Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szczepionki, czy sceptycy z UE gryzą?

Opublikowano 11 października 2021, 19:02Zaktualizowano 11 października 2021 o 20:33

Europa ma obecnie wiele powodów niskiego morale: jednolity rynek energii, który nie absorbuje wysokich cen; Polski rząd robi to, co myśli o prawie wspólnotowym; Dla Jawy, bardziej niż kiedykolwiek, królów królestwa handlu, komunikacji i rozrywki; Nie wspominając już o grze Squid, koreańskiej serii Netflix, która denerwuje niewielu Europejczyków!

Na szczęście starożytny kontynent ma powód, dla którego nie zdaje sobie z tego dość: w końcu swój sukces w dziedzinie szczepionek. Krytykowane ze wszystkich stron na początku roku, kiedy kpiły z entuzjastycznego początku Izraela i Stanów Zjednoczonych, Komisja Brukselska i Komisja 27 były lepsze niż nadrabianie zaległości. Grali razem, stając się ważnym producentem i eksporterem.

1,7 miliarda dawek szczepionek

„W ciągu niespełna osiemnastu miesięcy Europa stała się wiodącym kontynentem pod względem wydajności szczepionek” […], z ponad 300 milionami dawek informacyjnego RNA produkowanych miesięcznie, jest to pierwszy kontynent na świecie, który został zaszczepiony i nikt nie sądził, że to możliwe”Potwierdził w poniedziałek rano Thierry Breton, komisarz europejski odpowiedzialny m.in. za Grupę Zadaniową ds. Szczepionek od początku roku.

Poprosiliśmy służby urzędu o prawdę, prosząc o dokładne i niepublikowane dane. Aby je zobaczyć, czy Europa ma prawo być usatysfakcjonowana? Cóż, odpowiedź brzmi absolutnie tak. Od grudnia 2020 r. w około sześćdziesięciu zakładach wyprodukowano w Europie 1,7 miliarda dawek szczepionki. Z tej sumy 820 milionów zostało dostarczonych do dwudziestu siedmiu i 900 milionów na eksport. Jest skuteczny.

„Pomiędzy 30 stycznia a 5 października 2021 r. państwa członkowskie zatwierdziły około 2700 wniosków o zezwolenie na eksport i odrzuciły jeden”, mówi Bruksela, wskazując, że 804 miliony dawek opuściło Unię dzięki temu mechanizmowi. Do 56 różnych miejsc, do których musimy dotrzeć, dodając 80 milionów dawek w ramach programu Covax do stu biednych krajów.

READ  Wyrok bez sprawiedliwości w sprawie France 2: Mocny film telewizyjny o nienawiści w Internecie

Badanie krajów eksportujących pokazuje, że Europa jest jedną z fabryk szczepionek na świecie. Oto lista dziesięciu najlepszych (według rozmiaru): Japonia, Turcja, Wielka Brytania, Korea, Malezja, Australia, Arabia Saudyjska, Stany Zjednoczone, RPA i Brazylia. W niższym porządku znajdujemy różne kraje, w tym Makau, Chiny (wiemy, że Pekin poparł ideę trzeciej dawki RNA w celu wzmocnienia swoich szczepionek) czy Watykan.

Ogromny wkład niemiecki

Unia Europejska nadal wykazuje (niewielki) postęp w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi pod względem odsetka szczepień w wieku 18 lat: 80% wobec 78% dla pierwszej dawki i 74,5% wobec 68% dla pełnego szczepienia. Nie oznacza to, że w najlepszych europejskich światach wszystko jest dobrze, bo kraje takie jak Rumunia są daleko w tyle (nieco ponad 30%).

Ale spójrzmy prawdzie w oczy: Niemcy wniosły znaczący wkład poprzez biotechnologię BioNTech we współpracy z firmą Pfizer, a Europa wykonała swoje zadanie. W porządku. A sceptycy unijni są nieco oszukani, co oznacza, że ​​są dziwni, zgodnie z popularną definicją języka.