Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Środowisko: jak nasze stare ubrania zanieczyszczają Ghanę

opublikowany

aktualizować

Francja 2
Artykuł autorstwa

N. Bertrand, J. Barrère, C. Marchand – Francja 2

Telewizory we Francji

Znaczna część odzieży używanej na Zachodzie trafia na plaże i morza krajów afrykańskich. W Ghanie nie wiemy już, co zrobić z tymi starymi używanymi ubraniami.

Fale Oceanu Atlantyckiego bezlitośnie odrzucają je na plażach, gdzie piętrzą się na setki metrów. Tysiące ubrań noszonych na Zachodzie trafiają na boki Ghany, a nawet do centrum Akry, stolicy. Sztuczne wydmy, które mają dziś dwadzieścia metrów wysokości, nie przestają rosnąć od piętnastu lat. „W kółko palimy ubrania, ale zawsze jest ich więcej. sprawia, że ​​chorujemy”Ktoś wyjaśnia. Opary te są potencjalnie toksyczne, chociaż nie przeprowadzono żadnych badań.

Każdego dnia do Ghany przybywa 160 ton ubrań, których w krajach zachodnich nikt już nie chce. Wokół tych używanych ubrań rozwinęła się cała gospodarka. Ale niewiele z nich nadaje się do użytku. Każdego dnia na wysypiska śmieci trafia ponad 70 ton tkanin, co jest katastrofą ekologiczną. Liz Rickets Założenie organizacji pozarządowej w celu zrozumienia wpływu zanieczyszczenia tekstyliów. „Degradacja ubrań zajmie lata, podczas których do środowiska uwalniane są szkodliwe i toksyczne mikrowłókna” założyciel wyjaśnia lub Przedsiębiorstwo. Według byłego nowojorskiego projektanta, który wzywa do zmiany konsumpcji, winę ponoszą marki i konsumenci, ponieważ żywotność odzieży staje się coraz krótsza. Co najmniej jeden na osiem T-shirtów trafia na afrykańskie wysypisko śmieci.