Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Środkowoeuropejskie stowarzyszenia kierowców ciężarówek żądają zwrotu zezwoleń na wjazd ukraińskim ciężarówkom

Środkowoeuropejskie stowarzyszenia kierowców ciężarówek żądają zwrotu zezwoleń na wjazd ukraińskim ciężarówkom

Szefowie czeskich, węgierskich, litewskich, polskich i słowackich stowarzyszeń transportu drogowego uważają, że złagodzenie unijnych zasad dostępu wprowadzone po inwazji na Ukrainę „szkodzi konkurencyjności przewoźników drogowych w Unii”.

Przedstawiciele środkowoeuropejskich przedsiębiorstw transportu drogowego wezwali w piątek Unię Europejską do zakończenia umowy transportowej z Ukrainą, która ich zdaniem doprowadziła do nieuczciwej konkurencji ze strony tego kraju. We wspólnym komunikacie prasowym szefowie czeskich, węgierskich, litewskich, polskich i słowackich stowarzyszeń transportu drogowego zwrócili się do swoich ministrów transportu i Komisji Europejskiej.

Domagają się przywrócenia ukraińskim firmom transportowym zezwoleń na wjazd do UE, z systemu, który Unia porzuciła po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. Szacują, że to złagodzenie unijnych zasad dostępu „szkodzi konkurencyjności przewoźników drogowych w Unii”. Ich wspólny tekst.

„W związku z tym prosimy władze o rozważenie rozwiązania lub wprowadzenia istotnych zmian w obowiązującej umowie między UE a Ukrainą” – dodali.

Zamknięcie głównych przejść granicznych z Ukrainą

Polscy pracownicy transportu drogowego od dwóch tygodni protestują zamykając główne przejścia graniczne z Ukrainą, powodując ogromne kolejki po obu stronach granicy.

Odbyły się już spotkania stowarzyszeń kierowców ciężarówek, przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz rządów Polski i Ukrainy, których celem jest próba rozwiązania sporu. Jednak Kijów, który odrzuca wniosek o ponowne przyznanie zezwoleń na wjazd do UE dla swoich ciężarówek, oświadczył w czwartek, że w ostatniej rundzie negocjacji obie strony nie osiągnęły porozumienia.

Najważniejsze artykuły

READ  Pilne: Niskie rezerwy ropy w Stanach Zjednoczonych! Ropa naftowa testuje poziom 82 dolarów.