Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Światowa Organizacja Zdrowia apeluje o szczepionkę przeciwko bakteriom, które co roku zabijają 150 000 dzieci

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) W środę wystosował pilny apel o rozwój
szczepionka przed infekcją
bakteryjny Odpowiedzialny za śmierć 150 000 niemowląt i
Dzieci Martwe dziecko rodzi się co roku.

Paciorkowiec grupy B (GBS), który powoduje posocznicę i zapalenie opon mózgowych, jest znacznie większym problemem zdrowotnym, niż wcześniej sądzono, według raportu ONZ i Szkoła Higieny i Medycyny Tropikalnej La London.

Zagrożenie „niedoceniane”

Raport ujawnia, że ​​tego typu bakterie każdego roku powodują 500 000 przedwczesnych porodów i wiele trwałych kalectwa. Dokument, podkreślając skalę zjawiska – każdego roku około 100 000 martwych niemowląt i 50 000 martwo urodzonych – podkreśla „luki” w gromadzeniu danych, które sugerują, że rzeczywista liczba ofiar może być większa. wyciąg.

„To nowe badanie pokazuje, że paciorkowce grupy B stanowią rosnące zagrożenie dla przetrwania i dobrego samopoczucia noworodków, co ma niszczący wpływ na dziesiątki rodzin na całym świecie” – powiedział Philip Lambach, który pracuje nad szczepieniami w Światowej Organizacji Zdrowia. Ze względu na niszczycielskie skutki tego typu bakterii „WHO – wraz ze swoimi partnerami – wzywa do pilnego opracowania matczynej szczepionki GBS” – podkreślił Philip Lambach.

Nieodpowiednie we wszystkich krajach

Profesor Joy Lun z LSHTM podkreśliła, że ​​szczepionka może uratować setki tysięcy istnień ludzkich i ubolewała, że ​​nie poczyniono dalszych postępów, gdy pomysł opracowania szczepionki został tam wprowadzony przez ponad trzy dekady. Średnio 15% kobiet w ciąży, czyli około 20 milionów rocznie, nosi ten rodzaj bakterii znajdujących się w pochwie. Bakterie mogą przedostać się do płodu przez płyn owodniowy oraz podczas porodu, jeśli dziecko przejdzie przez kanał pochwy. Każdego roku 40 000 dzieci cierpi na zaburzenia neurologiczne wywołane przez paciorkowce grupy B.

Obecnie kobiety z GBS są leczone antybiotykami podczas porodu, aby zmniejszyć ryzyko infekcji dziecka. Ale procedura nie jest odpowiednia w wielu krajach. Według badania najwyższe wskaźniki przypadków GBS u matek występują w Afryce Subsaharyjskiej, która stanowi połowę wszystkich przypadków na świecie, a także w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej. Autorzy szacują, że szczepionka GBS, która zostanie podana podczas rutynowych badań kontrolnych w czasie ciąży i trafi do 70% ciężarnych kobiet, zapobiegnie co roku 50 000 zgonów noworodków i płodów.

READ  Deszcz gwiazd spodziewany „tydzień”, zapewnia Francuskie Towarzystwo Astronomiczne