Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Blue Origin po raz pierwszy wysyła ludzi w kosmos w lipcu

Firma założona przez Jeffa Bezosa planuje przenieść swoją pierwszą załogę 20 lipca. Miejsce przeznaczone dla szerokiej publiczności zostało zlicytowane.

Firma założona przez amerykańskiego miliardera Jeffa Bezosa poinformowała w środę, że Blue Origin wyśle ​​ludzi w kosmos po raz pierwszy w lipcu na kilka minut, a jedno z miejsc w samolocie zostanie sprzedane na aukcji dla ogółu społeczeństwa.

„20 lipca New Shepherd przetransportuje swoją pierwszą załogę astronautów w kosmos”, powiedział Blue Origin w oświadczeniu, odnosząc się do 18-metrowej rakiety wielokrotnego użytku, którą firma opracowała lata temu. Ta wyrzutnia przeszła 15 testów, aż do Linii Karmana, która zgodnie z międzynarodowymi konwencjami wyznacza początek kosmosu, na wysokości 100 km nad Ziemią. Ale nigdy wcześniej nie podróżował z ludźmi w samolocie. Podróż zajmie w sumie około dziesięciu minut.

Na szczycie pocisku znajduje się kapsuła, która może pomieścić do sześciu osób, z dużymi oknami zajmującymi ponad jedną trzecią przestrzeni w kabinie. Pocisk wystartuje pionowo, a kapsuła oddzieli się od niego na wysokości około 75 km i będzie kontynuowała swój kurs, aż jego wysokość przekroczy 100 km. Pasażerowie na pokładzie będą mogli wtedy unosić się w stanie nieważkości przez kilka minut i obserwować krzywiznę przestrzeni.

Aukcja do 12 czerwca

W tym czasie pocisk opuści się i delikatnie wyląduje na pasie startowym, wciąż pionowo. Wtedy sama kapsuła zaczęłaby swobodnie opadać z powrotem na Ziemię i byłaby spowolniona przez trzy duże spadochrony i pociski retrospektywne przed wylądowaniem na pustyni w zachodnim Teksasie. „Oferujemy miejsce na ten pierwszy lot licytantowi, który wygra aukcję internetową Blue Origin” – powiedziała firma, nie ujawniając, kto awansuje do New Shepard.

Każda osoba pełnoletnia może faktycznie umieścić ofertę na stronie internetowej firmy. Kwoty składanych ofert zostaną ujawnione dopiero 19 maja. Od tego dnia uczestnicy będą musieli stawiać zakłady na więcej niż jedną najwyższą ofertę, aby ją zastosować. Aukcja zakończy się 12 czerwca. Zebrane pieniądze zostaną przekazane fundacji utworzonej przez Blue Origin, Club for the Future, której szczególnym celem jest zachęcenie młodszego pokolenia do rozpoczęcia kariery w środowisku naukowym.

READ  Wzmocnienie kampanii szczepień na Gwadelupie

Głównym konkurentem Blue Origin w tym segmencie krótkich rejsów kosmicznych jest Virgin Galactic. Według firmy około 600 osób kupiło już bilety w cenie od 200 000 do 250 000 dolarów. Tysiące osób jest teraz na liście oczekujących.