Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Syn prezydenta Czadu, który zginął w walkach, przejmuje pełną władzę

Mohamed Idriss Déby, syn Idrissa Déby, marzec 2013 r. – Kenzo Tripoillard / Agence France-Presse

To nowy twardziel Czad. dystans
Śmierć prezydenta Idrissa Deby Itno, Który rządził swoim krajem żelazną pięścią przez 30 lat, jego syn Mohamed Idriss Déby objął przewodnictwo w Radzie Wojskowej i skoncentrował wszystkie uprawnienia.

Idriss Déby zmarł w poniedziałek, zgodnie z prezydenturą Czadu, w wieku 68 lat, w wyniku ran odniesionych na froncie rebeliantom. Jego syn, 37-letni generał korpusu, rozwiązał Zgromadzenie Narodowe i rząd. Zgodnie z opublikowaną dzisiaj w środę kartą przejściową, „przejmuje on obowiązki prezydenta republiki, głowy państwa i naczelnego przywódcy armii”.

Utworzenie przejściowej rady wojskowej

On „powołuje i odwołuje członków rządu tymczasowego” i powołuje „członków Tymczasowej Rady Narodowej” odpowiedzialnych za funkcje ustawodawcze. Powołano Tymczasową Radę Wojskową (CMT), składającą się z 15 generałów, o których wiadomo, że znajdują się w kręgu zmarłego, najbardziej lojalnego przywódcy państwa.

Ten zespół zarządzający wyborami zaprzysiągł, że nowe instytucje powstaną po „wolnych i demokratycznych” wyborach w ciągu półtora roku. Rebelianci, którzy dziesięć dni temu prowadzili ofensywę Libii przeciwko reżimowi Czadu, obiecali maszerować na Ndżamenę i „kategorycznie” odrzucili tę wojskową radę.

Przeanalizowano stanowisko Francji

„Zamierzamy kontynuować atak” – powiedział we wtorek Kenjabi Ouzimi de Taboul, rzecznik Frontu Alternacji i Porozumienia w Czadzie. W środę Stany Zjednoczone wezwały do ​​„pokojowego i demokratycznego przejścia” do cywilnego rządu w Stanach Zjednoczonych. CzadBez potępienia przejęcia władzy przez radę wojskową.

Wraz ze śmiercią Idrissa Deby Itno mieszkańcy Zachodu dowodzeni przez Paryż tracą najsilniejszego sojusznika przeciwko dżihadystom w niespokojnym regionie Sahelu, byłej francuskiej kolonii. Do tej pory uważana była za wyspę o względnej stabilności.

Od kiedy doszedł do władzy siłą w 1990 roku z pomocą Paryża, Idriss Déby zawsze mógł liczyć na swojego francuskiego sojusznika Który został zainstalowany w N’Djamena, kwaterze głównej anty-dżihadystów w Sahel Barkhane. Dlatego stanowisko Francji w sprawie transformacji wojskowej jest przedmiotem szczególnej analizy.

’Pucz’

Dla wielu dysydentów, którzy zawsze byli tłumieni przez reżim Idrissa Déby’ego, przejęcie władzy przez jego syna jest niczym innym jak „zamachem stanu”. W środę około 30 czadyjskich partii opozycyjnych potępiło „zamach stanu instytucjonalnego” i wezwało do „ustanowienia transformacji kierowanej przez cywilów (…) poprzez pluralistyczny dialog”. Opozycja wezwała również do „nieprzestrzegania bezprawnych, niezgodnych z prawem i nieprawidłowych decyzji podjętych przez CMT, w szczególności karty przejściowej i godziny policyjnej”.

Potężna Dyrekcja Generalna ds. Służb Bezpieczeństwa Instytucji Państwowych (DGSSIE), której do tej pory kierował Mohamed Idriss Déby, „ryzykuje podziałami.

W ten sposób zagrożenia wiszą nad nowym siłaczem ze wszystkich stron. Zaghawa jest jak jego ojciec. Żołnierz zawodowy, jak jego ojciec. Oczywiście młody. Ale sam Idriss Déby doszedł do władzy w wieku 38 lat, na czele buntu.

READ  les Etats-Unis annoncent le déploiement de 3 000 militaires en soutien de l'OTAN en Europe de l'Est