Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Strefa euro: Inflacja przyspieszyła w kwietniu

Inflacja wzrosła w kwietniu do 1,6% w strefie euro, napędzana wyższymi cenami energii.

W marcu inflacja w strefie euro, napędzana rosnącymi cenami energii, przyspieszyła. Według ostatecznych danych Eurostatu roczna stopa inflacji dla 19 krajów strefy euro wzrosła w kwietniu do 1,6% rok do roku, po wzroście o 1,3% w porównaniu z poprzednim miesiącem – rok wcześniej, w kwietniu 2020 roku, wskaźnik ten wyniósł 0,3%. Tym samym stopa inflacji jest bliska 2% celu wyznaczonego przez Europejski Bank Centralny.

Głównym czynnikiem przyczyniającym się do przyspieszenia inflacji była energia, której ceny wzrosły o 10,4% rok do roku, następnie usługi (+ 0,9%) oraz kategoria obejmująca żywność, alkohol i tytoń (+ 0,6%). Jeśli wykluczymy energię, nieprzetworzoną żywność, alkohol i tytoń, czyli produkty najbardziej niestabilne, inflacja w kwietniu wyniesie 0,7%.

+ 1,6% we Francji

W całej Unii Europejskiej inflacja wzrosła do 2%. Według Eurostatu najniższe wskaźniki odnotowano w kwietniu w Grecji (-1,1%), Portugalii (-0,1%) i na Malcie (0,1%). Najwyższe roczne stopy odnotowano na Węgrzech (+ 5,2%), Polsce (+ 5,1%) i Luksemburgu (+ 3,3%). We Francji jest to tyle samo, co średnia w strefie euro (+ 1,6%).

Jeremy Bruno BFMTV Reporter

READ  Polskie firmy zaatakują Maroko