Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Skonfiskowane przez nazistów skarby masońskie zachowane w Polsce

Bosnan (Polska) (AFP) – Kwadraty i cyrkle, stare dzieła, książki i albumy są ostemplowane znakiem jakiegoś osławionego nazistowskiego arystokraty Heinricha Himmlera. Zrzutowa kolekcja przedmiotów masońskich w Poznaniu przechowuje swoje skarby ku uciesze hosteli i badaczy.

Ileana Krosinska, nadzorca kolekcji, powiedziała AFP, że ponad 80 000 starych i najnowszych tomów w bibliotece Uniwersytetu UAM w Bosnonie (na zachodzie), które są oddalone od półek o ponad kilometr, są „jedną z największych europejskich list masońskich ; przez niektórych najważniejsze”.

– Wciąż skrywa tajemnice – podkreśla Krosińska, gdy zaczęła przeglądać 89 pudeł archiwów zgromadzonych przez służby Himmlera, jeszcze niesklasyfikowanych.

Skonfiskowane w całej Europie

„Naziści nienawidzili masonerii” – przypomniał AFP Andrzej Karpovich, który od trzydziestu lat kieruje kolekcją bośniacką.

Książka nosi pieczęć nazistowskiego reżimu wystawiona w Poznaniu 22 grudnia 2021 r. Janek Skorziński AFP

Dalej nazizm jest interpretowany jako „owoc fali przeciwko elitom i intelektualistom”, a zatem nieuchronnie „przeciwko masonom”.

Naziści zamknęli loże lub zmusili je do rozproszenia, konfiskowali lub – bardzo rzadko – palili ich biblioteki. Przez cały czas postępów wojsk niemieckich zbiory z podbitych ziem wzbogacały zbiory Reichsführera-SS Heinricha Himmlera, w skład których wchodziły archiwa dotyczące Żydów, jezuitów czy czarownic. mówi Karbowicz.

Zabrana do miejsc specjalnie chronionych przed bombardowaniami alianckimi kolekcja została podzielona na trzy główne obszary, z których dwa zostały ukryte w Polsce i III Czechach.

[W1945rpolskiewładzezajęłyjejczęśćwSławslaskiej(zachodniej)do150000tomówaresztawtymarchiwumfrancuskiegokolaborantaHenrikastenazostałaskonfiskowanaprzezArmięCzerwoną[1945ஆம்ஆண்டில்போலந்துஅதிகாரிகள்அதன்ஒருபகுதியைஸ்லாவாஸ்லாஸ்காவில்(மேற்கு)150000தொகுதிகள்வரைகைப்பற்றினர்மேலும்பிரெஞ்சுஒத்துழைப்பாளர்ஹென்றிகாஸ்டனின்காப்பகங்கள்உட்படமீதமுள்ளவைசெம்படையால்பறிமுதல்செய்யப்பட்டன

„Francji udało się odzyskać swoje dokumenty”, z których większość trafiła do różnych polskich instytucji i bibliotek. mówi Karbowicz.

Stara tradycja

Biblioteka Bosnońska założyła swoją specyficzną kolekcję masońską w 1959 roku, u szczytu nierozpoznanej komunistycznej ery ruchu masońskiego.

Masońskie Sarees and Archives na Uniwersytecie w Bosnonie, 22 grudnia 2021 r.
Masońskie Sarees and Archives na Uniwersytecie w Bosnonie, 22 grudnia 2021 r. Janek Skorziński AFP

Z reguły masoneria „może się rozwijać tylko w ustrojach demokratycznych”, podkreślając książkę „Wolne braterstwo równości nad brzegiem Wisły” Dominique’a Lesage’a z AFP, współautora z Anną Carroll. Upadek komunizmu w latach 90.

READ  Polska wyłania się jako główna potęga europejska przeciwko Putinowi

Była taka stara tradycja, że ​​pierwsza polska loża, Czerwone Bractwo, ujrzała światło dzienne już w 1721 roku. Do najsłynniejszych masonów Polska zalicza ostatniego króla Stanisława Augusta Boniadowskiego jako pierwszego prezydenta, Gabriela Narutowicza, czyli najlepszego pianistę. Filantrop i polityk Ignacio Badrevsky.

Pan. Według książki Lesage’a do 2020 roku w Polsce było 47 lóż z ośmioma różnymi dywizjami, co daje w sumie prawie 800 członków.

Rzadkie perły

Szerokie schody prowadzą na świecący dach starego budynku biblioteki uniwersyteckiej i zbliżają się do kolekcji Bosnana.

Wystawa archiwów masońskich 22 grudnia 2021 r. w Bosnan University Hall
Wystawa archiwów masońskich 22 grudnia 2021 r. w Bosnan University Hall Janek Skorziński AFP

Od niedawna prezentowana jest prawdziwa podróż rzadkich pereł z tej niezwykłej kolekcji, która według tradycji i kalendarza masońskiego sięga 4000 lat p.n.e.

Pierwsza loża masońska została oficjalnie włączona do Anglii w 1717 roku, a jej pierwsza konstytucja, napisana przez Jamesa Andersona i szerzej przestrzegana, została opublikowana w 1723 roku.

„Mamy bardzo rzadkie Wydanie Książęce Konstytucji Andersona i kolejne wydania, a także setki innych praw i konstytucji masońskich. To jest duma naszej kolekcji” – podkreśliła Krosińska.

Większość biblioteki stanowią dzieła z XIX i początku XX wieku, głównie w języku niemieckim, ze wszystkimi encyklopediami masońskimi w tym języku, mapy, dzieła, znaki, menu tabel, ale prawie kompletne zapisy członków lóż lub warsztaty. Przez długi czas do 1919 roku.

„Witamy przedstawicieli aktywnych lóż niemieckich, którzy chcieliby odrestaurować swoje archiwa i dokumenty historyczne. .

Kolekcja jest otwarta dla każdego, kto chce ją przeczytać. „To kopalnia informacji, w której możesz dowolnie rysować” – powiedział. Karbowicz powiedział.