Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Polsce partia rządząca twierdzi, że planowała wojnę na Ukrainie – EURACTIV.com

Rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) twierdzi, że wiedziała, że ​​na Ukrainie wybuchnie wojna, podczas gdy opozycja wydaje się być marginalna. „związany z” Kremlowski plan posuwał się nawet do podjęcia kroków zmierzających do sabotowania przygotowań kraju do ewentualnego rosyjskiego ataku.

Polska zadeklarowała pomoc w wysokości około 3 miliardów euro od początku wojny na Ukrainie, co czyni ją jednym z głównych darczyńców UE w zakresie pomocy wojskowej, humanitarnej i finansowej. Według proukraińskiego systemu monitoringu Instytutu w Kilonii Polska zajmuje piąte miejsce na świecie.

„Wiedzieliśmy, że na Ukrainie wybuchnie wojna”ma zdeklarowany Lider PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z prawicowym tygodnikiem Gazeta Polska. „Niektóre analizy sugerowały taką aktywność [russe] Celowanie w Ukrainę było zasłoną dymną, podczas gdy prawdziwym celem była północ. Z czasem sytuacja stawała się coraz bardziej klarowna.on dodał.

Kaczyński uważa, że ​​strona rosyjska była zszokowana zdecydowaną reakcją polskiego rządu na atak na Ukrainę i przygotowaniami do inwazji na Polskę. Według niego polski opór nie pomógł w tych przygotowaniach.

„Byłem tak umiarkowany, jak to tylko możliwe: wydawało się, że jest [l’opposition] Częściowo zaangażowany w projekt[du Kremlin]»on dodał.

Wcześniej wywołał niewielki kryzys dyplomatyczny między Warszawą a Berlinem, sugerując rządowi Niemiec wysłanie na Ukrainę amerykańskich systemów antyrakietowych w odpowiedzi na propozycję Niemiec rozmieszczenia baterii antyrakietowych Patriot w Polsce.

Niemieckie Ministerstwo Obrony odrzuciło tę propozycję, powołując się na względy związane z NATO. Pan. Kaczyński następnie obwinił Berlin. Ostatecznie Polska przyjęła ofertę rozmieszczenia Patriotów.

Odrzucono projekt rosyjskich wpływów w Polsce

Propozycja powołania specjalnej komisji do zbadania rosyjskich wpływów w życiu publicznym rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość została we wtorek odrzucona przez komisję.