Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX: Dlaczego Starship jest uważany za rakietę przyszłości?

SpaceX: Dlaczego Starship jest uważany za rakietę przyszłości?

Starship, ekonomiczna, supermocna rakieta zdolna do wysyłania ludzi na Marsa, opracowana przez Elona Muska i jego firmę SpaceX, może odbyć swój pierwszy lot testowy w poniedziałek, 17 kwietnia.

Świetny moment na podbój kosmosu. Starship ma odbyć swój pierwszy lot testowy w poniedziałek. On s’agit d’une étape-cle dla tego startu 120 metrów wysokości, opracowany przez SpaceX, l’entreprise d’Elon Musk, depuis des années, et destiné à des voyages dans l’espace lointain, vers la Lune et Mars

Start powinien odbyć się z bazy kosmicznej Starbase, zlokalizowanej w najbardziej wysuniętej na południe części Teksasu, w Stanach Zjednoczonych. SpaceX ogłosił w piątek, że dwuipółgodzinne okno zdjęciowe otwiera się o 7 rano czasu lokalnego (1200 GMT). Daty tworzenia kopii zapasowych są zaplanowane na tydzień.

Wynik testu jest niepewny, ale SpaceX powiedział, że jego sukces będzie mierzony „ile się z niego nauczysz”. „Może sukces, chwała gwarantowana!” – napisał Elon Musk w tweecie.

Wielofunkcyjny pocisk

Ogromną zaletą Starship jest to, że jest to rakieta wielofunkcyjna. Tam, gdzie większość pojazdów nośnych ma dobrze określone cele, statek kosmiczny jest przeznaczony do wysyłania satelitów na niską orbitę, transportu astronautów, a nawet służy jako „stacja tankowania” w kosmosie dla innych rakiet do tankowania. w paliwie. „To, co z niecierpliwością czekamy na rozwój, to ogólny środek transportu dla dużych mas lub ludzi (…) w dowolnym miejscu w Układzie Słonecznym” — podkreślił Elon Musk. A w szczególności dla Marsa, ostatecznego celu SpaceX.

„W rzeczywistości nie ma statków kosmicznych, są statki kosmiczne” – podsumowuje Xavier Pasco, dyrektor Fundacji Badań Strategicznych i specjalista od amerykańskiej polityki kosmicznej. „Ale teraz bardziej wspiera Artemis, największy amerykański program powrotu na Księżyc”. Starship został wybrany do dostarczenia astronautów NASA na Księżyc w 2025 roku.

READ  Czy jest jakaś konkretna pora na śniadanie?

Bardziej ekonomiczny launcher

W przeciwieństwie do tradycyjnych rakiet, które „gubią się” po wystrzeleniu w kosmos, statek kosmiczny będzie wielokrotnego użytku. To musi być coś więcej niż poprzednie wyrzutnie zaprojektowane przez Elona Muska.

Ta funkcja pozwoli zaoszczędzić pieniądze i pozwoli na wielokrotne uruchamianie. „Statek kosmiczny to pierwsza rakieta odpowiadająca epoce uprzemysłowienia kosmosu” – komentuje Xavier Pascoe. „Kiedy jest funkcjonalny, możemy sobie wyobrazić kilka startów statków kosmicznych każdego tygodnia, podczas gdy NASA wykonuje obecnie tylko dwa lub trzy starty rocznie”.

Najmocniejszy na rynku?

Starship powinien również zrewolucjonizować kategorię ciężkich wyrzutni. Planowane jest wysłanie stu ton na niską orbitę. Dla porównania Falcon-9, jego poprzednik w SpaceX, może wysłać tylko piętnaście do szesnastu ton.

„Jeśli Starship odniesie sukces, przez lata będzie pozbawiony prawdziwej konkurencji” — oszacował Xavier Pasco. Ku wielkiemu rozczarowaniu Jeffa Bezosa, szefa Blue Origin i głównego konkurenta SpaceX. „Jeff Bezos nie jest poza wyścigiem, ale jest w tyle. W tej chwili nie ma nawet kariery odpowiadającej Falconowi-9, zauważa specjalista.