Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sahara Maroka: Polscy inwestorzy eksplorują oczami

Sahara Maroka: Polscy inwestorzy eksplorują oczami

Region Laayoune-Sakia El Hamra przyciąga polskich inwestorów. W tym tygodniu liczna delegacja polskiej grupy Oknoplast, europejskiego lidera w produkcji okien i drzwi z tworzyw sztucznych, odwiedziła główne miasto południowych województw, aby zapoznać się z wieloma możliwościami inwestycyjnymi, jakie oferuje ten region.

Podczas tej trzydniowej wizyty polska delegacja odbyła szereg spotkań z lokalnymi urzędnikami, w tym z Sekretarzem Generalnym stanu regionu Laayoune-Sakia El Hamra Ibrahimem Bouimilatem oraz dyrektorem Regionalnego Centrum Inwestycji. Al-Ayoun Al-Sakia Al-Hamra, Muhammad Jaffer.

Polscy przedsiębiorcy byli szczególnie informowani o osiągnięciach regionu, zwłaszcza w obszarach społecznych, oraz planowanych najważniejszych inwestycjach, zwłaszcza w sektorze portowym, rolniczym, turystycznym i energetyki odnawialnej.

Przesłuchiwany przez Le360 prezes grupy Oknoplast Mikołaj Placek rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę inwestycję w prowincjach Sud de Royaume, która charakteryzuje się dużą liczbą wychodni, nie posiada położenia geograficznego oraz innej infrastruktury, która nie posiada możliwość jej rozwoju Inwestorzy.

„To już trzeci raz w ciągu dziewięciu miesięcy, kiedy jestem w Laayoune. Jesteśmy wiodącą polską firmą w Europie, obecną w 19 krajach, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie i pracujemy nad pozycjonowaniem się na obiecującym rynku afrykańskim” wyjaśnił.

Mikołaj Blaske nawiązał w tej kwestii do projektu inwestycyjnego dotyczącego produkcji okien i drzwi z tworzyw sztucznych, który zostanie uruchomiony w ramach partnerstwa z inwestorem z Maroka.

Dla Dyrektora Centrum Inwestycyjnego regionu Laayoune-Sakia El Hamra wizyta inwestorów w Laayoune podkreśla rosnącą atrakcyjność południowych regionów Królestwa dla inwestycji zagranicznych z sektora prywatnego, zwłaszcza z krajów europejskich.

Oknoplast nie jest pierwszą polską firmą zainteresowaną marokańskimi regionami saharyjskimi. W lutym ubiegłego roku polska Grupa LUG, jedna z wiodących europejskich firm w dziedzinie profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych, otworzyła oddział w Laayoune.