Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Medycyna stoi przed wyzwaniem nadrozpoznawalności

Czy możesz opisać pojęcie „patologii”? Czy chodzi o pacjentów, którzy myślą, że są chorzy, a nie są?

Choroba odpowiada objawom, dyskomfortowi, bólowi i zmęczeniu. Kiedy poczujesz objaw, musisz umówić się na wizytę do lekarza, aby mógł postawić diagnozę, najczęściej co zrobi po badaniu klinicznym. Tam mamy przedmiot naukowy, opisany przez biomedycynę. Oczywiście lekarz może zalecić dodatkowe badania, krew, prześwietlenia, skaner, rezonans magnetyczny itp. Ale są jeszcze dwa inne scenariusze. Pierwsza: nieosiągalna choroba. Po badaniu klinicznym i wszystkich innych badaniach lekarz nie wie, jak nazwać objawy, które nie odpowiadają żadnej znanej chorobie. Po drugie: choroba, rzecz naukowa dla lekarza, jest skuteczna, ale pacjent nigdy nie odczuje najmniejszego symptomu.

Dlatego z jednej strony mamy pacjentów, którzy narzekają, ale nie potrafią zidentyfikować źródła swojej choroby, az drugiej strony są pacjenci, którzy nie narzekają, ale których lekarz wykryje chorobę bez konsekwencji. A jaki jest problem?

Nadmierna diagnozalub nadmierne leczenie medyczne lub dryf w systemie opieki zdrowotnej. „Non-choroby” wpływają na budżet na zdrowie i ubezpieczenie społeczne. To zaśmieca gabinety lekarskie i skraca czas poświęcony na prawdziwe choroby. Wiesz ogólnie, że żywy organizm jest ekosystemem w nieustającej równowadze, który w przypadku braku równowagi jest zdolny do regeneracji…

Jednak profilaktyka i badania przesiewowe są dziś głównymi zaletami krajowej polityki zdrowia publicznego…

Rzeczywiście, zapobieganie i badania przesiewowe to nie to samo. Zapobieganie podkreśla czynniki ryzyka chorób, które mogą nigdy nie spowodować. Wszyscy wiemy, że lepiej nie palić, że palenie naraża na wiele chorób, zwłaszcza raka płuc, ale indywidualnie palacz nigdy nie zachoruje na raka płuc… Profilaktyka zadziała rowerem, a nie samochodem. Badanie to nie zakaz.

Niektóre kraje zaczynają odchodzić od tego systematycznego badania, którego skuteczność zaczyna być kwestionowana przez nauki statystyczne. »

Rak piersi i prostaty są szeroko badane, zwłaszcza we Francji, poprzez kampanie przesiewowe. Nadal ma pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, prawda?

READ  Rak płuc: te liczby pokazują, że kobiety są coraz bardziej dotknięte

Rak sein jest poważnym enjeu santé publique, c’est vrai, mais le dépistage global, generalisé, qui est une bonne intencja puisqu’il promet que moins de women mourront du cancer du sein, n’a change en rien wskaźnik śmiertelności. Mamy za sobą już 40 lat doświadczenia, I wiemy, że to systematyczne badanie przesiewowe nie miało wpływu na śmiertelność. Z drugiej strony średni wiek umieralności jest wyższy ze względu na postęp terapeutyczny. Niektóre kraje rozważają rezygnację z tego ustrukturyzowanego badania, którego skuteczność zaczyna być kwestionowana przez nauki statystyczne.

Czy jednak zainteresowanie wykrywaniem wczesnych nowotworów w celu ich leczenia, zanim się rozwiną?

Tak, ale nie wiemy, czy zmieni się to w trakcie życia pacjenta. Stąd naddiagnoza. Na przykład w przypadku prostaty w latach 90. leczyliśmy i usuwaliśmy wszystkie nasze prostaty. Teraz w jednej trzeciej przypadków po prostu patrzymy. Za 15 lat w ogóle nie będzie działać. Postępy naukowe w diagnostyce poprawiły badania przesiewowe i coraz częściej znajdujemy małe guzy, nawet geny przy urodzeniu, z czynnikami predysponującymi. Co z tym robimy? Choroby, które mogą nigdy się nie rozprzestrzenić? Co powiemy zaangażowanym osobom, które prawdopodobnie będą chore, ale stracony czas? A może lepiej im nie mówić?

Mówisz w swojej książce, że medycyna to biznes. Ile powinniśmy mieć pewności siebie w obliczu pojawiania się nowych chorób, które wydają się rosnąć: na przykład bezdech senny czy endometrioza?

Tak naprawdę medycyna to biznes i nie ma w tym nic wstydliwego. Powinieneś wiedzieć, że żaden chirurg, do którego się zwrócisz, nie odrzuci cię. Przypominam, że żadna choroba nie jest nieosiągalna, nie ma objawów klinicznych. Z drugiej strony, jeśli chodzi o bezdech senny lub endometriozę, jest ku temu powód. Chroniczne zmęczenie osób z bezdechem zawsze było „subiektywne” i nie wiedzieliśmy, jak naukowo wyjaśnić jego przyczyny. Postęp medycyny doprowadził do odnalezienia jego pochodzenia. To samo dotyczy endometriozy wykrytej dzięki postępowi w obrazowaniu. Choroby te istniały wcześniej, ale nie zostały rozpoznane przez naukę.

  • „Non-Choroby: wyzwanie medycyny” Ed Sewell, Luke Perino

na ten sam tematMovember: „Z rakiem prostaty można żyć dobrze i długo”

W listopadzie zapraszamy mężczyzn po 50 roku życia na zadbanie o swoją prostatę. Zaleca się badanie krwi i badanie kliniczne, aby uniknąć konsekwencji raka, który dotyka 1 na 9 mężczyzn.Institut Bergogne w Bordeaux oferuje wsparcie i innowacyjne metody leczenia. Punkt bez tabu