Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdza pierwszą szczepionkę na malarię i zaleca wdrożenie intensywnej szczepionki dla dzieci

Szczepionka „RTS,S” jest już stosowana w kilku krajach afrykańskich i działa przeciwko pasożytowi (Plasmodium falciparum) przenoszonemu przez komary, najbardziej śmiercionośnego pasożyta na świecie.

„Historyczny moment”: Światowa Organizacja Zdrowia zaleciła w środę masowe zastosowanie pierwszej szczepionki przeciwko malarii dzieciom mieszkającym w Afryce Subsaharyjskiej i na obszarach wysokiego ryzyka, co może uratować dziesiątki tysięcy istnień ludzkich.

Bardzo stara choroba, o której mówiono od czasów starożytnych, malaria objawia się gorączką, bólami głowy i mięśni, następnie dreszczami, gorączką i poceniem się. Według Światowej Organizacji Zdrowia co dwie minuty na całym świecie na malarię umiera dziecko.

„To historyczny moment. Długo oczekiwana szczepionka przeciw malarii dla dzieci to duży postęp w nauce, zdrowiu dzieci i kontroli malarii” – powiedział dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus w komunikacie prasowym. „Stosowanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi narzędziami zapobiegającymi malarii może każdego roku uratować dziesiątki tysięcy młodych ludzi” – dodał.

Choroba, która co roku zabija w Afryce ponad 260 000 dzieci

RTS,S to szczepionka, która działa przeciwko pasożytowi przenoszonemu przez komary (Plasmodium falciparum), najbardziej śmiercionośnemu pasożytowi na świecie i najbardziej rozpowszechnionemu w Afryce.

W Afryce, gdzie malaria zabija co roku ponad 260 000 dzieci poniżej piątego roku życia, ta szczepionka jest synonimem nadziei, zwłaszcza z rosnącymi obawami o odporność na malarię na leczenie.

„Od wieków malaria nawiedza Afrykę Subsaharyjską, powodując ogromne osobiste cierpienia” – powiedział dr Matchidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO na Afrykę.

Szczepionka była już stosowana w trzech krajach afrykańskich

W sumie za tę chorobę odpowiada pięć gatunków pasożytów z rodzaju Plasmodium, wszystkie przenoszone przez ukąszenia komarów. Plasmodium falciparum jest najbardziej patogennym gatunkiem odpowiedzialnym za przypadki śmiertelne.

„Zawsze mieliśmy nadzieję na skuteczną szczepionkę na malarię, a teraz po raz pierwszy mamy szczepionkę zalecaną do powszechnego stosowania” – dodał.

Od 2019 r. trzy kraje Afryki Subsaharyjskiej, Ghana, Kenia i Malawi rozpoczęły wprowadzanie szczepionki na wybranych obszarach, na których transmisja malarii jest umiarkowana lub ciężka. Dwa lata po rozpoczęciu pierwszego na świecie testu naturalnej wielkości można było podać 2,3 miliona dawek szczepionki.

READ  Krótkie toksyczne nici RNA mogą być odpowiedzialne za utratę neuronów

Wyprodukowana przez brytyjski gigant farmaceutyczny GSK szczepionka „RTS,S” jest pierwszą i jak dotąd jedyną szczepionką, która znacząco zmniejsza liczbę przypadków malarii, w tym ciężkiej i zagrażającej życiu malarii u dzieci. Wyniki eksperymentalnej szczepionki wykazały, że „znacznie zmniejsza malarię w jej ciężkiej postaci o 30%” – powiedziała Kate O’Brien, dyrektor Departamentu Szczepień w Światowej Organizacji Zdrowia.

Kandydat na szczepionkę o niezrównanej skuteczności

W maju 2018 r. krajowe organy regulacyjne w Ghanie, Kenii i Malawi zatwierdziły jego stosowanie na obszarach pilotażowych. Według Światowej Organizacji Zdrowia badania kliniczne III fazy wykazały, że szczepionka podawana w 4 dawkach zapobiega 4 na 10 przypadków malarii i 3 na 10 przypadków ciężkiej, zagrażającej życiu malarii.

Jednak przed powszechnym rozpowszechnianiem kolejnym ważnym krokiem będzie finansowanie. Vaccine Alliance (Gavi) powiedział, że będzie dyskutować wraz z innymi odpowiednimi podmiotami „czy i jak sfinansować nowy program szczepień przeciwko malarii w Afryce subsaharyjskiej” w oświadczeniu wydanym po ogłoszeniu przez WHO.

Rok 2021 upłynął pod znakiem kilku ważnych wydarzeń w walce z malarią, chorobą, którą firmy farmaceutyczne i badania lekceważyły ​​od lat. Kandydat na szczepionkę stworzoną przez Uniwersytet Oksfordzki, Matrix-M, wzbudził w kwietniu nadzieje, wykazując niezrównaną dotychczas skuteczność wynoszącą 77% w badaniach fazy II. Może zostać zatwierdzony w ciągu dwóch lat. W lipcu niemieckie laboratorium BioNTech wskazało, że chce zastosować do malarii obiecującą technologię przekaźnikowego RNA, stosowaną w pionierskiej szczepionce Covid-19 z Pfizerem, uruchamiając testy nad przyszłoroczną szczepionką.

Światowa Organizacja Zdrowia ma również nadzieję, że to ostatnie zalecenie zachęci naukowców do opracowania innych szczepionek na malarię. Pedro Alonso, dyrektor Programu Malaria Światowej Organizacji Zdrowia, powiedział, że szczepionka RTS,S jest „bardzo ważną szczepionką pierwszej generacji”, ale mamy nadzieję, że (…) zainspiruje naukowców do poszukiwania innych rodzajów szczepionek uzupełniających lub przewyższyć ten. „

READ  COVID-19: Jaka szczepionka będzie oferowana w ramach kampanii przypominającej rozpoczynającej się 2 października?