Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W przeszłości Ziemia była całkowicie pokryta lodem!

W przeszłości Ziemia była całkowicie pokryta lodem!

Franciszka Marcina Leona Hiszpania pogoda 5 minut
Nowy model Snowball Earth został znaleziony dla otwartych wód w oceanach na niskich i średnich szerokościach geograficznych.  Źródło: dr Huyue Song
Nowy model Snowball Earth został znaleziony dla otwartych wód w oceanach na niskich i średnich szerokościach geograficznych. Źródło: dr Huyue Song

Starożytna teoria „kuli śnieżnej” zakłada, że ​​nasz świat widziany z kosmosu jest idealną kulą z lodem pokrywającym ląd i morze.

Opierają się na dowodach, w tym osadach utworzonych przez lodowce w pobliżu równika. Fakt, że lód rozciągnął się tak daleko od biegunów, wskazuje, że znaczna część naszej planety była kiedyś zamarznięta.

Ale od dawna spekulowano na temat zakresu pokrycia i Niektórzy byli przekonani, że nadal istnieją obszary błota pośniegowego lub głębokiego morza, umożliwiając dostęp tlenu i tworzenie inkubatorów dla życia.

Nowe badania opublikowane niedawno w czasopiśmie Nature Communications dodają wagi tej teorii i sugerują, że Te oazy tundrowe mogą istnieć znacznie dalej na północ, niż wcześniej sądzono. Dowody pochodzą z cienkiej warstwy czarnych łupków, która prawdopodobnie znajdowała się pod powierzchnią morza podczas epoki lodowcowej Marinoan, która rozpoczęła się około 650 milionów lat temu.

Łupek w formacji Nantou w południowych Chinach jest swego rodzaju zapisem ówczesnych warunków oceanicznych.

Analizując poziomy takich pierwiastków jak żelazo i obecność azotu, Naukowcy mogą wywnioskować, czy tlen przedostaje się do oceanu i czy formy życia wytwarzają azot.

Znaleźliśmy dowody na warunki wolne od lodu w starożytnym północno-środkowym (miejsca przed dryfem kontynentalnym)powiedział Huyue Song, który pomagał prowadzić badania. „Do tej pory obszary wolne od lodu zidentyfikowano tylko w strefie podzwrotnikowej”. Zamiast „wąskiego pasa wolnego od lodu” w centrum Ziemi, dodał Song, profesor Chińskiego Uniwersytetu Nauk o Ziemi w Wuhan, regiony wolne od lodu mogły istnieć na większą skalę.

Badania przeprowadzono na całym świecie

Odkrycia opierają się na innych badaniach z miejsc od Australii po Brazylię, sugerując, że życie mogło przylgnąć do regionów pozbawionych śniegu i lodu, kiedy większość części Ziemi była stała. Te żłobki mogły pomóc w wywołaniu „szybkiego odbicia biosfery” pod koniec epoki lodowcowejWedług opublikowanego badania. Prace trwały łącznie cztery lata i obejmowały zbieranie próbek z odległego miejsca w dystrykcie Shennongjia w prowincji Hubei, około 500 kilometrów od bazy Song w Wuhan.

READ  Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że polio zniknęło z Filipin

Song tak myślał Odkrycia te pomogą naukowcom lepiej zrozumieć, jak działa klimat naszej planety oraz jak życie na Ziemi ewoluowało i przetrwało na przestrzeni wieków.. I chociaż epoki lodowcowe na Ziemi mogą wydawać się starożytną historią, Song mówi, że mogą one przynieść korzystne lekcje dla planety, która obecnie doświadcza poważnych nowych zmian klimatycznych.

Zapewnia wgląd w to, jak życie przetrwa ekstremalne zjawiska pogodoweJest to temat, który będzie nabierał coraz większego znaczenia w miarę nasilania się współczesnych zmian klimatu”.

Bibliografia

Huyue Song, środowisko nadające się do zamieszkania na średnich szerokościach geograficznych dla morskich eukariontów podczas zanikającej fazy zlodowacenia śnieżnego Marinuan, Nature Communications (2023). DOI: 10.1038/s41467-023-37172-x. www.nature.com/articles/s41467-023-37172-x

Nature Communications, AFP