Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Swoją drogą, co to jest NATO?

Swoją drogą, co to jest NATO?

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), ponownie przodująca na arenie międzynarodowej od czasu wojny na Ukrainie, spotyka się do jutra w Wilnie, stolicy Litwy, na dorocznym szczycie. W porządku obrad tego spotkania: Wjazd do Szwecji W Sojuszu i na pewno gorące rozmowy o założeniu integracja Ukrainy. Od swojego powstania w 1949 roku NATO notuje stały wzrost w szeregach swoich państw członkowskich. Tam rozpada się 31 dużych i małych sił politycznych i wojskowych, zwabionych obietnicą Współpraca międzynarodowa Wzajemna pomoc w przypadku konfliktu.

Sojusz Atlantycki narodził się po II wojnie światowej z potrzebą uniknięcia za wszelką cenę konfliktu trzeciego świata. Ale przede wszystkim w kontekście zimnej wojny budowano je po to, by uniemożliwić Związkowi Radzieckiemu rozszerzenie kontroli nad całym kontynentem europejskim. Z nadrzędną zasadą „ochrony wolności i bezpieczeństwa wszystkich swoich członków środkami politycznymi i wojskowymi”.

pobierać…

W tym celu traktat podpisany w Waszyngtonie przez 12 krajów założycielskich ma na celu podział ryzyka, odpowiedzialności i korzyści. Zbiorowa obrona. Atak na jeden lub więcej krajów jest uważany za atak na wszystkich. Ta zasada, bez której NATO by nie istniało, jest zapisana w artykule 5 Traktatu Północnoatlantyckiego. To ostatnie zostało przywołane tylko raz, w odpowiedzi na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r. na Stany Zjednoczone.

NATO, organizacja bardziej odstraszająca niż ofensywna?

Ze względu na swoją pozycję wiodącej potęgi militarnej na świecie, Stany Zjednoczone oferują państwom członkowskim NATO bardzo szczególne gwarancje. W ten sposób mogą wymachiwać bronią odstraszającą zamiast wdawać się w konflikt. Działało to dobrze aż do upadku muru berlińskiego. Po 1991 r. Demanichejskie stanowiska polityczne (blok zachodni kontra blok wschodni) rodziły pytania o trwałość i użyteczność tej organizacji. Świadczy o tym zjadliwa wypowiedź Emmanuela Macrona w wywiadzie dla tygodnika Ekonomista W 2019: „Jesteśmy świadkami śmierci mózgowej NATO”. Jako dowód na to, cele traktatu nie uległy zmianie, a sam traktat nie był od tego czasu zmieniany.

READ  Startupy grają w materace wyprodukowane we Francji, marketing i sprzedaż

pobierać…

Pomimo krytyki jego inercji, główną siłą NATO jest jego członkostwo stanowisko odstraszające Na podstawie połączenia zdolności człowieka, broni nuklearnej, kosmicznej, obrony przeciwrakietowej i cyberobrony. W rzeczywistości wymaga to wzmocnienia jego baz i personelu w niektórych strategicznych punktach. W szczególności od 2014 r. w Estonii, na Łotwie, Litwie iw Polsce, czyli na granicy z Rosją. Operacja rozmieszczenia, której celem, według NATO, nie jest „sprowokowanie konfliktu, ale raczej uniknięcie go”. Jednak Rosja częściowo argumentowała ten gambit inwazją na Ukrainę 24 lutego.

Po ZSRR rola Chin była na horyzoncie

Raison d’être NATO to nie tylko militarna i polityczna ochrona bezpieczeństwa i wolności jego członków. Sojusz obecny jest także w regionach poza regionem NATO. Brałem udział w wojnie w Bośni, wysłałem ponad 13 000 żołnierzy do szkolenia lokalnych sił w Afganistanie i podróżowałem do Afryki, a nawet w rejon Morza Śródziemnego, zajmując się kryzysem migracyjnym.

pobierać…

Oprócz zaangażowania sojuszników w wojnę prowadzoną przez Rosję na Ukrainie, NATO wydaje się również monitorować regionPacyfik. Obecność Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej na ubiegłorocznym szczycie w Madrycie uzasadniono rosnącym zaniepokojeniem sojuszu „przed systemową konkurencją ze strony aktorów, m.in.Chińska Republika Ludowaktóre podważają nasze interesy, bezpieczeństwo i wartości oraz dążą do podważenia porządku międzynarodowego opartego na zasadach” – czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym przy tej okazji.

Podobnie jak inni krytycy organizacji, Chiny postrzegają NATO jako tylną bazę dla Stanów Zjednoczonych. Oskarżenia mocno opierają się na wkładzie tego ostatniego, który jest najwyższy spośród 31 państw członkowskich i wynosi 3,50% PKB, w porównaniu do 1,81% dla Francji w 2018 roku. Wojskowy budżet operacyjny NATO w 2023 roku wynosi 1,96 mld. euro.