Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Świąteczny karp zagrożony inflacją w Polsce

Dla wielu Polaków Wigilia kojarzy się z Karpiem. Ta słodkowodna ryba jest tradycyjnie podawana smażona Barszcz (Zupa z buraków, odpowiednik tego Barszcz ukraiński), z Pierogi (rodzaj ravioli) lub Makowiec (ciasto makowe).

Ale w tym roku ostrzega, że ​​ta ryba zniknie z talerzyTygodnik Liberalny Polityka. „Rok temu sprzedawałem siatki za mniej niż 60 zł [environ 13 euros]”, Sprzedawca ryb mówi, że w tym roku oferuje te same sztuki na swoim straganie w Warszawie za 75 zł.

Inflacja, która w listopadzie spadła o 17,5% w ciągu roku (i 26% w przypadku żywności) zrobiła swoje: teraz 40% Polaków deklaruje gotowość do rezygnacji z karpia na wakacjach. Zacytowany Polityka. Z drugiej strony tylko 16% rozważa rezygnację z marynowanego śledzia, kolejnej gwiazdy polskiego sylwestra.

„Z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Bankierów Polskich wynika, że ​​za koszyk z tymi samymi produktami bożonarodzeniowymi zapłacimy średnio o 500 zł więcej niż rok temu. To o 17 proc. więcej”, The Weekly mówi, zauważając, że coraz więcej restauracji po prostu usuwa karpia ze swoich świątecznych menu.

Jedna z restauracji komentuje: „70 zł za kg ryby ze skórą i ościami to skandal. Szczególnie sandacz, będąc obiektywnie najlepszą rybą, kosztuje 59 zł za kilogram i nie zawiera odpadów.

„Rolnicy tłumaczą bezprecedensowy wzrost cen w 2022 roku: zboża na paszę dla ryb, nawozy, paliwo i pensje pracowników”, lista Polityka. Susza latem 2021 r. również dotknęła sektor, osłabiając go „Dokładnie smażyć”. Wiedząc, że karpie sprzedawane na rynku mają zwykle trzy lata, może to prowadzić do niedoborów.

READ  Jak wspierać współpracę między ludźmi i robotami?