Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina odbędzie się 16 czerwca w Genewie

Spotkanie Joe Bidena i Władimira Putina odbędzie się 16 czerwca w Genewie

Pierwsze oficjalne spotkanie między nimi odbędzie się w atmosferze skrajnego napięcia między Waszyngtonem a Moskwą, na tle wymiany sankcji i oskarżeń. Biały Dom ogłosił we wtorek, 25 maja, że ​​prezydent USA Joe Biden spotka się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem 16 czerwca w Genewie w Szwajcarii.

To pierwsze spotkanie obu panów od czasu przybycia Joe Bidena na czele Stanów Zjednoczonych po spotkaniach przywódców Grupy Siedmiu krajów uprzemysłowionych i NATO po zachodniej stronie. Duma z miejsca, w którym można pokazać wspólny front przeciwko Moskwie.

Przywódcy zajmą się szeregiem pilnych problemów, starając się uczynić stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Rosją bardziej stabilnymi i przewidywalnymi.Rzeczniczka Białego Domu Jane Psaki powiedziała w krótkim oświadczeniu.

Ogłoszenie nastąpiło tego samego dnia, w którym uwięziony rosyjski dysydent Aleksiej Nawalny powiedział, że był celem trzech śledztw, a presja na jego ruch i jego zwolenników rośnie od kilku tygodni.

Przeczytaj także duży format: Jill Navalny: Bycie młodym i buntowniczym na Syberii pod rządami Putina

Z amerykańskiego źródła w Agence France-Presse (Agence France-Presse) podkreślił, że spotkanie z Władimirem Putinem nie jest bynajmniej nagrodą dla tego ostatniego, ale jest najskuteczniejszym sposobem zarządzania relacjami. Trudne i tak powinno pozostać.

W porządku obrad są Białoruś, Syria i broń jądrowa

Przy okazji tego spotkania Joe Biden zamierza w szczególności odwołać się do reżimu Aleksandra Łukaszenki na Białorusi, który jest wspierany głównie przez Moskwę. Kraj staje się coraz bardziej odizolowany Wchodzą w życie ograniczenia w jego przestrzeni powietrznejW odwecie ze strony Mińska, oskarżony o porwanie europejskiego samolotu pasażerskiego za aresztowanie przeciwnika na pokładzie.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Rosja, Mińsk stanowcze wsparcie

Reżim Aleksandra Łukaszenki, który rządzi od 1994 r., Był już celem wielu zachodnich sankcji za brutalne stłumienie bezprecedensowego ruchu protestacyjnego, w wyniku którego dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice w 2020 r. Po sierpniowych wyborach prezydenckich. ’Imitacja’ Europejczycy.

READ  Szef lokalnej administracji wojskowej twierdzi, że w Awdijiwce na wschodzie kraju nasila się rosyjski atak.

Na podstawie amerykańskiego źródła ustalono, że kwestia kontroli broni jądrowej zajmie ważne miejsce w dyskusjach. Na początku lutego Stany Zjednoczone i Rosja przedłużyły o pięć lat traktat rozbrojeniowy Nowego Początku. Umowa została podpisana w 2010 roku i ogranicza arsenały do ​​maksymalnie 1550 rozmieszczonych głowic dla każdego z tych dwóch krajów, co stanowi spadek o około 30% w porównaniu z poprzednim pułapem ustalonym w 2002 roku.

Programy nuklearne Iranu, Korei Północnej, Arktyki, zmian klimatycznych, a nawet Syrii będą częścią dyskusji na tym szczycie.

Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Zimna niespodzianka między Rosją a Stanami Zjednoczonymi po tym, jak Joe Biden oskarżył Władimira Putina o bycie „zabójcą”.

Świat z Agence France-Presse