Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sudan Południowy przekazuje firmie Kovacs 72 000 szczepionek AstraZeneca

Plik Południowy Sudan Zwróci 72 000 dawek szczepionki AstraZeneca przeciwko Covid-19 W inicjatywie Covax, ponieważ nie będzie mógł nią zarządzać, dopóki nie wygaśnie, przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia powiedział AFP we wtorek, 25 maja.

Kraj otrzymał pod koniec marca 132 000 dawek od Kovacs, globalnego mechanizmu dostarczania szczepionek biednym krajom, ale ich rozmieszczenie było utrudnione przez problemy logistyczne i niechęć populacji. Tylko 7996 mieszkańców Sudanu Południowego, spośród około 12 milionów ludzi, otrzymało dawkę. Do tej pory w kraju odnotowano 10 677 przypadków Covid-19, w tym 115 zgonów.

Przeczytaj także Afryka stoi w obliczu Covid-19: na kontynencie umiera więcej pacjentów z ciężkimi postaciami

Planujemy zwrócić Kovacsowi 72 000 dawek.Angelo Job Thun, szef Departamentu Zdrowia Operacji Covid-19, powiedział, potwierdzając uwagi zgłoszone w niedzielę przez Podsekretarza Departamentu, Maine Matchut Ichik. Po skierowaniu, które zaczyna obowiązywać za około tydzień, w kraju pozostanie około 52 000 dawek z tej samej partii, które Juba, ma nadzieję, będzie mogło użyć przed datą wygaśnięcia, tj. 18 lipca. Kraj zamówi wówczas nowe dawki preparatu Covax.

Pan Achiek twierdził, że otrzymał informację zwrotną „pozytywny” Covax odnośnie tej decyzji, która pozwoli innym krajom na stosowanie zakażonych dawek.

Przeczytaj także W Sudanie Południowym niebieskie rowery są przeciwko koronawirusowi

Jako najnowsze państwo na świecie od czasu jego secesji z Sudanu w 2011 r. Pod koniec dziesięcioleci wojny z Chartumem, kraj ponownie pogrążył się pod koniec 2013 r. W śmiertelnej wojnie domowej, z której ledwie wyszedł. Kwestie bezpieczeństwa i brak dróg utrudniają dystrybucję szczepionek.

Podobnie jak w innych krajach Afryki czy na świecie, obawa przed skutkami ubocznymi lub pogłoski podważające bezpieczeństwo szczepionki wzbudziły wątpliwości wśród ludności. W kwietniu kraj ogłosił, że wyrzuci 60 000 przeterminowanych dawek szczepionki AstraZeneca, które otrzymał w ramach darowizny od południowoafrykańskiej firmy telekomunikacyjnej MTN i Unii Afrykańskiej (AU).

READ  Kijów i Moskwa ponownie oskarżają się nawzajem o atakowanie elektrowni atomowej w Zaporożu

Świat z Agence France-Presse