Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Setki osób demonstrowało w Warszawie przeciwko antysemityzmowi

Setki osób demonstrowało w Warszawie przeciwko antysemityzmowi

W tę niedzielę kilkuset Polaków wyszło na ulice Warszawy, aby powiedzieć „nie” antysemityzmowi i zażądać uwolnienia więźniów Hamasu. Według urzędników był to największy marsz antysemicki, jaki kiedykolwiek widziano w Polsce. Raportowanie.

Wysłane przez:

2 minuty

Z naszym korespondentem w Warszawie, Adriana Sarletta

13-letni Leo, ubrany w żółtą czapkę, maszeruje z rodzicami w obronie kraju, w którym się wychował. Jego rodzina półtora roku temu opuściła Tel Awiw i osiedliła się w Warszawie. Młody człowiek myśli o swoich przyjaciołach, którzy pozostali w Izraelu. ” Nie wyobrażam sobie siebie, mojego brata i moich rodziców Został tam porwanyDlatego ważne jest, że jestem tu dzisiaj », deklaruje młody człowiek.

Za nim matka Agnieszka wciąż nie może otrząsnąć się po wydarzeniach z 7 października. ” Znam obywatela Polski, który został tam porwany, Alexa Donczyka, znam go, bo pracowaliśmy razem w Izraelu. »

Wielu takich jak oni przybyło ze swoimi rodzinami. Jacek przygotowywał przed przyjazdem swoich 7- i 3-letnich synów. ” Nauczyłem chłopców trochę o antysemityzmie, porozmawialiśmy trochę o tym, co wydarzyło się podczas II wojny światowej i tolerancji » – informuje.

wydarzenie” symboliczne i historyczne »

W Polsce antysemityzm był problemem bardziej palącym niż gdziekolwiek indziej – wspomina Jakow Liwne, ambasador państwa żydowskiego w Warszawie. ” 40% mieszkańców Warszawy stanowili Żydzi i zginęli tu podczas Holokaustu. Okazanie takiego wsparcia tutaj jest więc symboliczne i historyczne, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.. »

Grasina (73 l.) wyraża swoje obawy o przyszłość. ” Każda przyzwoita osoba powinna tu być, ponieważ Izrael został tak dotkliwie uderzony, i uważam, że należy zwrócić uwagę świata na to, co się tam wydarzyło. Do tej pory zawsze czułem się dobrze w Polsce i nadal dobrze się czuję, tylko trochę się boimy tego, co nas czeka „, ona wierzy.

Wcześniej tego dnia propalestyńska demonstracja zgromadziła kilka tysięcy osób przed ambasadą Izraela.

Czytaj więcej[En direct] Francja jest gotowa przyjąć w swoich szpitalach ranne dzieci ze Strefy Gazy, „jeśli będzie to pożyteczne i konieczne”.