Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rozpoczęcie dostaw norweskiego gazu do Polski przez Morze Bałtyckie

AA / Warszawa

Dostawy gazu ziemnego do Polski rozpoczęły się w sobotę nowym gazociągiem biegnącym pod Bałtykiem z Norwegii przez Danię – poinformowała lokalna polska firma (Gas-System).

Dostawy gazu rozpoczęły się trzy dni po tym, jak inauguracja gazociągu zbiegła się z wybuchami, które spowodowały wycieki w gazociągu Nord Stream, który dostarcza rosyjski gaz ziemny do Europy przez Morze Bałtyckie.

Polska firma ogłosiła w najbliższą sobotę na Twitterze, że jest to „historyczny” dzień dla polskiej energetyki.

Gazociąg Bałtycki o przepustowości 10 mld m sześc. rocznie to ważny projekt dla polskiej strategii, polegającej na dywersyfikacji źródeł importu energii i eksportu gazu ziemnego z Rosji.

Import norweskiego gazu i dostaw przez terminale LNG ma kluczowe znaczenie dla planu bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Należy zauważyć, że dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Polski zostały zawieszone w kwietniu zeszłego roku po tym, jak polskie władze odmówiły zapłaty w rublach za import.

Projekt Korytarz Gazowy został opracowany przez duńską państwową firmę Energinet we współpracy z polską firmą Gas-System, odpowiedzialną za eksploatację sektora gazu i energii elektrycznej w Danii.

Gazociąg Bałtycki składa się z pięciu głównych segmentów: rurociągu Morza Północnego, rurociągu morskiego w Danii, tłoczni gazu w Danii, rurociągu nadbałtyckiego i rurociągu morskiego w Polsce.

* Przetłumaczone z języka arabskiego Mounir Bennoor

READ  Polski rząd płonie po tym, jak kobieta zmarła po niewykonaniu aborcji