Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Świat. Rosja, Polska blisko incydentu dyplomatycznego związanego z grą w warcaby

Ta niesamowita scena miała miejsce 27 kwietnia podczas czwartej rundy Mistrzostw Świata Kobiet. Sześciokrotna mistrzyni Rosji Tamara Tansikushina zmierzyła się z Polką Natalią Sadovską.

Ale kiedy obecny mistrz musi wykonać ruch, na boisko przychodzi polski członek organizacji mistrzostw, aby usunąć rosyjską flagę przyczepioną do nazwiska zawodnika.

Tamara Tansikushina, która zmierzyła się z Natalią Sadovską, jest początkowo nieczuła. Ale teraz mistrz wraca, nie rozumiejąc, co się stało.

Skoncentrowana mistrzyni świata Tamara Tansikujina przegrywa rundę.

W tarapatach: potępienie Rosji

Ale dlaczego rosyjska flaga została nagle wycofana w środku gry w warcaby? Wynika to z niedawnego potępienia Rosji w walce z dopingiem.

W rzeczywistości „Światowa Agencja Antydopingowa zabroniła rosyjskim sportowcom udziału w międzynarodowych zawodach w międzynarodowych barwach do grudnia 2022 r., ponieważ Rosja nie przestrzega przepisów dotyczących ograniczeń dopingowych”.

Światowa Federacja Warcabów, która podpisała kodeks agencji, musi zatem przestrzegać tego przepisu. Tak zdyscyplinowani rosyjscy gracze mają prawo rywalizować, ale nie pod rosyjskim sztandarem.

Gniew z powodu Rosji, Polska przeprasza

„Byliśmy naprawdę pod presją, wyobrażam sobie, że wielu Rosjan jest zdenerwowanych, bardzo mi przykro” – powiedział Jessek Pavliki, polski urzędnik, który usunął rosyjską flagę za ten incydent. Ten ostatni zgodził się, że lepiej byłoby wtedy przeciąć kamery lub usunąć flagę przed rozpoczęciem rundy.

Jednak ten prosty incydent z udziałem kobiet na nowo rozpalił napięcia dyplomatyczne między Polską a Rosją, której stosunki z wieloma krajami nie są obecnie w dobrym stanie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ubolewał nad przegraną rundy przez mistrza Rosji, którą przypisał w dużej mierze incydentowi z flagą. W oczach szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego to „wielki błąd”.

Ze swojej strony Prezes Polskiej Federacji Poborowej podkreślił konieczność przestrzegania przez organizatorów przepisów międzynarodowych. Przeprosił jednak Moskwę.

READ  Agenda: Rosja, Polska - Le Mosi

Aby okazać solidarność ze swoim przeciwnikiem, Natalia Sadovska zdjęła również swoją polską flagę ze stołu do gry.