Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trybunał Konstytucyjny orzeka przeciwko absolutnej nadrzędności prawa UE

Sąd Najwyższy stwierdził, że niektóre artykuły umowy unijnej w szczególności „Niekompatybilny” Z konstytucją kraju.

Napisałem artykuł

Opublikowany

Aktualizacja

Czas na naukę: 1 minuta.

Ta historyczna decyzja może zagrozić finansowaniu tego kraju lub jego członkom w UE. Sąd Konstytucyjny, najwyższy polski sąd, orzekł w czwartek 7 października przeciwko absolutnej dominacji europejskiego prawa socjalnego.

Sąd stwierdził, że niektóre artykuły traktatu UE „Niekompatybilny” Z Konstytucją RP. Wezwała europejskie firmy, aby nie „Działaj ponad ich możliwości” Ingerując w polski wymiar sprawiedliwości, budzi poważne kontrowersje z Brukselą.

Komisja Europejska „Związane z „ Po orzeczeniu polskiego sądu komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reinders ogłosił Unię Europejską „Wykorzystam wszystkie narzędzia” Ma uprawnienia do ochrony prymatu prawa europejskiego „W sercu Unii”.

Polska i Unia Europejska nie zgadzają się na reformy sądownictwa wprowadzone przez rządzącą Nacjonalistyczną Konserwatywną Partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS). Według Brukseli zagrożenia te zagrażają demokracji i rządom prawa w tym kraju.

W zeszłym miesiącu Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o nakładanie na Polskę dziennych kar pieniężnych do czasu wstrzymania reform sądownictwa.

Spór z Brukselą dotyczy w szczególności nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów, który zdaniem UE poważnie zagraża niezależności sądownictwa w Polsce. Istnieją inne kontrowersyjne kwestie, w tym mianowanie sędziów i przenoszenie między różnymi sądami lub sekcjami tego samego sądu bez ich zgody.

READ  Lucian de Agostino zbliża się do Ukrainy, znajduje gościnę w Polsce