Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Były polski minister wzywa Polskę do zwrotu 5 5 mld za North Stream 2

Europa

Krótki URL

Były polski minister obrony John Paris zażądał od Berlina i Warszawy zapłaty odszkodowania za budowę North Stream 2, co zagraża bezpieczeństwu Polski.

John Paris, były minister obrony narodowej RP w latach 1991-1992 przekonywał w czwartek 27 maja dla gazety, że budowa gazociągu Nortstream 2, zagrażająca bezpieczeństwu narodowemu Polski, powinna być zrekompensowana kraj.

„Niemcy wydali pięć miliardów euro na budowę North Stream. Niech przeznaczą nam pięć miliardów na dodatkową broń dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ten gazociąg poważnie naruszył nasze bezpieczeństwo, więc te żądania skierowano do Berlina są w pełni uzasadnione” – powiedział członek zarządu Narodowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Polsce.

Wspomina o tym również były wysoki rangą polski urzędnik Joe BidenDążąc do porozumienia z Moskwą za wszelką cenę, nie rozumie ryzyka konfliktów z Ukrainą i dziewięcioma krajami Europy Wschodniej [les neuf de Bucarest], Byli członkowie obozu socjalistycznego. Dodał, że jego poprzednik w Białym Domu, Donald Trump, znacznie lepiej zaspokajał interesy europejskie niż obecny prezydent Stanów Zjednoczonych.

Retoryka antyrosyjska

Krytyka Rosji pod byle pretekstem stała się tradycją wielu przedstawicieli polskiej klasy politycznej.

Tak więc w jego ostatnich dniach Podróż do Gruzji W środę 26 maja prezydent Andrzej Duda zarzucił Rosji, że nie jest „zwyczajnym krajem”, ale „agresywnym”.

W odpowiedzi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podkreślił, że Federacja Rosyjska jest „krajem przyjaznym”, silnym, pewnym siebie i całkowicie niezależnym.

Mimo apeli niektórych polskich polityków, w tym byłego prezydenta Noga WalsaWarszawa dystansuje się od swoich wschodnich sąsiadów, nawet dla ciekawych gospodarczo projektów, by rozwijać dobrosąsiedzkie stosunki z Rosją. Wales twierdzi, że Polska specjalnie planuje ograniczyć zakupy rosyjskiego gazu, aby uzyskać więcej skroplonego gazu ze Stanów Zjednoczonych, co jest wyborem „złej polityki”.

READ  Partia Kobiet przenosi się na wydarzenie dyplomatyczne między Polską a Rosją

Nord zmierzył się z doniesieniami po drugiej stronie Atlantyku o „kontrproduktywności” sankcji przeciwko budowie Stream 2, prawie ukończonej, i Szczyt Putin-Biden W czerwcu w Genewie nie ma wątpliwości, że antyrosyjska retoryka w Polsce wkrótce będzie miała czym się karmić.