Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Główny etap chińskiego pocisku dociera do Ziemi w zupełnie niekontrolowany sposób

Opublikowano we wtorek, 4 maja 2021 r., O godzinie 18:40

Części chińskiego pocisku Long March 5B, które zostały wystrzelone w czwartek 29 kwietnia, zaczęły schodzić w atmosferę ziemską. Jako przekaźnik Poczta międzynarodowaGłówna scena statku kosmicznego jest niezaznaczona.

Może dotrzeć do powierzchni Ziemi około 10 maja.

Chiny zamierzają zbudować własną stację kosmiczną CSS. W ramach tego zakrojonego na szeroką skalę projektu – który będzie wymagał około dziesięciu misji, zaplanowanych do końca 2022 roku – Pocisk Long March 5B Wystartował z Wenchang Launch Center w czwartek 29 kwietnia. Zawierała jednostkę centralną Tianhe, która miała pomieścić przyszłych astronautów. Fragmenty statków kosmicznych przedostają się teraz do atmosfery ziemskiej. Jak pokazano, jeden z nich budzi pewne obawy Poczta międzynarodowa.

Główna część pocisku faktycznie spada w niekontrolowany sposób. Z reguły szczątki statku kosmicznego rozpadają się po wejściu do atmosfery. Ale ten rozmiar jest zbyt duży i dlatego grozi całkowite dotarcie do Ziemi, a priori około 10 maja. Byłby to nawet jeden z pierwszych przypadków, gdy tak ogromny fragment statku kosmicznego wylądowałby w ten sposób.

Bardzo trudna do przewidzenia ścieżka

Ale gdzie dokładnie wyląduje ten kawałek rakiety? Obecnie obraca się z prędkością 27 790 km / h, czyli ponad 270 km od powierzchni Ziemi. Poczta międzynarodowa Raporty wskazują, że bardzo trudno jest przewidzieć przebieg upadku. „Kiedy ostatni raz wystrzelono pocisk Long March 5B, długie metalowe pręty spadły i uszkodziły kilka budynków na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Astrofizyk Jonathan McDowell wezwał V. opiekun. Większość wyrzutni pękła, ale ogromne kawałki metalu spadły na ziemię. To cud, że nikt nie został ranny ”.