Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sport w Polsce

WeSportFR zabierze Cię w podróż przez nową serię, więc przygotuj się i rozpocznij natychmiast sportową wycieczkę dookoła świata.

Przystanek pierwszy: Polska.

Skup się na Polsce

Choć liczy ponad 38 milionów mieszkańców i jest stosunkowo młoda, Polska ma jednak trudności z osiąganiem wyników w skali globalnej i cierpi w porównaniu ze swoimi niemieckimi, a nawet rosyjskimi sąsiadami. Ponieważ złoty wiek polskiego sportu przypadł na czasy komunizmu, Polska osiągnęła jednak pewne wyniki godne podkreślenia.

Zacznijmy piłka nożna, najpopularniejszy sport, odkąd licencjonowanych jest 800 000 Polaków (czyli najczęściej uprawiany sport w Polsce). Choć Ekstraklasa nie jest znana ze swojego poziomu rozgrywek, entuzjazm wokół tego turnieju pokazuje, jak bardzo Polacy są przywiązani do tego sportu. Legia Warszawa, 13-krotny mistrz i wielokrotny uczestnik Ligi Mistrzów, który w 1970 roku dotarł do półfinału, jest klubem odnoszącym największe sukcesy w Polsce.

Jeśli chodzi o reprezentację Polski, to po udanym okresie w latach 70. XX w., naznaczonym dwoma trzecimi miejscami w finale Pucharu Świata w 1974 i 1982 r. oraz złotym medalem olimpijskim w 1972 r. Potem nastąpiła długa przeprawa przez pustynię, przed renesansem, który został naznaczony mistrzostwem. XX w., kiedy dwukrotnie brała udział w finałowych etapach Mistrzostw Świata (w 2002 r. i następnie w 2006 r.). Wreszcie, jeśli chodzi o reprezentację Polski, wśród wybranych przez FIFA „Legendarnych Zawodników” pojawia się tylko jeden zawodnik, a mianowicie Zbigniew Boniek (który nosił między innymi barwy Juventusu, a następnie Romy w latach 80.). Kolejna gwiazda, napastnik Bayernu: Robert Lewandowski, który wciąż jest królem strzelców drużyny (54 gole w 87 meczach rozegranych w polskiej koszulce).

Kolejnym ważnym sportem w Polsce, Siatkówka. Z trzema tytułami mistrza świata (1974/2014/2018) Polska jest wielkim siatkarskim narodem. Jeśli chodzi o mistrzostwa krajowe, są to jedne z najbardziej prestiżowych mistrzostw w Europie i przyciągają najlepszych graczy międzynarodowych oraz wielu Francuzów: Julian Linnell (Jastrzębski Wegel), Antoine Brizard (Onyko Warszawa), a nawet nasz kapitan Benjamin Tonioti (Zaksa).

READ  Wielkie napięcia między The Blues 98?

Na koniec porozmawiajmy o Do'Gry sportowe Polska, która jest prawdziwym dostawcą medali. Polacy przodują w dwóch dyscyplinach, które nie mają ze sobą nic wspólnego: w rzucie (jak Anita Włodarczyk, trzykrotna mistrzyni świata i dwukrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem) i średnim dystansie (jak Adam Czczot, trzykrotny mistrz Europy na 800 metrów i tym samym główny rywal Francuza Pierre'a Ambroise Bosse na poziomie kontynentalnym). 3 z 11 medali zdobytych przez Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio w 2016 roku zostały zdobyte w lekkoatletyce.

Kraj gospodarz Euro 2012

źródło: Tapitus

W dniach 8 czerwca – 1 lipca 2012 roku stowarzyszona z Ukrainą Polska organizuje 14. edycję Mistrzostw Europy w piłce nożnej. W odpowiedzi na prośby Włoch i wieloletniego duetu chorwacko-węgierskiego 18 kwietnia 2007 roku na państwo organizujące wybrano Unię Polski i Ukrainy.

Podczas Mistrzostw Europy 2012 po raz pierwszy kraje wschodnie zorganizują wydarzenie sportowe na taką skalę. Jednak ten outsourcing spotyka się z wieloma krytykami, szczególnie w odniesieniu do kwestii niespójnej logistyki i infrastruktury. Dlatego polski rząd zdecydował się na duże inwestycje (o wartości 25 miliardów euro) i wybudował kilka stadionów, w tym obecny Stadion Narodowy w Warszawie.

Polska znalazła się w pierwszej grupie tego turnieju wraz z Grecją, Rosją i Czechami. Z dwoma remisami i jedną porażką zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie i dlatego nie zajdą dalej niż mecze grupowe. W finałowym meczu pomiędzy Włochami a Hiszpanią hiszpańska drużyna zwyciężyła 4:0 pod wodzą Fernando Torresa, króla strzelców rozgrywek. Tymczasem Hiszpania stała się pierwszym krajem, który zdobył potrójną koronę na Euro 2008, Pucharze Świata 2010 i Euro 2012.

Od Euro 2012 Polska była gospodarzem kilku ważnych wydarzeń sportowych, a tego lata będzie gospodarzem Mistrzostw Świata FIFA U-20.

Przegląd polskich list przebojów

Źródło: FIFA

Polska ma obecnie 282 medale Letnich Igrzysk Olimpijskich (w tym 66 tytułów). To właśnie kolarstwo torowe dało Polsce pierwszy medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu (1924). Dopiero na kolejnych igrzyskach olimpijskich w 1928 roku Polska zdobyła swój pierwszy złoty medal olimpijski dzięki rzucaniu dyskiem Halinie Konopace. Podczas ostatnich igrzysk olimpijskich w Rio Polska zajęła 33. miejsce wśród krajów odnoszących największe sukcesy z 11 medalami, w tym dwoma złotymi.

READ  Stade de Reims: W środku koszmaru Zieloni upadają w drugiej połowie i są blisko Ligue 2

Oprócz Roberta Lewandowskiego inni Polacy mają za sobą imponujące międzynarodowe kariery i swoimi wyczynami zdołali wypromować Polskę. Począwszy od polskich sportowców jak tyczkarz Piotr Lesek, wielokrotny medalista najważniejszych mistrzostw (9 medali międzynarodowych), czy Adam Czczut, 15 medalistów, w tym 3 tytuły Europy i 2 razy wicemistrz świata. Ale prawdziwymi gwiazdami polskiego sportu są tak naprawdę siatkarze: Piotr Gruszka (rozegrał w reprezentacji 450 meczów), Michał Winiarski (najlepszy przyjmujący Igrzysk Olimpijskich 2008 i najlepszy zawodnik LDC 2011), a także Paweł Zagomny, jeden z najlepszych przechodnie. Na świecie. Pierwszym polskim szosowym mistrzem świata w 2014 roku został kolarz Michał Kwiatkowski. Wreszcie kobiety nie zostały pominięte, czego dowodem jest niekwestionowana mistrzyni rzutu młotem Anita Włodarczyk, która od około dziesięciu lat nie schodzi z międzynarodowych podium (tryptyk ) mistrz świata i dwukrotny mistrz olimpijski). Do tego ostatniego należy nawet rekord świata w tej dziedzinie (82,92 m osiągnięte w Warszawie w 2016 r.).

World Sports Tour trwa, więcej w następnym odcinku! Czezik!

Źródło obrazu: BFM/RMC Sport


Bardzo pasjonuje się lekkoatletyką, od powrotu Florii Gui podczas 4×400 w Zurychu, od złotych kroków Mahayeddine'a Mekhisiego, po szalone wyścigi PA Bosse… (chociaż Mbappe ma skłonność do kopania piłki w stopy)