Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Samolot z białoruskim sprinterem olimpijskim ląduje w Wiedniu (korespondent AFP)

Opublikowany w: Średnia :

Wiedeń (AFP)

Białoruska biegaczka olimpijska Kristina Tsimanoskaya, która odmówiła powrotu do domu ze strachu o swoje bezpieczeństwo, wylądowała w środę na wiedeńskim lotnisku, na małym przystanku w drodze do Polski, która przyznała jej wizę humanitarną.

Dziennikarz AFP zauważył, że samolot Austrian Airlines, który wcześniej wystartował z Tokio, wylądował na płycie lotniska po godzinie 15:00 czasu lokalnego (13:00 GMT).

Czarny samochód VIP, a za nim dwa radiowozy, czekały, aż 24-letni sportowiec eskortuje go poza zasięgiem wzroku, podczas gdy na miejscu było obecnych kilka mediów.

Młoda kobieta, skonfliktowana z władzami sportowymi w swoim kraju, leciała z Tokio do Warszawy bezpośrednim lotem polskiego LOT-u. Ale w ostatniej chwili zmieniła kurs.

„Według posiadanych informacji, dziś wieczorem ma wrócić do Warszawy” po krótkim pobycie w Austrii – powiedział AFP rzecznik austriackiego MSZ.

Biegaczka twierdziła w niedzielę, że uciekła przed przymusowym powrotem na Białoruś, zaledwie kilka dni po tym, jak publicznie skrytykowała federację lekkoatletyczną swojego kraju w środku igrzysk olimpijskich w Tokio.

Początkowo wspomniano o ewentualnym powitaniu z Austrii, kraju neutralnego, z którego pochodzi trener Philippe Anfried.

Białoruska sprinterka Kristina Tsimanoskaya w serii kobiet na 100 m na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 30 lipca 2021 r. Giuseppe Cacas AFP/Archiwum

Ale Austria, jeden z głównych partnerów gospodarczych Białorusi, gdzie istnieją cztery główne grupy, początkowo znajdowała się pod protektoratem.

Ale MSZ wskazało w środę, że Kristina Tsimanoskaya może „oczywiście liczyć na wsparcie Wiednia, jeśli chce ubiegać się o azyl”. „Decyzja należy do niego” – powiedział.

READ  Dyrektor biznesowy Brezolles żałuje, że wybrał szpital Dreux na swoje karetki pogotowia