomyślnie. Podczas badania paszportu zdrowia (został przyjęty 540 głosami za, 119 przeciw i 31 wstrzymujących się), lewica zgłosiła kilka poprawek do włączenia po art. 26 Z tekstu, Gdzie „Wszelkiego rodzaju dyskryminacja (bezpośrednia lub pośrednia) wobec osób, które nie zostały zaszczepione, musi być zakazana”.

READ  le dépistage et la szczepienia doivent encore progresser

Spośród czterech zaproponowanych poprawek dwie zostały zaakceptowane i obecnie pojawiają się w tekście, w art. 26 bis i 26 ter. Dlatego mają „Szczepionki przeciwko Covid-19 muszą być produkowane masowo, sprzedawane po przystępnej cenie i rozprowadzane na całym świecie, aby były dostępne wszędzie tam, gdzie są potrzebne, oraz szeroko rozpowszechniane w lokalnych społecznościach”. I Zwalczanie pandemii COVID-19 jest warunkiem wstępnym naprawy gospodarczej i społecznej oraz skuteczności działań naprawczych. Niezbędne jest opracowanie szczepionek przeciwko Covid-19. Poważne przypadki nieprzestrzegania harmonogramów produkcji i dostaw stwarzają niezwykle niepokojące problemy ”.

„poza tematem”

Według VoteWatchEU, dwa kolejne, odnoszące się konkretnie do patentów, zostały odrzucone z 65% głosów. pierwszy Wzmiankowany: Szczepionki Covid-19 należy uznać za niezawodne globalne dobro publiczne dla każdego. Komisja i państwa członkowskie muszą pokonać przeszkody i ograniczenia związane z patentami i prawami własności intelektualnej w celu zapewnienia masowej produkcji i terminowej dystrybucji szczepionek do wszystkich krajów i wszystkich obywateli na uczciwych i przystępnych zasadach. Dotrzyj do wszystkich, zwłaszcza do pracowników służby zdrowia, osób starszych i innych grup ryzyka ”.

druga: „Unia powinna wspierać inicjatywę przedstawioną przez Indie i RPA Światowej Organizacji Handlu, która przewiduje tymczasowe wyłączenie praw własności intelektualnej do szczepionek i leków przeciwko Covid-19, a firmy farmaceutyczne muszą dzielić się swoją wiedzą i danymi za pośrednictwem WHO Grupa dostępu do technologii Covid-19 (C). -TAP) ”.

Niezależnie od tego, czy spojrzymy na VoteWatch, czy na transkrypcję głosowania, słuszne jest stwierdzenie, że PS głosowało przeciwko tym dwóm poprawkom, ponieważ były to instrukcje określone przez grupę S&D. Ale wśród 22 członków Grupy S&D, którzy zgodzili się na Pierwszą Poprawkę (wbrew instrukcjom grupy), jest trzech Francuzów: Raphael Glucksmann, Aurore Lalloc i Pierre LaRuturo. Zwróć uwagę, że jest mało prawdopodobne, aby głosowali przeciwko niemu: tylko sześciu francuskich posłów zostało wybranych do grupy socjalistycznej. Pozostali trzej posłowie głosowali przeciwko. Wynik jest dokładnie taki sam, jak w przypadku drugiej poprawki.

READ  Na zdjęciach Droga Mleczna, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś

Mimo głosów 50/50 posłów do Parlamentu Europejskiego z Partii Socjalistycznej, lider partii chciał odpowiedzieć na kontrowersje. Olivier natychmiast powtórzył swoje poparcie dla szkolenia dotyczącego podnoszenia patentów, wyjaśniając, że poprawki popierane przez grupę La Gauche nie mają nic wspólnego z tekstem. „Podczas gdy Komisja i państwa członkowskie chcą narzucić nam paszport umożliwiający wejście na niedzielny targ, LFI domaga się, aby wszystkie cukinie na ziemi były wolne.; Pomysł jest atrakcyjny, ale zupełnie nieistotny. Jeśli nie, dlaczego nie dokonać korekt w całkowitych dochodach i zlikwidowaniu rajów podatkowych?? » Flirtowanie.

Ogólnie rzecz biorąc, lewica i Zieloni głosowali za tymi dwiema poprawkami, a EPP, S&D i Renew Europe głosowały przeciwko.