Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sąd Najwyższy uznał, że niektóre artykuły traktatów europejskich są niezgodne z konstytucją

Komisja Europejska odpowiedziała, mówiąc, że jest „zatroskana” i „użyje wszelkich środków”, aby chronić prymat prawa europejskiego.

Sąd Najwyższy orzekł w czwartek, 7 października, że ​​niektóre artykuły traktatu UE.NiekompatybilnyZ Konstytucją Polski, w historycznym końcu, zagrażającym planowanym finansom europejskim dla tego kraju i kwestionującym jego obecność w UE.

Posunięcie to jest najnowszym zwrotem akcji w długotrwałym konflikcie między Polską a Unią Europejską o kontrowersyjne reformy sądownictwa wprowadzone przez rządzącą nacjonalistyczną partię Konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

W swoim orzeczeniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Brylepska wymieniła kilka artykułów unijnego traktatu, które nie są zgodne z polskim prawem naczelnym i instytucjami europejskimi”Działaj poza granicami swoich możliwości. jaWstyd!»,Zdrajcy!“I”Witamy na Białorusi!Po usłyszeniu decyzji grupa około trzydziestu osób zebrała się przed sądem i zaczęła krzyczeć. “To oszustwo (…) Wyprowadzają nas z UE!2, zasmucona Anna Labus, emerytka, pozostawiona we łzach.

Ale rzecznik rządu Piotr Mller z zadowoleniem przyjął orzeczenie i nalegał, aby zostało ono utrzymane.Prawo konstytucyjne jest nadrzędne w stosunku do innych źródeł prawa„Rozważa jednak tę decyzję”.Umowy nie mają wpływu na obszary, w których UE przyznała uprawnieniaTakie jak przepisy dotyczące konkurencji, handlu i ochrony konsumentów.

Komisja Europejska odpowiedziała, mówiąc do siebie.Pilnie„Dzięki tej decyzji i”Użyje wszystkich narzędzi„Ma prawo chronić priorytet prawa europejskiego” – powiedział w czwartek unijny komisarz Didier Reinders. Urzędnik belgijski zaznaczył, że czeka na bardziej szczegółowe zapoznanie się z decyzją, podkreślając zasady prymatu prawa europejskiego nad prawem krajowym oraz wiążący charakter orzeczeń europejskiego wymiaru sprawiedliwości.W centrum związku.

jaEuropejski szantażja

W zeszłym miesiącu unijny komisarz ds. gospodarczych Paulo Gentiloni ostrzegł, że może toczyć się sprawa w polskim sądzie.EfektyFinansowanie motywacyjne dla Polski. Unia Europejska nie zatwierdziła jeszcze 23 miliardów euro i 34 miliardów euro tanich pożyczek planowanych dla tego kraju. Polski rząd cytuje Paulo Gentiloniego “Szantaż.

READ  Szwecja wygrała, Polska odpadła, Hiszpania dobrze się bawiła

Od tego czasu urzędnicy europejscy wyjaśniali, że pieniądze mogą zostać wypłacone w przyszłym miesiącu, ale ze względu na rządy prawa zostaną nałożone surowsze warunki. W zeszłym miesiącu Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o nakładanie na Polskę dziennych kar pieniężnych do czasu wstrzymania reform sądownictwa. Spór z Brukselą dotyczy w szczególności nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów, który zdaniem UE poważnie zagraża niezależności sądownictwa w Polsce.

Ale istnieją inne kontrowersje, w tym mianowanie sędziów i przenoszenie między różnymi sądami lub sekcjami tego samego sądu bez ich zgody. Polska wezwała do reform mających na celu wyeliminowanie korupcji w sądownictwie, ale zignorowała tymczasowe zarządzenie sądu UE zawieszające korzystanie z systemu.

jaPolexitja

Konflikt wzbudził obawy, że Polska ostatecznie opuści UE, co może wpłynąć na stabilność społeczeństwa w tych państwach. W zeszłym miesiącu szef PiS Jarosław Kaczyński odrzucił ten pomysł, mówiąc, że tylko Polska chce go zakończyć.PrzerwanieZ Unii Europejskiej. “Polexit nie będzie (…) Niewątpliwie widzimy przyszłość Polski w Unii EuropejskiejKaczyński powiedział.

Polacy są bardzo entuzjastycznie nastawieni do UE, a ponad 80% z nich popiera członkostwo w UE, które dało ich krajowi miliardy euro dotacji i wszystkie związane z nią korzyści, co pobudziło jego rozwój od momentu przystąpienia w 2004 roku. Ale Warszawa i relacje są zakłócone odkąd Bruksela przejęła władzę w 2015 roku przez PiS.

Wicemarszałek Sejmu Resort Terleki niedawno nazwał „Surowe rozwiązaniaW konflikcie między Polską a Unią Europejską. “Brytyjczycy pokazali, że dyktatura brukselskiej biurokracji ich nie dotyczy. Chodzili tam iz powrotem“, On zadeklarował.