Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Dlaczego chińska teoria wypadków w laboratoriach odradza się w USA?

Większość ekspertów ignorowała to przez długi czas i uważała, że ​​jest bardzo nieprawdopodobna, jeśli nie poza zasięgiem. Laboratoryjna teoria wypadków Aby wyjaśnić pochodzenie Covid-19 W ostatnich tygodniach powrócił na swoją siłę w kontrowersjach amerykańskich.

Nie odkryto „żywiciela pośredniego” zwierzęcia

W poniedziałek w CNBC Scott powiedział Gottliebowi, szanowanemu byłemu prezydentowi FDA. Wyjaśnił, że „rok temu poparcie hipotezy o naturalnym pochodzeniu było„ w dużej mierze logiczne, ponieważ był to najbardziej prawdopodobny scenariusz ”. Ale tak zwany„ żywiciel pośredni ”, czyli zwierzę, z którego wirus przenosił się na ludzi, nie został jeszcze odkryty. Z powodu braku wzroku. „

„Pytanie, które zadaje wielu ludziom, brzmi: kiedy zbiegi okoliczności są zbyt częste?” , Odnosząc się do rosnącej ilości „poszlak”.

Naukowcy z Wuhan są chorzy od listopada 2019 roku?

niedziela dziennik „Wall Street Twierdził, że miał dostęp do niepublikowanych informacji z wywiadu USA i stwierdził, że trzech badaczy z Instytutu Wirusologii w Wuhan w Chinach już w listopadzie 2019 r. Doświadczyło „objawów zgodnych zarówno z Covid-19, jak i sezonową infekcją”, która wymagane leczenie w szpitalu. Pekin zaprzeczył Informacja z dziennik „Wall StreetNazywanie ich „całkowicie fałszywymi”.

„Musimy dotrzeć do sedna sprawy, niezależnie od odpowiedzi, jest to dla nas priorytet” – powiedział Andy Slavitt, doradca Białego Domu ds. Walki z COVID-19. „Potrzebujemy całkowicie przejrzystego procesu ze strony Chin i WHO, aby nam w tym pomóc”.

Skrytykował brak przejrzystości w Chinach

Po czterotygodniowym pobycie w Wuhan na początku tego roku, wspólne badanie przeprowadzone przez ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia i Chin orzekło w marcu, że „bardzo mało prawdopodobne jest” wystąpienie wypadku laboratoryjnego. Ale sam szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, wezwał do nowego badania hipotezy infuzji laboratoryjnej.

Kilka krajów, w tym Stany Zjednoczone, wyraziło swoje „obawy” i wezwało Chiny do przyznania „pełnego dostępu” do ich danych. Prośba została ponowiona w poniedziałek z okazji siedemdziesiątego czwartego Światowego Zgromadzenia Zdrowia.

READ  Nowym premierem został były działacz opozycji Najah Masarat

„Potrzebuję więcej badań”

Wzrasta liczba wezwań do dalszych badań, w tym w środowisku naukowym. W połowie maja około piętnastu ekspertów opublikowało artykuł w prestiżowym czasopiśmie Science: „Potrzebujemy więcej badań, aby określić pochodzenie epidemii” – twierdzą. Piszą, że teorie dotyczące pochodzenia zwierzęcia lub przypadkowego laboratorium „nadal mają zastosowanie”, ale „nie zostały sprawiedliwie rozważone”.

Powiedzieli, że obie hipotezy „muszą być poważnie rozważone, abyśmy mieli wystarczające dane” i wezwali „agencje zdrowia publicznego i laboratoria badawcze do udostępnienia ich danych opinii publicznej”.

W Stanach Zjednoczonych hipoteza o wycieku wirusa z chińskiego laboratorium była do tej pory głównie podsycana przez administrację Donald Trump. Były prezydent USA zatriumfował w poniedziałkowym oświadczeniu: „Teraz wszyscy rozumieją, że miałem rację, kiedy za wcześnie ogłosiłem Wuhan jako źródło Covid-19”. „Dla mnie to było jasne od samego początku”.

Eksperci są nadal ostrożni

Jednak wielu ekspertów pozostaje bardziej ostrożnych. „Wielu z nas uważa, że ​​jest to prawdopodobnie naturalne zjawisko (…), ale nie mamy 100% odpowiedzi na to pytanie” – powiedział Anthony Fauci, wybitny immunolog i doradca Białego Domu. „Wszyscy jesteśmy przekonani o konieczności kontynuowania śledztwa” – dodał.

Ale dla Scotta Gottlieba odpowiedź prawdopodobnie nie jest jasna: „Zakładając, że (wirus) rzeczywiście wyłonił się z chińskiego laboratorium – i nie mówię, że tak – nigdy się nie dowiemy bez sygnalistów lub zmiany reżimu w Chinach . ”